Nemokama psichologinė pagalba lengvins žmonių gyvenimus

Sugriauti stereotipus apie žmonių „durninimą“, jei jie kreipiasi į psichologus, suteikti galimybę išsikalbėti su specialistais apie slegiančias įtampas šeimoje, darbe, įtvirtinti nuostatą, kad dvasiniai negalavimai yra tokie pat svarbūs kaip ir fiziniai, todėl jų nereikia apleisti numojant ranka, kad čia niekas nepadės! Tokius sunkius uždavinius bent mažais žingsneliais ryžtasi įveikti projekto „Kompleksinės paslaugos šeimoms Klaipėdos rajone“ iniciatoriai. Nors projekto pavadinimas griozdiškai formalus, tačiau viena iš jo įgyvendintojų – VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centro vadovė Šarūnė Petruškevičienė įsitikinusi, jog žmonės turėtų atidėti kasdienybės darbus į šalį ir atidžiau perskaityti, ką šis projektas siūlo. Galbūt pasinaudojimas jo teikiamomis paslaugomis kai kurių žmonių gyvenimus gerąja prasme apvers aukštyn kojomis.

Žlugdys bjaurius stereotipus

– Šarūne, kaip Jūsų vadovaujama įstaiga tapote projekto partneriai?

– Projektą „Kompleksinės paslaugos šeimoms Klaipėdos rajone“ įgyvendina Klaipėdos rajono savivaldybė, tačiau pagal ES reikalavimus projekto veiklas turi įgyvendinti būtent nevyriausybinė organizacija. Taigi, Savivaldybė organizavo projekto partnerio atrankos konkursą. Dalyvavo dvi organizacijos, tarp jų ir VšĮ Dovilų socialinių iniciatyvų centras, kurio steigėja esu. Mano įstaiga tapo projekto partneriu, atsakingu už veiklų įgyvendinimą. Projekto informavimo, paslaugų teikimo „vieno langelio principu“, bendruomeninių šeimos namų funkcijas atliks Paramos šeimai centras. Projektas truks iki 2021 metų vidurio.

– Kodėl šis projektas sudomino Tavo įstaigą?

– Pati tikiu projekto naudingumu ir reikalingumu. Lietuva gi pirmauja savižudybių skaičiumi, grėsminga patyčių situacija, glumina ir dažnos skyrybos. Siekdamos geresnio materialinio gyvenimo, daug šeimų gyvena lyg ir kartu, bet tuo pačiu ir atskirai, jei kuris šeimos narys dirba užsienyje. Visi kartais susiduria su tokiomis krizėmis, kaip skyrybos, netektis, problemos darbe ir t. t. Tokios situacijos kelia didžiulę įtampą, pyktį, neviltį abiem sutuoktiniams, jau nekalbant apie vaikus, kurie tyliai viską sugeria į save. Gaila, bet pas mus šeimos tradicijos taip susiklostė, kad „šiukšlių iš namų nereikia nešti“. Jei skauda dantį ar kyla kiti fiziniai negalavimai, kreipiamės į gydytoją, o jei kyla dvasiniai negalavimai, dažnai nedarome nieko. Kenčiame, laukiame, kol problemos gilėja, kol organizmas pradeda reaguoti įvairiais fiziniais negalavimais ar kol susergame depresija.

Deja, gajus stereotipas – jei ieškai pagalbos pas psichologą, „esi durnas“. Bet psichologinės negalios nemaišykime su psichikos ligomis, kur tikrai reikia psichiatrų pagalbos ir kartais net stacionaraus gydymo. Visame pasaulyje žmonės, išgyvenantys psichologinius sunkumus, kaip savaime suprantamą pagalbą priima psichologo konsultaciją.

Patyrusiesiems sunkumus – žalia šviesa

– Taigi, jei mūsų rajono gyventoją ištiko psichologinė krizė, tai kokios galimybės sulaukti pagalbos iš projekto veiklų?

– Jei žmogus išgyvena kažkokius psichologinius sunkumus, jis gali nieko nelaukti ir registruotis psichologo konsultacijoms (žemiau rasite nuorodas – aut. pastaba). Jei tėvai susiduria su vaikų auklėjimo sunkumais arba nori būti atsakingi tėvai ir užauginti laimingą, psichologiškai tvirtą žmogų, gali registruotis į grupę, skirtą tėvams. Patyrusiesiems sunkias ligas, skyrybas, artimųjų netektis bus organizuojamos tikslinės psichologinės pagalbos grupės.

Norintieji daugiau sužinoti apie tarpusavio santykių krizes, šeimos konfliktų sprendimų galimybes galės dalyvauti paskaitose, kurios vyks visame Klaipėdos rajone. Jei pora išgyvena stiprų konfliktą – projekto metu bus galima pasinaudoti teisinės mediacijos pagalba. Mediatorius – tarpininkas, padedantis abiem konfliktuojančioms pusėms rasti abipusiai priimtiną konflikto sprendimą. Taip galima susitarti ir išvengti teismo.

Registruotis jau dabar

– Kaip ir kur gali registruotis žmonės, kurie susidomėjo projekto metu teikiama individualia ir grupine psichologine pagalba? Dargi labai svarbu žinoti, kad konsultacijos – nemokamos.

– Individualioms psichologinėms konsultacijoms skiriama per 40 proc. visų projekto lėšų. Manau, tai labai gerai, nes ši paslauga labai reikalinga, deja, sunkiai prieinama dėl psichologų susitelkimo didžiuosiuose miestuose ir paslaugų įkainių, pavyzdžiui, Klaipėdoje psichologo viena konsultacinė valanda kainuoja nuo 20 iki 35 Eur). Projekto metu Klaipėdos rajono gyventojai (suaugusieji ir vaikai nuo 7 m.) galės gauti iki 20 konsultacijų nemokamai.

Projekto veiklos prasidės rugpjūčio mėnesį, bet būtent individualioms psichologo konsultacijoms registracija jau vyksta (el. p. paslaugos.seimai@gmail.com, išsamesnė informacija tel. 8 608 65854). Planuojama, kad psichologai konsultuos ne tik Gargžduose, bet ir kitose Klaipėdos rajono vietose, jeigu konkrečioje vietoje užsiregistruos bent 3 žmonės.

Taip pat veiks ir grupinės psichologinės pagalbos grupės pagal atskiras problemas. Šiuo metu renkama grupė tėvams (iki 10 žmonių), norintiems daugiau sužinoti apie vaikų auklėjimą arba patiriantiems auklėjimo sunkumų. Grupę ves psichologė Aurelija Ananjevaitė.

Taipogi galima registruotis į psichologinės pagalbos grupę išgyvenantiems (išgyvenusiems) skyrybas arba patyrusiems artimųjų žmonių netektis. Grupė (iki 10 žmonių) rinksis į 8–10 kassavaitinių susitikimų. Šiai grupei padės psichologė Laura Nemiro.

Veiklų metu žmonėms, neturintiems kur palikti 3–7 m. vaikų, bus teikiama vaikų užimtumo paslauga.

Pirmieji grupių užsiėmimai vyks Gargždų dekanato Šeimos centro patalpose (Žemaitės g. 20), bet nuo rugsėjo, jei tik bus norinčiųjų, tokios grupės galės vykti bet kurioje Klaipėdos rajono vietoje.

Kalbėjosi Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių