Modernūs Klaipėdos rajono ūkininkai – Lietuvos ateities ūkininkai
Tradicinėje Klaipėdos rajono ūkininkų vakaronėje šiemet – daugiau jaunų veidų. Nors paskutiniųjų metų sudėtinga situacija formuojant žemės ūkio politiką nebuvo patraukli jauniems žmonėms pasirinkti ūkininko kelią, tačiau konkurso „Metų ūkis 2024“ laureatai – būtent jaunųjų ūkininkų kartos atstovai. Modernūs ir šiuolaikiškų technologijų ūkiai stebino konkurso komisiją. Jaunųjų ūkininkų laimėjimus palydėjo Savivaldybės apdovanojimai, gausūs šventinės vakaronės dalyvių plojimai, linkėjimai ir gėlių jūra.
Konkurso pirmosios vietos laimėtojai – Lina ir Darius Venckai iš Kapstatų k., antroji vieta pripažinta Sandrai ir Liudui Alminauskams iš Vainotiškės k., trečioje vietoje – Kristina ir Tomas Mikučiai iš Ruigių k.
Padėkos darbštiems žemdirbiams
Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Vidmantas Buivydas pasidžiaugė atkaklaus ūkininkų darbo rezultatais, vienybe siekiant permainų žemės ūkio politikoje ir padėkojo Klaipėdos rajono savivaldybei už dėmesį žemdirbiams ir konkurso „Metų ūkis“ bei šventės rėmimą.
„Visada suspurda širdis, kai susirenkame į šventinį ūkininkų vakarą, skelbiame konkurso rezultatus. 2010 m. dabar jau šviesaus atminimo mano mamos Zofijos Markauskienės pieno ūkis buvo tarp „Metų ūkis“ konkurso laureatų. Noriu visiems mūsų rajono ūkininkams padėkoti už kuriamą pridėtinę vertę, gebėjimą atsilaikyti sudėtingose situacijose, palinkėti atkaklumo ir stiprybės žengiant modernizavimo keliu. Galbūt reikia įvertinti ir tai, kad buvo perlenkimų su Žaliuoju kursu, reikėtų labiau jį racionalizuoti ir netaikyti paraidžiui. O man, kada dar buvau ūkininkas, visgi įsimintiniausias laikas, kai dėl itin mažų pieno supirkimo kainų ir kitų žemės ūkio problemų, prieš porą dešimtmečių blokavome kelius“, – šventinėje vakaronėje mintimis dalijosi Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. Jis pastebėjo, kad Lietuvos žemės ūkio politikoje daugiau vilčių nei tikrumo, tačiau vis daugiau jaunų žmonių perima ūkius iš kartos į kartą, o tai garantuoja Lietuvos ateitį.
Konkurso „Metų ūkis 2024“ I vietos laimėtojai – Lina ir Darius Venckai
Ūkis įsikūręs Kapstatų k. Venckų šeima ūkininkauti pradėjo 2015 metais, 90 ha žemės plote ūkio specializacija – gyvulininkystė, auginama apie 100 mėsinių galvijų. Ūkininkė Lina priklauso Lietuvos galvijų veisėjų asociacijai, taip pat ji yra Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos narė.
Ūkis modernus, pastatai puikios būklės, vienas iš ūkinių pastatų pasinaudojant ES parama šiais metais baigtas statyti, darbui palengvinti pasitelktos išmanios technologijos – melžimo robotai, kondicionavimo sistemos. Komisiją nustebino tvarte skambanti muzika. Ūkininkės nuomone, tai gerina gyvulių nuotaiką bei veikia kaip atpalaiduojanti terapija.
Lina domisi naujovėmis ir jas pritaiko savo ūkyje, dalyvauja įvairiuose susitikimuose, seminaruose, mokymuose.
Rajono ūkininkų pasiekimais taip pat pasidžiaugė vicemerė Violeta Riaukienė, rajono Savivaldybės tarybos narė, Žemės ūkio ir kaimo plėtros rėmimo programos vertinimo komisijos pirmininkė dr. Loreta Piaulokaitė-Motuzienė. „Pasitelkę savo darbštumą, naująsias technologijas, jūs kuriate stebuklus“, – kalbėjo vakaro viešnios.
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius atkreipė dėmesį, kad šiemet ūkininkai Vilniuje sugebėjo apginti savo teisėtus lūkesčius. Ūkininkai ne tik mitinguoja, bet ir puikiai dirba, dalyvauja aktyviai visuomeninėje veikloje, tad padėkas jis įteikė Endriejavo seniūnijoje ūkininkaujančiam Andriui Vainiui ir Vėžaičių seniūnijos ūkininkui Irmantui Gudauskui.
Konkurso „Metų ūkis 2024“ II vietos laimėtojai – Liudas ir Sandra Alminauskai
Ūkis įsikūręs Vainotiškės k. Šeima ūkininkauti pradėjo nuo 2017 m., 145 ha žemės plote ūkio specializacija – gyvulininkystė, auginama apie 90 mėsinių galvijų. Jaunasis ūkininkas Liudas tęsia tėvų ūkininkavimo tradicijas, toliau jį puoselėja, plečia ir modernizuoja.
Priklauso Lietuvos mėsinių galvijų asociacijai, Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungai. Ūkininko sodyba tvarkinga, prižiūrėta, pastatai geros būklės, turi naują ir modernią techniką. Dalyvauja seminaruose, mokymuose ir šias žinias pritaiko ūkininkaudami.
Vakaronėje kalbėjęs Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius Saulius Cironka minėjo glaudžią bendradarbystę su LŪS Klaipėdos rajono skyriumi ir pirmininku V. Buivydu.
Vakaronėje dalyvavęs žemės ūkio ministras Kazimieras Starkevičius „Bangai“ akcentavo, kad nors jo vadovavimo ministerijai laikotarpis buvo trumpas – apie 100 dienų, tačiau jam buvo svarbus artimas bendravimas su ūkininkais, jų problemų ir nuogąstavimų išklausymas.
„Svarbiausia, kad buvo išlaikytas stabilumas. Panaikinti pertekliniai reikalavimai, trikdę ūkininkų veiklą, norėtųsi, kad tai būtų išlaikyta ir ateityje. Reikia įsiklausyti į žemdirbių bendruomenę, o kai norima išsisukti, tai tada tiesiog pasakoma, kad tokie yra Europos Sąjungos reikalavimai“, – duodamas interviu „Bangai“ atkreipė dėmesį K. Starkevičius.
Konkurso „Metų ūkis 2024 “ III vietos laimėtojai – Kristina ir Tomas Mikučiai
Ūkis įsikūręs Ruigių k. Šeima ūkininkauti pradėjo nuo 2020 m. Ūkio specializacija – sodininkystė, uogininkystė, kuri prasidėjo nuo aviečių, apie 2,5 ha plote dabar auginamos net penkių rūšių uogos: avietės, sausmedžio uogos, braškės, šilauogės ir gervuogės. Ūkininkai domisi naujovėmis ir jas pritaiko savo ūkyje, dalyvauja įvairiuose susitikimuose, seminaruose sodininkystės temomis.
Pertekliniai reikalavimai – užribyje
Kreipdamasis į šventės dalyvius ministras pastebėjo, kad Gargžduose šią vasarą lankėsi būtent tada, kai tik pradėjo vadovauti ministerijai. Tuomet Žemės ūkio ministerijos renginyje pristatė savo 100 dienų darbo programą, o dabar Drevernoje vykstančioje vakaronėje jau gali apžvelgti svarbiausius per 100 dienų nuveiktus darbus bei problemas, kurias dar reikės spręsti ir ateityje. Sutapo, kad tądien, lapkričio 8-ąją, K. Starkevičius Kaune susitiko ir su Lietuvos ūkininkų sąjungos skyrių pirmininkais.
„Smagu, kad ūkininkai atidžiai seka įstatymų pataisų, poįstatyminių teisės aktų ir tvarkų naujienas. Supratome vieni kitus iš pusės žodžio. Mano pirminis tikslas buvo pasitikėjimo valstybinėmis institucijomis atkūrimas, biurokratijos mažinimas. Visada sakiau – turime tarnauti žemdirbiams, ne bausti, o padėti, konsultuoti“, – teigė žemės ūkio ministras.
Minėtame susitikime diskutuota apie įsiterpusių valstybinės žemės plotų įsigijimą ir mėšlo tvarkymą, žemės ūkio technikos gabaritų ribojimus, be saiko dygstančias ir judėjimą ribojančias saugumo saleles, grūdų ir gyvulių augintojų lūkesčius ir bėdas.
Šventinėje vakaronėje ūkininkai plojimais palydėjo ministro Seimui pateiktą Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Juo keičiama esama ydinga situacija, kai fiziniai ir juridiniai asmenys nėra informuojami apie parduodamus besiribojančius privačius žemės ūkio paskirties žemės sklypus ir taip praranda pirmumo teisę įsigyti parduodamą žemę. Pirmumo teisę įsigyti parduodamą privačią žemės ūkio paskirties žemę po minėtos pataisos turės asmuo, nuosavybės teise valdantis žemės sklypą, kuris ribojasi su parduodamu žemės ūkio paskirties žemės sklypu. Tokio juridinio asmens arba ūkininko ūkį įregistravusio fizinio asmens įplaukos iš žemės ūkio veiklos turės sudaryti daugiau kaip 50 proc. visų gautų pajamų.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Aurelija Latakienė, šventiniame vakare sveikindama darbščius rajono ūkininkus, akcentavo informuotumą, bendradarbiavimą, ūkių modernizaciją, taikomas naująsias technologijas ir inovatyvius sprendimus. „Klaipėdos rajono ūkininkai – ateities ūkininkai“, – optimistiškai apibendrino A. Latakienė.
KOMENTARAS
Aurelija LATAKIENĖ, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja:
– Ūkininko ūkių registro duomenimis, 2024 m. sausio 1 d. Klaipėdos rajone buvo registruoti 2 717 ūkininkų ūkių. Jų valdomas bendras žemės plotas sudarė 20 597,60 ha, vidutinis ūkio dydis 7,58 ha. Per praėjusius metus naujai įregistruoti ir atkurti 123 ūkininkų ūkiai, išregistruoti 109.
Besibaigiant metams, t. y. praėjus 10-iai mėnesių, š. m. lapkričio 1 d. Ūkininkų ūkio registro duomenimis, Klaipėdos rajone ūkininko pažymėjimus gavo dar 43 nauji ūkininkai, tačiau per tą patį laikotarpį 75 ūkiai buvo išregistruoti.
Akivaizdu, kad paskutiniųjų metų sudėtinga situacija formuojant žemės ūkio politiką nebuvo patraukli jaunam žmogui pasirinkti ūkininko kelią. Vertinant ūkius pagal juose ūkininkaujančių asmenų amžių, 2024 m. lapkričio 1 d. vadinamųjų jaunųjų ūkininkų (iki 40 m.) Klaipėdos rajone registruota 394 (tik 14,67 proc.), nuo 40 m. iki pensinio amžiaus – 1 506 (56 proc.) ir net 785 (29,24 proc.) ūkininkai ūkininkauja jau būdami pensinio amžiaus.
Tendencijos išlieka tos pačios – Klaipėdos rajono ūkiuose vyrauja augalininkystės kryptis – 1 027 ūkiai ir mišrusis žemės ūkis – 1 309. Gyvulininkystę plėtoja tik 289 ūkiai, 10 ūkių – alternatyvi žemės ūkiui veikla, 3 – miškininkystė, 33 – žemės ūkiui būdingų paslaugų veikla, 14 – žuvininkystė.
Vilija BUTKUVIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.