Mažosios aviacijos centras garsins Šiūparius
Šiūpariuose atidarytas unikalus objektas – Mažosios aviacijos švietimo centras, kuriame yra parašiutų raidos ekspozicija bei kiti išskirtiniai eksponatai. Čia galima ne tik sužinoti jų istoriją, bet ir išgirsti apie karjeros ir verslo galimybes parašiutizme ir mažojoje aviacijoje, išbandyti parašiutų valdymo simuliaciją – leistis į virtualų skrydį parašiutu. „Kūriau tikėdamas, jog kažkam bus įdomu. Man svarbi išliekamoji vertė“, – kalbėjo centro įkūrėjas Robertas Rezgevičius.
Inovatyvios idėjos startas
Šiūpariuose, buvusios mokyklėlės pirmame aukšte, kur renovuotose patalpose kelerius metus šeimininkavo šio kaimo bendruomenė, praėjusį savaitgalį duris atvėrė Mažosios aviacijos švietimo centras su parašiutų raidos ekspozicija bei kitais unikaliais eksponatais. Čia moksleivių grupėms bus pasakojama apie parašiutų raidos istoriją, jų panaudojimo sritis, numatomos informacinės-pažintinės paskaitos apie karjeros ir verslo galimybes parašiutizme bei mažojoje aviacijoje. „Bus galima išbandyti parašiutų valdymo simuliaciją, kuri taikoma ruošiant parašiutininkus“, – atskleidė VšĮ „Dangus ne riba“ prezidentas, šio centro įkūrėjas R. Rezgevičius. Jis kalbėjo, jog mažosios aviacijos edukacijas vykdė ir anksčiau, bet teko vežiotis įrangą – įkūrus centrą bus patogiau.
Praėjusį penktadienį naująjį centrą apžiūrėjo rajono Savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė, Kultūros skyriaus patarėja Jūratė Dobrovolskienė, Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė ir kiti svečiai. Peržengus slenkstį, čia pasitinka parašiutininkų kostiumais aprengti manekenai. Čia bus galima susipažinti ne tik su parašiutininkų pasaulio madomis, bet ir įvairios paskirties parašiutais, jų modeliais bei kita.
Ant sienų – fotografijos, kuriose unikalūs vaizdai, specialia įranga užfiksuoti patyrusio parašiutininko ir fotografo R. Rezgevičiaus. Viename tarptautiniame fotografijų konkurse jis tapo laureatu. Lentynose išdėstyta vaizdo operatorių, dirbančių ore, įranga: šalmai su fotokameromis ir vaizdo kameromis.
Neatskleistas parašiutininkų pasaulis
Kitoje salėje parengtos sėdimos vietos, kur vaizdo ir garso priemonėmis moksleiviams bus pateikta parašiutų raidos istorija, atskleista jų panaudojimo sritis, parašiutinio sporto ir laisvalaikio aspektai, karjeros ir verslo kūrimo galimybės. Be to, demonstruojami dokumentiniai filmai, supažindinantys su parašiutine veikla Lietuvoje.
Didelės traukos vieta šiame centre – erdvė, kurioje išdėstyta parašiutų valdymo simuliacijos įranga. Tai mokomoji priemonė, kaip leistis parašiutu. Pirmoji išbandė seniūnė N. Ilginienė. Ir kiti atvykusieji į centro atidarymą leidosi į virtualų skrydį parašiutu. Tai tik jo simuliacija, tarsi žaidimas, bet ne vienam išspaudė prakaitą. Pasak R. J. Rezgevičiaus, toks „žaidimas“ yra tik Šiūpariuose. „Įspūdinga, jautru, atraktyvu – vaikams, šeimoms tai puikios edukacijos“, – šypsojosi Kultūros skyriaus patarėja J. Dobrovolskienė.
„Turiu daug eksponatų ir dar kaupsiu, noriu surinkti didelę kolekciją, bet eksponuoti čia per mažai erdvės“, – apgailestavo centro įkūrėjas. Jis gali ilgai pasakoti apie kiekvieną iš jų – ir tai intriguoja klausytojus. Aistringas, patyręs parašiutininkas, vienas iš Klaipėdos parašiutininkų klubo įkūrėjų R. Rezgevičius didžiuojasi atlikęs daugiau nei 2 tūkst. šuolių.
Jis džiaugėsi, jog gimsta unikalus objektas ne tik Lietuvoje – Europoje nėra centro ar muziejaus, skirto civilinio parašiutizmo istorijai. „Noriu jį išplėtoti Šiūpariuose“, – prisipažino įkūrėjas.
Įveikus nepasitikėjimą – unikalus objektas
Matyt, pernelyg inovatyvi idėja buvusi Šiūpariuose įkurti Mažosios aviacijos švietimo centrą, kad daugelis, į kuriuos kreipėsi R. Rezgevičius, purkštavo nepatikėję šiuo projektu. Jis ilgai įrodinėjo skeptikams, kad įkurtas centras įprasmins turtingą savo patirtį parašiutų sporto srityje ir sukurs ilgalaikę išliekamąją vertę. Kai jo klausinėjo, kodėl šito reikia Šiūpariuose, vyras atsakė, jog todėl, kad čia būtų įdomios veiklos, spalvingesnis gyvenimas.
Pirmoji šio entuziasto sumanymui pritarė seniūnė N. Ilginienė. „Šiūparių bendruomenė naudojosi šiomis patalpomis – čia kurį laiką veikė kirpykla, siuvykla, bet išlaikyti patalpas buvo sudėtinga“, – atkleidė ji. Šiemet baigėsi patalpų nuomos sutartis, ir seniūnei atrodė prasminga čia atidaryti neįprastą Mažosios aviacijos švietimo centrą, juolab kad su Piktožių kaimo naujakurių Neringos ir Roberto Rezgevičių šeima buvo susipažinusi, kai tik šie pradėjo kurtis netoli Šiūparių. N. Ilginienę patraukė iniciatyvus Robertas, kurio galvoje knibžda originalios idėjos. Jo žmona Neringa Šimašiūtė-Rezgevičienė tapo Šiūparių bendruomenės pirmininke.
„Džiaugiuosi, kad buvusios bendruomenės patalpos dabar pritaikytos naujiems poreikiams. Rajone vienintelis toks centras, kuris garsins Šiūparius, – sakė seniūnė. – Gal ne visi susidomės mažąja aviacija, parašiutizmu, bet turės galimybę praplėsti savo akiratį.“
Vicemerė Violeta Riaukienė, pasveikinusi su centro įkūrimu, palinkėjo jį plėtoti, klestėti.
Kultūros skyriaus patarėja J. Dobrovolskienė prisiminė, kad būta nepasitikėjimo dėl šio projekto, sunkiai įsivaizduojamas buvo centras. „Džiaugiamės, kad per trumpą laiką inovatyvi idėja tapo realybe. Puikus startas, – šypsodamasi kalbėjo ji. – Lauksime šio centro integravimosi į kitus renginius.“
Pasak J. Dobrovolskienės, pagal nevyriausybinių ir bendruomeninių organizacijų bendruomeninės veiklos stiprinimo rėmimo Klaipėdos rajono savivaldybėje priemonę asociacijos „Dangus ne riba“ projektui „Aviacijos švietimo centro Šiūpariuose skaitmenizavimas, parašiutų ekspozicijos kūrimas“ skirta 3 500 eurų. Projektui „Bendradarbiavimo vizitas pas parašiutinio šuolio stimuliatoriaus įrangos gamintojus Jungtinėje Karalystėje“ skirta 1 tūkst. eurų pagal Klaipėdos rajono savivaldybės tarptautinių projektų programą.
„Džiaugiuosi, kad nevyriausybinė organizacija su inovatyvia idėja įsitvirtina rajone. Tikiu, kad ateityje centras prisidės prie rajono vardo garsinimo ir kultūrinės sklaidos, aviacijos temų plėtojimo“, – „Bangai“ kalbėjo J. Dobrovolskienė.
R. Rezgevičius dėkingas už palaikymą ir pasiruošęs atlikti edukacijas, kvies moksleivių, bendruomenių grupes. Skambinti tel. 8 681 30209.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.