• 14 rugpjūčio, 2022
|

Nelengva užduotis abiturientams – kokius egzaminus rinktis?

Šiemet abiturientai iki lapkričio 24 dienos turi priimti sudėtingą sprendimą, kokius egzaminus laikys mokslo metų pabaigoje. Ta pati data galioja ir eksternams, norintiems dar kartą laikyti dalyko egzaminą.

Atsižvelgta į situaciją

Pasak švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, parenkant egzaminų datas atsižvelgta į mokinių poreikius, bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas datas, galimybes pateikti vertinimo rezultatus bei epidemiologinę situaciją. Nuspręsta, jog pagrindinė brandos egzaminų sesija vyks balandžio 7–birželio 21 dienomis, pakartotinė – birželio 22–liepos 8 dienomis. Pasirinkti menų ir technologijų mokyklinius brandos egzaminus, kaip ir brandos darbą, IV gimnazijos klasių mokiniams reikėjo iki rugsėjo 25 dienos, visus likusius – iki lapkričio 24 dienos.

Brandos atestatui gauti moksleiviai turi išlaikyti 2 brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieną dalyko brandos egzaminą ar brandos darbą. Kandidatai lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – gali pasirinkti laisvai. Pasirinkto dalyko brandos egzamino ir jo tipo vėliau keisti negalima. Galima pasirinkti laikyti ne daugiau nei 6 dalykų brandos egzaminus.

Pasirinkimas priklauso nuo specialybės

Abiturientė Neda Grikšaitė teigia, jog renkasi laikyti 4 valstybinius egzaminus: lietuvių kalbos, matematikos, anglų kalbos ir biologijos. „Nesu visiškai įsitikinusi, ką konkrečiai studijuosiu, tačiau linkstu į mediciną. Egzaminų apsisprendimui tai didelės įtakos neturėjo, nes jau senokai buvau nusprendusi, kokius noriu laikyti“, – akcentuoja moksleivė pridurdama, jog dauguma abiturientų egzaminus spėjo pasirinkti dar iki karantino pradžios.

Paklausta, ar koronaviruso pandemija daro įtaką egzaminų pasiruošimui, N. Grikšaitė įvardija kontaktinių valandų su mokytojais stoką: „Stengiuosi, kiek įmanoma, dirbti savarankiškai ir neišeiti iš ritmo.“

Buvęs „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientas, Mančesterio universitete mokslus kremtantis pirmakursis Lukas Rimkus pasakoja, jog rinkdamasis egzaminus jau buvo nusprendęs, kad studijuos informatiką. „Visada save laikiau „tiksliuku“, kuriam ypač patiko matematika, fizika, informatika, o informatika apjungia visus šiuos mokslus. Tai sritis, kurioje galiu realizuoti save“, – pasakoja studentas. L. Rimkus pataria, jog kiekvienas žmogus, kuris renkasi egzaminus, bet nežino, ką studijuos, turėtų atsisėsti, pagalvoti, galbūt net pasidaryti sąrašą dalykų, kurie domina. „Svarbu dalyvauti pamokose, įdomiai klausytis mokytojų, uždavinėti įvairiausius klausimus. Egzaminų pasiruošimui rekomenduoju nusipirkti konspektų knygas, ypač lietuvių kalbos ir literatūros, nes jie labai padeda įsigilinti į temas, pakartoti, kaupti užrašus bei juos permesti akimis, nes ten pagrindinės sukauptos žinios“, – patarimais dalijasi buvęs abiturientas.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Jaunųjų korespondentų klubo narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių