Nepasiskiepijusiems – mokamo testavimo našta
Seimas apsisprendė – jau nuo gruodžio 1 d. nevakcinuoti darbuotojai už COVID-19 testus turės mokėti patys arba prašyti, jog juos finansuotų darbdavys. Domėjomės, kokia situacija yra Klaipėdos regione: kiek ir kieno šie testai patuštins pinigines.
Apima daug sričių
Vyriausybė yra sudariusi veiklos sričių sąrašą, kuriame esantys darbuotojai, jei nėra pasiskiepiję, turi nuolat testuotis dėl COVID-19. Jame yra medicinos, švietimo, maitinimo, prekybos, viešojo administravimo darbuotojai, vežėjai, profesinės karo tarnybos kariai. Patenka ir gamybos, ir pramogų sektorių darbuotojai. Tikrintis reikia kas 7–10 dienų.
Išimtis dėl mokėjimo už testavimą bus taikoma tik tiems darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jų testavimas ir toliau bus finansuojamas iš biudžeto. Vyriausybė teigia, kad tokia prievolė paskatins žmones skiepytis nuo šios ligos.
Sveikatos apsaugos ministerija yra skelbusi, kad valstybei testų kompensavimas kainuoja 19 mln. eurų per metus – šios lėšos būtų sutaupytos, jei darbuotojai už testus susimokėtų patys. Ministerija vertino, kad vieno testo kaina galėtų siekti apie 13 eurų, o per mėnesį reikėtų bent trijų tokių testų.
Atliks tik privačios
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro pirmininkė Rasa Petrauskienė informavo, kad Savivaldybėje šiuo metu pasiskiepiję 232 darbuotojai, pagal teisės aktus testuotis kol kas turi 48 darbuotojai. Iš Savivaldybės biudžeto nei Savivaldybės, nei jai priklausančių biudžetinių įstaigų darbuotojams testavimas nebus apmokamas, kaip ir numato teisės aktai. Mero sekretoriatas apie tai informuos visas biudžetines įstaigas. „Darbuotojus raginame skiepytis, tam numatytos ir skatinimo priemonės – 3 papildomos atostogų dienos. Taip visi gyvensime saugiau ir užkirsime kelią ligai. Įrodyta, kad vienintelė priemonė, galinti padėti suvaldyti situaciją, išsaugoti gyvybes ir išvengti didelio sergamumo, yra skiepai“, – akcentavo R. Petrauskienė.
Anot jos, testus, kurių valstybė nekompensuoja, gyventojai galės atlikti privačiose gydymo įstaigose, laboratorijose jų nustatytomis kainomis. Paskambinus į Gargžduose neseniai atidarytą „Antėjos“ laboratoriją buvo įvardytos tokios kainos: PGR tyrimo per 24 val. – 79 Eur, per 5 val. – 93 Eur, o greitojo antigenų testo, kurio daliai darbdavių taip pat pakanka, – 28 Eur. Klaipėdoje „Vėtrungės“ klinikoje nurodyta greitojo antigenų testo kaina – 26 Eur, PGR tyrimas – taip pat 79 Eur.
Verslas dalį išlaidų dengs
Ar kompensuos testavimą verslas? Kaip elgsis didelės bendrovės? Gargžduose veikiančios UAB „Mars Lietuva“ korporacinių reikalų vadovas regionui Mindaugas Rupšys informavo, kad šiuo metu įmonėje „Mars Lietuva“ yra daugiau nei 80 proc. nuo COVID-19 ligos imunizuotų darbuotojų. Periodiškai testuotis pagal Vyriausybės numatytas sąlygas privalo likusi darbuotojų dalis, dirbanti ne nuotoliniu būdu. „Bendrovė iki kitų metų pradžios padengs išlaidas periodiškai testuotis prievolę turintiems darbuotojams, vėliau testavimu darbuotojai turės pasirūpinti savarankiškai, o padengti išlaidas šioms reikmėms turės galimybę pasinaudodami „Mars Lietuva“ darbuotojams suteikiamu sveikatos draudimu. Visų šių priemonių bendrovė imasi siekdama užtikrinti maksimalų saugumą savo darbuotojams, atsižvelgdama į korporacines rekomendacijas bei galiojančius Vyriausybės reikalavimus“, – paaiškino M. Rupšys.
UAB „Neo Group“ personalo ir komunikacijos direktorė Rūta Žilienė komentavo, jog džiaugiasi ir didžiuojasi bendrovės darbuotojų sąmoningumu bei rūpinimusi savo ir kitų sveikata: „Jų dėka imunizacijos lygis „Neo Group“ šiuo metu yra 95 proc. 81 proc. darbuotojų yra pasiskiepiję. Tad šiuo metu testuojasi labai nedidelė dalis darbuotojų.“ R. Žilienės duomenimis, nemaža dalis didžiųjų Klaipėdos įmonių visiškai arba iš dalies apmokės ar jau apmoka savo darbuotojų testavimą. „Konkurencija dėl gerai dirbančių darbuotojų yra didelė, tad nutarėme kompensuoti 80 proc. darbuotojo išlaidų testavimuisi. 20 proc. išlaidų lieka darbuotojui – kaip skatinimas apsvarstyti skiepijimosi galimybes“, – teigė „Neo Group“ personalo ir komunikacijos direktorė.
Vienas mėnuo – pereinamasis
„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigė, kad šiuo metu imunitetą yrą įgiję 84 proc. jų darbuotojų. Nepasiskiepijusių darbuotojų yra daugiau nei 1 900. Anot jos, nuo gruodžio 1 dienos, kai valstybė daugiau nebekompensuos privalomų testų, nuspręsta vieną mėnesį padaryti pereinamąjį – dar labiau skatinti likusius darbuotojus skiepytis, tačiau bus padengtos ir testavimosi išlaidos. Preliminariais skaičiavimais, tai tinklui kainuos apie 100 tūkst. eurų per mėnesį. Po šio mėnesio bus vertinamas pasiskiepijusių ir nusprendusių toliau testuotis darbuotojų skaičius.
Smulkiesiems – nepakeliama
Kitokia situacija yra smulkiojo ir vidutinio verslo. Štai UAB „Gargždų vasara“, kuri turi maisto parduotuvę Gargžduose, dirba vos šešios moterys. Vadovė Jadvyga Skuodienė įsitikinusi, kad jei už darbuotojų testavimą tektų mokėti darbdaviams, tai mažiesiems verslininkams jau būtų nepakeliama našta. „Gerai, kad pas mus visos persirgusios arba pasiskiepijusios, tai kol kas testavimas neaktualus. Smulkiajam verslui ir taip sunku išsilaikyti, kiek jau išnyko mažų parduotuvių? Mes dar užsilikome kaip paskutiniai dinozaurai. Tačiau iš visų pusių riečia į ožio ragą, nežinau, kiek ilgai tempsime. Mokesčius reikia mokėti, elektros kainos dvigubėja… Sunku, bet išsilaikome, judame, krutame, darbuotojos dirba po 10–15 metų. Vis tikimės, kad bus geriau“, – viliasi J. Skuodienė.
Agnė ADOMAITĖ