Muziejaus fondų saugotoja atveria ir saugyklų duris

Jei kam nors atrodo, kad muziejaus darbuotojai nieko kito neveikia, tik šluostinėja ar pusto dulkeles nuo eksponatų ir kada ne kada juos pakeičia salėse, verta apsilankyti Gargždų krašto muziejuje ir savo akimis įsitikinti, kad čia ne tik jauku, bet ir modernu, o eksponatus galima ne tik apžiūrėti, bet ir paliesti. Apie tai, kas lankytojams nematoma, o sužinojus kelia nuostabą, pasakoja muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Karolina Juočerienė.

Gargždų krašto muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Karolina Juočerienė demonstruoja tarpukario tautinį žemaičių kostiumą. „Kasmet Lietuvos kultūros tarybai teikiame po vieną projektą dėl eksponatų restauravimo ar konservavimo. Šiemet, Tautinio kostiumo metais, tikimės gauti finansavimą šiam kostiumui restauruoti“, – sakė muziejininkė.

Būtinos savybės

„Iš pradžių mano darbo specifika gali pasirodyti pasyvi, bet asmeninė patirtis rodo, kad veikla labai plati, – pasakojimą pradėjo vyriausioji fondų saugotoja K. Juočerienė. – Eksponatų priėmimas, dovanojimo ar laikino saugojimo priėmimo akto sudarymas – tai tik dalelė veiklos. Esu atsakinga už eksponatų apsaugą ir apskaitą bei saugojimą ne tik Gargždų krašto muziejuje, bet ir jo filialuose Priekulėje, Agluonėnuose ir Drevernoje. Filialų vadovės yra rinkinių saugotojos, man tenka vadovauti ir jų darbui.“

Klaipėdos universitete viešąjį administravimą studijuojanti ir trečius metus Gargždų krašto muziejuje dirbanti K. Juočerienė įsitikino, kad atsakingumas, tikslumas, kruopštumas, gebėjimas vadovauti, priimti tinkamus sprendimus, entuziazmas, žinių troškimas – būtinos savybės, kad darbas muziejuje vyktų sklandžiai.

Eksponatai įvertinami

„Bent kartą per mėnesį rengiami Fondų komisijos, kurios pirmininkė esu, susirinkimai. Juose sprendžiame, į kurį fondą traukiame gautus eksponatus: į pagrindinį, t. y. vertingiausių, unikaliausių, ar į pagalbinį, į kokį rinkinį. Pagrindiniame fonde – istorine, etnografine, menine, archeologine prasme vertingiausi eksponatai. Toks yra, pavyzdžiui, 1659 m. Prūsijos kunigaikštystės pinigas solidas. Pagalbiniame fonde – prastesnės būklės, mažesnės išliekamosios vertės eksponatai – reprodukcijos, kopijos“, – dėstė muziejininkė. Fondų komisija taip pat sprendžia, ar įsigyti vieną ar kitą eksponatą.

Šiuo metu Gargždų krašto muziejuje ir jo filialuose sukaupta apie 11 tūkstančių įvairiausių eksponatų. Dauguma jų dovanoti arba laikinai paskolinti muziejui miesto, rajono gyventojų, kitų muziejų. Nedovanoti archeologiniai radiniai. Norėdami pasidalinti asmeninių kolekcijų eksponatais, per metus į muziejų kreipiasi 20–25 žmonės. Paskolintą eksponatą jie gali atsiimti kada nori. „Bendraujame ir su žmonėmis, kurie ne metus, o dešimtmečius kaupia privačias kolekcijas. Raimundas Jucius, Algirdas Aužbikavičius, Rimantas Lukošius yra paskolinę ne vieną eksponatą“, – ryšiais su kolekcionieriais džiaugėsi K. Juočerienė.

Registruojant apskaitos ir inventorinėse knygose eksponatams suteikiamas inventorinis numeris, šifras, apibūdinama būklė, įsigijimo data. Tad jei nuspręsite prisidėti prie muziejaus eksponatų gausinimo, jūsiškis irgi bus įvertintas ir užregistruotas. O jei norėsite pamatyti, kas ir kaip saugoma muziejaus saugyklose, toks eksponato apibūdinimas leis jį lengviau surasti.

Svarbi drėgmė ir temperatūra

„Kai kurie muziejai turi atskiras patalpas naujiems eksponatams, dezinfekcijai, o mes eksponatus saugome kompleksiškai ­– tiek, kiek telpa vienoje vietoje. Specialūs matuokliai saugyklose fiksuoja temperatūrą ir drėgmę. Mano pareiga – stebėti eksponatų būklės kitimą, tad, jei reikia, temperatūrą ar drėgmę padidiname ar sumažiname. Ir, žinoma, tiek salėse, tiek saugyklose eksponatus saugome nuo tiesioginių saulės spindulių. Mūsų patalpos labai mažos, saugyklos irgi, tad jose ribojame lankytojų skaičių“, – pasakojo K. Juočerienė. Tačiau mažomis grupelėmis čia yra buvę net darželinukai, pasitaiko ir suaugusių pavienių lankytojų, kurie domisi, kaip atrodo tos paslaptingos saugyklos.

Pagal Kultūros ministerijos patvirtintus nuostatus pirminio priėmimo metu eksponatai įvertinami simboliškai 1 euru. Iki 2020 m. siekiama visus pervertinti tikrąja verte.


  • 11 metus Gargždų krašto muziejus, kurio filialai veikia Priekulėje, Agluonėnuose ir Drevernoje, kviečia į parodas, edukacinius renginius ir susipažinti su nuolat veikiančiomis ekspozicijomis. Muziejaus fonduose saugoma apie 11 tūkstančių eksponatų, o pernai juos papildę šiuo metu pristatomi parodoje „Muziejaus fondus atvėrus“, kuri veiks iki vasario 15 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių