Neeiliniame posėdyje – dienotvarkė trumpa, rokiruotė – kita

Administracijos direktorius A. Bogdanovas lieka, R. Petrauskienė – pavaduotoja, valdančioji dauguma gausėja

Nuotoliniu būdu vykusiame neeiliniame Tarybos posėdyje opozicijos atstovas S. Karbauskas teiravosi, kaip R. Petrauskienė ištvers skausmą, nes juk jau ruošėsi ne tik užimti Administracijos pavaduotojos poziciją, bet, jei išeitų A. Bogdanovas, tai pavaduoti patį Administracijos direktorių. „Jokio skausmo nėra, čia Administracijos direktoriaus apsisprendimas, mūsų koalicijos susitarimas, yra kaip yra“, – replikavo R. Petrauskienė.

Neeilinis Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdis, ketvirtadienį svarstęs rajono vadovų rokiruotę, prasidėjo neįprastai – mero Broniaus Markausko sveikinimo ir padėkos žodžiu Laisvės gynėjams. Po jautrios įžangos pereita prie pulsuojančios Tarybos posėdžio darbotvarkės, kuri nuo trijų klausimų susitraukė iki dviejų.

Pakeitė savo apsisprendimą

Dar prieš didžiąsias metų šventes savo feisbuko paskyroje Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas pranešė traukiąsis iš pareigų, nes nematąs galimybių toliau konstruktyviai dirbti. Tad ketvirtadienį neeiliniame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje vienas dienotvarkės klausimas turėjo būti dėl jo atleidimo iš užimamų pareigų. Tačiau A. Bogdanovas posėdžio išvakarėse pakeitė savo sprendimą – tęs pradėtus darbus ir liks eiti pareigas. Jis akcentavo, kad tokiai permainai turėjo reikšmės gyventojų ir vieningas valdančiosios daugumos palaikymas.

Tad neeilinio posėdžio darbotvarkė susitraukė iki dviejų klausimų: dėl Administracijos direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Šunoko atleidimo iš pareigų ir dėl rajono konservatorių lyderės Rasos Petrauskienės skyrimo į Administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas.

Peticija sulaukė atgarsio

Meras B. Markauskas informavo, kad dieną prieš posėdį gautas Administracijos direktoriaus A. Bogdanovo prašymas jo pareiškimą dėl atleidimo iš pareigų laikyti negaliojančiu. Tad pasiūlė išbraukti šį klausimą iš darbotvarkės.

Priminsime, kad Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje pradėjus ūžti pokyčių vėjams ir direktoriui pranešus apie traukimąsi, į rajono politines aktualijas gana aktyviai įsitraukė gyventojai. Iniciatyvinė grupė platino peticiją dėl Administracijos direktoriaus A. Bogdanovo darbo tęstinumo, teigiamai įvertindama rajone prasidėjusių darbų proveržį. Per trumpą laiką peticiją pasirašė 217 juridinių ir fizinių asmenų. Atsirado ir tokių, kurie į politinę situaciją pažvelgė kūrybiškai: šeštadienį ant „Minijos“ progimnazijos stadiono šviežiai iškritusio sniego išrašė žodžius „Artūrai, pasilik“. Dronu nufotografuotas užrašas ir Fredo Merkio išplatintas laiškas regioninėms bei nacionalinėms žiniasklaidos priemonėms pasklido interneto platybėse, taip pat ir „Bangos“ feisbuko puslapyje. Komentaruose vieni A. Bogdanovą palaikė, vadino net „širdžių direktoriumi“, kiti išsijuosę peikė, treti stebėjosi.

Opozicija vadino cirku

Neeiliniame Tarybos posėdyje opozicijoje esantis Tarybos narys, frakcijos „Kuriam kartu“ seniūnas Sigitas Karbauskas pasisakė dėl balsavimo motyvų. „Šis klausimas dėl Administracijos direktoriaus atleidimo atsirado iš pačios valdančiosios daugumos, mes, kaip opozicija, interpeliacijos nedarėme. Tai parodė du dalykus: pirmiausia, kad rajone nėra laisvos žiniasklaidos, yra tik propagandistai. Antra, kad valdančioje daugumoje nėra sutarimo, darbai stoja, apie pusę milijono eurų galime prarasti dėl Endriejavo kultūros namų. Tokie cirkai nieko neduos“, – postringavo jis ir, nepaisant visko, direktoriui linkėjo sėkmės darbuose, taip pat atkreipė dėmesį, esą jiems nesvarbu, ar vienas, ar kitas direktorius. Esą juk nuo vilko ir ant meškos galima užšokti. S. Karbauskas pasisakė ir dėl peticijų, lygino, jog peticiją dėl Administracijos direktoriaus A. Bogdanovo darbo tęstinumo pasirašė 217 gyventojų, o dėl daugiafunkcio sporto centro vietos – 3000! Tačiau S. Karbauskas viršijo pasisakymo laiko limitą ir, vadovaujantis Tarybos veiklos reglamentu, buvo nutrauktas. Meras B. Markauskas įspėjo, kad reikia pasisakyti dėl balsavimo motyvų, o ne skaityti moralą. S. Karbausko bendražygis V. Kura balsavime nedalyvavo pareikšdamas, kad į šį cirką nenorįs veltis.

Bendru sutarimu posėdyje klausimas dėl A. Bogdanovo atleidimo iš pareigų buvo išbrauktas iš darbotvarkės.

Padėkojo ir atleido

Pirmasis neeilinio posėdžio darbotvarkės klausimas dėl Administracijos direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Šunoko atleidimo iš pareigų nuo sausio 14 d. Į pasisakančiųjų gretas vėl veržėsi S. Karbauskas. „Ką M. Šunokas patyrė šiose pareigose? Be to, viename iš viešų pasisakymų minėjo, kad pailsės nuo politikos, ką tai reiškia?“ – du klausimus uždavė jis. Nuotoliniu būdu vykusiame posėdyje dalyvavęs M. Šunokas atsakė: „Toks buvo mano sprendimas, suderintas su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija. Administracijos direktoriaus pavaduotojo darbas buvo labai įdomus, pamačiau, kaip procesai vyksta iš vidaus, darbo tikrai daug, reikia priimti atsakingus sprendimus. Tiems, kas nesusiduria, atrodo kitaip“, – kalbėjo M. Šunokas. Jis teigė, kad nuo politikos pailsės tik trumpam, kol susidėlios naujus planus, tikslus.

Tarybos narys konservatorius Alfredas Šiaulys akcentavo, jog rokiruotė dėl Administracijos direktoriaus pavaduotojo posto (M. Šunoką pakeis LR Seimo rinkimuose mandato jau nebeiškovojusi R. Petrauskienė) esąs bendras jų politinės jėgos susitarimas: „Taip parodome, kad gebame susitarti ir kartu gebame laikytis tų susitarimų.“ Tiek Liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas Nerijus Galvanauskas, tiek Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pirmininkė Ligita Liutikienė dėkojo M. Šunokui už darbą ir linkėjo sėkmės ateityje.

Dėl balsavimo motyvų pasisakęs S. Karbauskas pastebėjo, esą tik koks 10 proc. žmonių atsitrauktų taip, kaip M. Šunokas, ir teigė, jei galėtų, balsuotų prieš. Tarybos narys Jonas Dromantas kėlė klausimą, kodėl vieno žmogaus nesėkmė turi lemti kito žmogaus likimą, nes Mindaugas dirbo gerai, jau buvo vėžėse šioje sistemoje. Atsakydamas meras priminė, kaip po rinkimų formuojama Savivaldybės vadovybės sandara. Valdančiąją daugumą sudarančios frakcijos pasiskirsto postus. Šiuo atveju tai konservatorių pasirinkimas, kuriam galima pritarti arba ne. Bendru sutarimu sutarta atleisti M. Šunoką, sprendimo projektui pritarta vienbalsiai. B. Markauskas dėkojo M. Šunokui, kad buvo komandos narys, prisidėjo prie vykdomų darbų.

Rūpinosi, ar ištvers skausmą

Antrasis klausimas – dėl Administracijos direktoriaus pavaduotojo skyrimo. Pateikta konservatorės R. Petrauskienės kandidatūra. Progos pasisakyti nepraleido ir vėl S. Karbauskas. Jis stebėjosi, kodėl šį klausimą pristato ne Administracijos direktorius, taip pat teiravosi, kaip R. Petrauskienė ištvers skausmą, nes juk jau ruošėsi ne tik užimti pavaduotojos poziciją, bet ir pavaduoti patį Administracijos direktorių. „Jokio skausmo nėra, čia Administracijos direktoriaus apsisprendimas, mūsų koalicijos susitarimas, yra kaip yra“, – replikavo R. Petrauskienė.

S. Karbauskas neatlyžo, teiravosi, kaip R. Petrauskienė žada parvežti pinigų iš ministerijų, juk esą propaguojama, kad konservatoriai – skaidri partija, ir lėšos skirstomos pagal rodiklius, o ne pažintis. R. Petrauskienė paaiškino, jog Savivaldybei bendrauti su Vyriausybe bus tiesiog paprasčiau, mat daugumos ministerijų ministrai – jos bendrapartiečiai konservatoriai.

N. Galvanauskas teiravosi, kokie bus trys svarbiausi darbai, kuriuos R. Petrauskienė ketina pirmiausia įgyvendinti. Politikė atsakė, jog tęs jau pradėtus darbus, dirbs pagal koalicijos programą. Ypatingą dėmesį skirsianti ir skiepijimosi nuo COVID-19 procesui, kad šis vyktų teisingai, pagal planą. „Mano sritys – švietimas, sveikata, kultūra, reikia pabaigti rajono kultūros strategiją…“ – vardijo R. Petrauskienė.

Slaptam balsavimui – 3 valandos

S. Karbauskas kvietė nepalaikyti R. Petrauskienės kandidatūros, esą tai būtų šansas išsaugoti M. Šunoką. „Kokie motyvai? Kompetencija abejotina, žinau tą veiklą, valdančioje daugumoje didės trintis, daugės intrigų, rajono gyventojams ne į naudą“, – pesimistinį scenarijų piešė S. Karbauskas.

Atsaką opozicijos atstovui davė valdančiajai daugumai priklausantis A. Šiaulys: „Siūlau balsuoti už R. Petrauskienę. Ji jau dirbo Administracijos direktore, koalicija dirba sklandžiai, jos darbo metu nebuvo jokių suiručių. Opozicijai sunku, nes gerai dirbame, turime gerus specialistus, Administraciją. Opozicija verkia, būkštauja dėl gerų stiprių žmonių. Ačiū Rasai, tik į priekį, nekreipkite dėmesio.“

Kadangi pavaduotojo skyrimui būtinas slaptas Tarybos narių balsavimas, buvo patvirtinta Balsų skaičiavimo komisija. Pirmininku išrinktas Tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas Raimondas Simonavičius, nariais – Tarybos nariai Aušra Gudauskienė ir Raimundas Daubaris. Atsižvelgiant į karantino reikalavimus, slaptas balsavimas vyko tris valandas, pagal iš anksto sudarytą grafiką Tarybos nariai po vieną atvykdavo į Savivaldybės administracijos pastatą ir išreikšdavo savo valią. Po balsavimo pertraukos buvo paskelbti rezultatai: už R. Petrauskienės skyrimą į pavaduotojos pareigas balsavo 19, prieš buvo 7, susilaikiusiųjų nebuvo. R. Petrauskienė pavaduotojos pareigas pradėjo eiti nuo sausio 15 d. Ji dėkojo už išreikštą pasitikėjimą ir suorganizuotą neeilinį posėdį, nes tai kėlė papildomų iššūkių karantino metu.


ĮDOMU

  • Tarybos posėdyje dalyvavo 26 iš 27 Tarybos narių. Nebuvo Jono Dumašiaus, kuris tądien dalyvavo laidotuvėse.
  • Sausio 14 dieną vykęs posėdis pradėtas su pagarba prisimenant Sausio 13-osios įvykius. Klaipėdos rajono meras B. Markauskas apgailestavo, kad koronaviruso pandemija sutrukdė atitinkamai paminėti apgintos laisvės 30-metį. „Tačiau norime padėkoti tiems, kurie Sausio 13-ąją įvairiose Lietuvos vietose gynė šalies nepriklausomybę. Atskirai dėkoju dviem mūsų Tarybos nariams – Virgilijui Skuodui ir Viktorui Kurai – taip pat gargždiškiui Rimantui Lukošiui. Jie esant sudėtingiausioms aplinkybėms dalyvavo tuose įvykiuose, gynė Aukščiausiosios Tarybos pastatą. Savivaldybės tarybos, Administracijos, gyventojų vardu dėkojame už pilietiškumą, drąsą ir ryžtą. Nebuvo paprasta ir lengva“, – akcentavo rajono vadovas. Anot jo, mūsų pareiga – padėkoti už tai, ką turime, kad galime kurti mūsų nepriklausomą Lietuvą ir džiaugtis rajono pasiekimais.
  • Posėdžio pabaigoje meras B. Markauskas perskaitė Tarybos narių, išrinktų pagal visuomeninio komiteto „Klaipėdos rajono žemaičiai“ sąrašą ir anksčiau priklausiusių Mišriai frakcijai Raimondo Simonavičiaus ir Rūtos Cirtautaitės pasirašytą pareiškimą: jiedu praneša, kad jungiasi prie Tarybos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos ir nuo šiol dirbs valdančiojoje daugumoje.

KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras BOGDANOVAS: „Kas paskatino persigalvoti? Pagrindinės priežastys buvo visiems plika akimi matomos. Didžiulis visuomenės pasitikėjimas, palaikymas. Manau, tas palaikymas buvo orientuotas ne tik į mane, bet į visą mūsų komandą. Tik matomi, juntami dalykai visuomenę kviečia tokiems poelgiams. Nelikau abejingas. Ir valdančioje koalicijoje turiu stiprų palaikymą, šis išbandymas parodė, kad esame vieningi. Tai ir lėmė apsisprendimą pasilikti, tęsti darbus, projektus. Turime 9 pradėtus projektus ir dar 4–5 yra praktiškai papildomai nauji pradedami. Šie metai jau yra skirti ne tiek smulkiems infrastruktūriniams objektams įgyvendinti, o jau stambiems investiciniams projektams įgyvendinti. Tai ir Gargždų stotis, ir daugiafunkcis sporto centras, ir Jakų mokyklos užbaigimas, ir pagrindiniai kultūros namai, ir t. t. Darbo labai daug šiais metais. Jau praėję metai buvo tikro proveržio metai, bet šie bus dar intensyvesni.“

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content