Merui ir vicemerams – prieškriziniai atlyginimai

Papilnėjusiomis piniginėmis netrukus turėtų džiaugtis Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas ir du vicemerai: Rūta Cirtautaitė bei Kęstutis Cirtautas. Jų atlyginimai jau už sausio mėnesį bus daugiau nei 300 Lt didesni nei pernykščiai. Tačiau toli gražu neprilygs parlamentarų darbo užmokesčiui, net kai kurių savivaldybių įmonių, įstaigų vadovų atlyginimams.

Įpareigoja įstatymas

Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš „Bangą“ informavo, kad mero, vicemerų atlyginimai susideda iš dviejų dalių: pareiginės algos ir priedo už Lietuvos valstybei ištarnautus metus. Anot Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjos Aldonos Šėmienės, pakelti pareiginį atlyginimą įpareigoja dar 2012 m. priimtas Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo priedėlio pakeitimo įstatymo 3 straipsnio pakeitimo įstatymas, pagal kurį nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojo pakeisti valstybės politikų pareiginės algos koeficientai. Pavyzdžiui, merams (kai savivaldybės teritorijoje gyvena iki 100 tūkst. gyventojų) atkurtas iki 2009 m. rugpjūčio mėnesio galiojęs pareiginės algos koeficientas – 10,5. „Sunkmečiu mūsų rajono merui V. Dačkauskui buvo nustatytas 9,45 koeficientas. Sudėjus jo pareiginį atlyginimą ir priedą už valstybei ištarnautus metus, „į rankas“ gaudavo 3 525 Lt. Dabar ši suma padidės iki 3 914 Lt“, – informavo Administracijos Centrinės buhalterijos vedėjos pavaduotoja Rimutė Jurgulienė.

Balsuos dėl „paukščiuko“

Mero pavaduotojams taip pat numatomi didesni atlyginimai. Nuo 2009 m. rugpjūčio mėnesio jų pareiginės algos koeficientas buvo 7,92, o nuo šių metų bus atkurtas prieškrizinis lygis – 8,8. „Iki šiol vicemerė, atskaičius mokesčius, gaudavo 3 197 Lt, o dabar jos atlyginimas bus 3 551 Lt „į rankas“. Vicemero darbo užmokestis buvo 2 872 Lt, o dabar sieks 3 190 Lt (be mokesčių)“, – paaiškino R. Jurgulienė.

Kad mero ir jo pavaduotojų pareiginės algos koeficientai būtų padidinti, Klaipėdos rajono savivaldybės dėmesį atkreipė ir Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje D. Kerekeš. Anot jos, šis klausimas turi būti svarstomas artimiausiame posėdyje, vyksiančiame sausio 30 d. „Tvirtinti mero ir jo pavaduotojų darbo užmokestį Tarybą įpareigoja Vietos savivaldos įstatymas“, – „Bangai“ teigė D. Kerekeš. Visgi Tarybos balsavimas šiuo atveju labiau reikalingas dėl „paukščiuko“, mat pakelti atlyginimus merui, jo pavaduotojams įpareigoja jau minėtas LR valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymas. „Nepritarti Seimo priimtam įstatymui Taryba negali“, – patikino D. Kerekeš.

Turės nusišalinti

Į klausimą, ar pats meras ir jo pavaduotojai galės balsuoti per Tarybos posėdį dėl savo atlyginimų, D. Kerekeš atsakė: „Negalės, turime tokią informaciją iš Vilniuje veikiančios Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos.“

Administracijos Bendrojo skyriaus vedėja A. Šėmienė pridūrė, kad Savivaldybės tarybos reglamento 33 punkte rašoma, jog Tarybos narys privalo nusišalinti, kai sprendžiami su juo ar jo šeimos nariais ir artimaisiais giminaičiais susiję turtiniai ar finansiniai klausimai arba kai jo dalyvavimas balsuojant galėtų sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą. „Kiek­vienas Tarybos narys posėdyje sprendžia, kaip balsuoti“, – apibendrino ji.

Parlamentarams neprilygsta

Vis dėlto vadovaujantys vietos politikai negali lygintis savo atlyginimais su nacionalinio lygmens politikais – parlamentarais. Seimo narių darbo užmokestis keleriopai didesnis. Pavyzdžiui, Seimo pirmininkės pareiginė alga nuo šių metų sausio sieks 11 610 Lt be priedo už tarnybos Lietuvos valstybei stažą. Seimo pirmininkės pavaduotojų pareiginė alga – per 10 tūkst. Lt (be minėto priedo). Komitetų pirmininkų atlyginimas – 9 tūkst. 765 Lt (irgi be priedo už stažą). Niekam ne paslaptis, kad be viso to parlamentarai gauna dar lėšų su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms apmokėti. „Tam yra mokamas 1 vidutinis mėnesinis darbo užmokestis. Pavyzdžiui, 2013 m. gruodį Seimo nariai gavo po 2 305 Lt“, – „Bangą“ informavo Seimo kanceliarijos Finansų departamento direktorė Laima Šipkauskienė.

Merų ir vicemerų atlyginimai kai kuriais atvejais yra mažesni nei biudžetinių įstaigų vadovų darbo užmokesčiai ar Administracijos skyrių vedėjų. Tačiau dažniausiai juos nežymiai lenkia. Pavyzdžiui, Gargždų „Minijos“ progimnazijos tinklalapyje nurodyta, kad direktoriaus ir pavaduotojų ugdymui vidutinis mėnesinis atlyginimas per 2013 m. III ketv. buvo 4 394,22 Lt (neatskaičius mokesčių). Gargždų ugdymo centro „Naminukas“ nurodytas direktorės atlyginimas – 3 426, 68 Lt (taip pat neatskaičius mokesčių). Klaipėdos rajono savivaldybės internetinėje svetainėje nurodytas vidutinis 2013 m. III ketv. skyriaus vedėjo atlyginimas – 3 918 Lt. Tačiau daug metų išdirbusio vedėjo, turinčio aukščiausią klasę ir kategoriją, darbo užmokestis yra dar kone 1 000 Lt didesnis.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas DAČKAUSKAS: „Nuo 2014 m. sausio 1 d. yra atkuriami iki 2009 m. rugpjūčio galioję politikų ir valstybės pareigūnų pareiginės algos koeficientai. Tad kalbos apie atlyginimų padidinimą merams ir merų pavaduotojams neatitinka tikrovės. Manau, dar negreitai išauš ta diena, kai merų ir merų pavaduotojų atlyginimai bus adekvatūs savivaldybių įmonių ir biudžetinių įstaigų vadovų atlyginimams, jau nekalbant apie eilinių Seimo narių atlyginimus. Matyt, per 220 metų nelaisvės yra giliai įsirėžusi rytų valdovų nuolat liaudžiai kalta mintis apie tai, kad vietinių politikų ir pareigūnų pareigybės – „vagių“, todėl mokėti darbo sudėtingumą ir atsakomybę atitinkančius atlyginimus visai nėra tikslinga! O tas, kuris nemoka „užsidirbti“, yra laikomas paprasčiausiu nevykėliu. Todėl atlyginimų sistemos valstybės sektoriuje sutvarkymas pagal Vakarų šalių standartus turėtų būti pirmaeilis mūsų valstybės uždavinys. Kol šis darbas nebus padarytas, kalbėti apie emigracijos sulaikymo strategiją, gyventojų pasitenkinimą gyvenimo kokybe ir kitus dvasingus dalykus yra tuščias reikalas. Artimiausiame Savivaldybės tarybos posėdyje, vykstant balsavimui dėl mano atlyginimo, nusišalinsiu, dėl kolegų – palaikysiu.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių