Naujus namus sparnuočiams kėlė ir Dovilų moksleiviai

Lietuvos miškininkai sugrįžtančius paukščius pasitinka iškeldami jiems naujus namus – daugiau nei 8 tūkst. pačių rankomis sukaltų inkilų. Net 45-iose vietose visoje Lietuvoje miškininkams talkino gausus būrys gamtai neabejingų piliečių, moksleivių ir bendruomenių. Apie savo dalyvavimą „Inkilų kėlimo“ šventėje praneša ir Dovilų pagrindinė mokykla.

Doviliškių inkilų alėja

Jau ketvirtą pavasarį Dovilų pagrindinės mokyklos bendruomenė pasitinka ,,Inkilėlių kėlimo“ šventę. Inkilų gaminimu „užsikrėtė“ ne tik pradinukai, bet ir vyresniųjų klasių mokiniai. Šventė įgavo pagreitį, kasmet inkilėlių gaminimo meistrelių vis daugėja. Šiemet inkilų paukščiams buvo pagaminta net 80!

„Šventėje dalyvavo ir svečiai iš Šernų girininkijos: girininkas Arūnas Samoška ir 4b kl. mokinės Eleonoros mamytė Jurgita. Mokyklos direktorius A. Grimalis pasveikino visus su atėjusiu pavasariu, pasidžiaugė meistrelių darbštumu ir jų gausa bei įteikė padėkas ir atminimo dovanėles. Šventėje skambėjo dainos ir šokiai, sveikinantys pavasarį. Po sveikinimų  visi keliavome į mišką, kur atidarėme Dovilų mokyklos inkilėlių alėją. Čia, kaip ir pernai, sukėlėme savo pagamintus inkilėlius. Tikiuosi, kad ši alėja taps daugelio pasivaikščiojimų ir pasivažinėjimu dviračiais vieta, kur galėsime pasiklausyti paukštelių giesmių ir kasmet ją vis papildysime naujais inkilais.

Esame dėkingi mokinių tėveliams: Deividui Balsiui – už pagamintą alėjos ženklinimo lentą bei Donatui Rudgalviui – už pagalbą keliant inkilus. Dėkojame ir mokytojams Kamilei ir Gžegožui už dainas bei šokius, mokyklinių autobusų vairuotojams Petrui ir Antanui – už saugią kelionę miškan ir pagalbą keliant inkilus“, – apie inkilų kėlimo šventę informuoja Dovilų pagrindinės mokyklos  4b kl. mokytoja Renata Lūžaitė.

Svarbus rūpestis gamta

Tradicinė, daugiau nei šimtmetį organizuojama ir miškininkų puoselėjama inkilų kėlimo šventė pritraukia vis daugiau miško mylėtojų iš visos Lietuvos.

Kaip ir kasmet, miškininkai kvietė ne tik švietimo įstaigas, bendruomenes, tačiau ir visuomenę dalyvauti kartą metuose vykstančioje šventėje, kurios metu miškininkai papasakojo apie inkilų kėlimo svarbą, inkilų gamybą, miškininko profesiją bei iškėlė miško sparnuočiams tūkstančius inkilų, prie šventės prisijungė ir šimtai moksleivių, jaunųjų miško bičiulių, globojamų Valstybinių miškų urėdijos miškininkų.

„Kiekvienas inkilas – tai ne tik nauji namai paukščiams, bet ir žmogaus rūpesčio gamta išraiška. Inkilų kėlimo šventė kasmet suvienija vis daugiau moksleivių ir gamtai neabejingų piliečių, kad miškai skambėtų paukščių dainomis. Šiemet ši iniciatyva dar ypatingesnė – pirmą kartą miškininkai visus inkilus sukalė savo rankomis, suteikdami sparnuočiams saugų prieglobstį, o visuomenei – išreikšti savo rūpestį ir meilę gamtai“, – sako Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

Miškininkų patarimai

Kaip teisingai sukalti inkilą ir kaip jį pakabinti? Smulkiems žvirbliniams paukščiams (zylėms, musinukėms) inkilai dažniausiai daromi apie 30 cm aukščio ir apie 15 cm pločio su 3 cm skersmens landa. Varnėno inkilas kiek didesnis, o landa – 5 cm. Inkilų kabinimo aukštis 3-5 metrai. Kabinant inkilą ant tvirtos šakos svarbu parinkti tinkamą vietą su geru priskridimu. Tankmėje pakabintuose inkiluose labiau kaupiasi drėgmė, o iškėlus inkilą atviroje vietoje pietinėje pusėje – dažnu atveju inkile gali būti per karšta. Pakabinti inkilą svarbu taip, kad jis laikytųsi stabiliai ir nesiūbuotų esant vėjui.

Miškininkai primena, jog ruošiantis pavasarį sugrįžtančių paukščių sezonui svarbu ne tik iškelti naujus namus sparnuočiams, bet ir išvalyti praėjusio sezono inkilus. Miško giesmininkai, tokie kaip įvairių rūšių zylės ar margasparnės musinukės inkile išperi vieną arba dvi vadas, todėl inkile paliekama sena lizdo medžiaga, kurią reikia išvalyti. Valstybinių miškų urėdijos regioninių padalinių girininkijose kasmet išvaloma apie 7000 inkilų. Jų valymas prisideda ir prie sanitarinės miško būklės gerinimo, nes pagausėjus paukščių – labiau kontroliuojamas miško kenkėjų skaičius.

Dažniausiai inkilai keliami smulkiems paukščiams, tokiems kaip varnėnai, įvairios zylės, musinukės, paprastosios raudonuodegės. Inkilai keliami ir retoms paukščių rūšims, pavyzdžiui, kukučiams, pelėdoms, žalvarniams ir netgi žinduoliams – miegapelėms bei šikšnosparniams.

Parengė Vilija BUTKUVIENĖ

(„Jaunimo energija – pozityviam pasirinkimui“, MRF)

Dovilų pagrindinės mokyklos nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content