Nenaikinkime kurmių – grambuolių priešų

Gegužę pradeda skraidyti vaikystėje atrodę įdomūs vabalai – liaudiškai karkvabaliais vadinami grambuoliai. Bet tai vienas didžiausių sodų, daržų ir miškų kenkėjų. Iki šiol specialistai nesugalvojo, kaip šiuos naikinti, o jų priešams – kurmiams sumąstė įmantriausių spąstų.

Suaugę vabalai iš žemės išlenda gegužės mėnesį ir gausiai telkiasi ant lapuočių medžių, grauždami jų lapelius ir ūglius. Jie aktyvūs vakarais – skraido, nors nevikrūs, atsitrenkia į kliūtis. Po poravimosi patelės deda kiaušinius žemėje – patinka lengvos šiltos dirvos. Viena sudeda daugiau nei 50 kiaušinėlių. Lervos išsirita po 3–5 savaičių ir vystosi 3–4 metus maitindamosi augalų požeminėmis dalimis. Jos ypač rajos trečiais ketvirtais vystymosi metais. Ir kenkia įvairiems augalams – daržovėms, šakniagumbiams, dekoratyvinių augalų šaknims, vaismedžiams. Praėjusi šilta žiema ypač buvo dėkinga šiems kenkėjams.

Braškių ir žemuogių šaknys jiems – tikras delikatesas. „Ateini į sodą ir pamatai, kad buvę vešlūs braškių daigai sumenkę, apvytę. Kas nutiko – ar liga apniko? Kilsteli vieną ir pamatai, kad šaknys nugraužtos, o žemėje randi įsitaisiusias grambuolių lervas, – kalbėjo gargždiškė daržininkė mėgėja Kazimiera Sipienė. – Taip pat sunaikinti gali ir kitas daržoves – graužia net bulvių gumbus. Didžiausias jų priešas – kurmiai, kuriuos žmonės naikina, nes jie rausia daržus, vejas. Betgi rausdamiesi jie renka grambuolių lervas.“

Taigi verčiau išlyginti tuos kurmių išraustus kauburėlius nei naikinti šiuos naudingus gyvūnėlius. „Juk kurmio išjudintą augalą gali prispausti ir jis prigis, o lervų nugraužto nebeatgaivinsi, – palygino K. Sipienė. – Savo sklypuose turėtume saugoti kurmius, o neieškoti įmantriausių priemonių juos naikinti. Kodėl iki šiol neatrasta, kaip sunaikinti grambuolių lervas?“

Daržininkė dalijosi patirtimi, kaip sumažinti jų patiriamą žalą. „Naktimis karkvabaliai nakvoja ant vyšnių ir kitų medžių. Rytą papurčius šie nukrenta ant patiesto polietileno ir galima sunaikinti. Juos mėgsta ir varnėnai – mūsų sodo sklype yra inkilų, kuriuose įsikūrę šie paukščiai.“ Ji patarė padėti naudingiems gyvūnams – daržininkų, sodininkų draugams.

Virginija AUKŠTUOLYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių