Maudynės Baltijoje gali apkarsti
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, informuoja, kad Baltijos jūroje dėl kylančios paviršiaus vandens temperatūros susidaro tinkamos sąlygos daugintis Vibrio bakterijoms. Manoma, kad vidutinis arba aukštas jų lygis bus registruojamas daugelyje Baltijos jūros pakrančių: Danijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, ypač Gdansko įlankoje, Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, taip pat ir Lietuvoje, Klaipėdos apskrityje.
Kaltininkės – Vibrio bakterijos
Sušilęs iki +20°C jūros vanduo, kuriame yra mažai druskos, yra ideali aplinka tam tikroms Vibrio bakterijų rūšims daugintis. Šias sąlygas vasaros mėnesiais galima rasti upių žiotyse ir vidutinio druskingumo uždaruose vandens telkiniuose.
Vibrioze užsikrėsti galima maudantis jūroje, kurioje nustatytas padidėjęs šių bakterijų kiekis, taip pat valgant termiškai neapdorotas jūros gėrybes (ypač austres). Kai kurios Vibrio rūšys pvz., Vibrio vulnificus, patekus į žaizdą, gali sukelti odos infekciją.
Dažniausiai vibriozė pasireiškia gastroenterito simptomais – vandeningu viduriavimu, pilvo skausmais, pykinimu, vėmimu. Ligos simptomai išsivysto per 24 val. po užsikrėtimo ir tęsiasi apie tris dienas.
Vibrio bakterijos taip pat gali sukelti žaizdų ar minkštųjų audinių infekcijas, septicemiją ir kt. Asmenims, užsikrėtusiems Vibrio vulnificus infekcija, liga gali komplikuotis galūnių amputacija ar mirtimi.
Siekiant išvengti užsikrėtimo, ULAC medikai rekomenduoja: valgyti tik termiškai apdorotas jūros gėrybes, ypač austres; plauti rankas po sąlyčio su termiškai neapdorotomis jūros gėrybėmis; neiti į sūrius vandenis ar vandenis, kuriuose susilieja gėlas ir sūrus jūros vanduo, jeigu turite žaizdų (įskaitant įpjovimus, įbrėžimus) arba pridengti žaizdas vandeniui atspariais tvarsčiais; plauti vandeniu ir muilu žaizdas ir įpjovimus, jeigu jie turėjo sąlytį su jūros vandeniu, termiškai neapdorotomis jūros gėrybėmis ar jų sultimis; dėvėti pirštines tvarkant jūros gėrybes.
Rajono telkiniai saugūs
Karštomis dienomis daug poilsiautojų ir prie Gargždų, Dovilų karjerų. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Vaida Račkauskienė „Bangą“ informavo, kad paskutiniai mėginiai vandens kokybei ištirti buvo paimti liepos 16 d. Po kelių dienų gauti rezultatai, kad visose tirtose maudyklose vandens kokybė atitinka higienos normų reikalavimus.
„Šiltuoju periodu tyrimai yra atliekami kas dvi savaites. Dabar taip pat yra paimtas mėginys iš Gargždų, Dovilų karjerų, nuvežtas į laboratoriją. Yra auginami mikroorganizmai ir tik vėliau sužinosime, ar yra kokių nors pokyčių. Tačiau, kiek atsigirdau, vizualiai mėginys neatrodė grėsmingai“, – sakė V. Račkauskienė.
Ji priminė, kad Doviluose yra speciali šunų vedžiojimo, dresavimo aikštelė, prie kurios galima maudyti ir augintinius. Šunų negalima maudyti bendrose maudyklose.
Agnė ADOMAITĖ