Nevaldiškas požiūris

Paskutinėmis nuostabiosios gegužės dienomis Gargždai visgi spėjo apsišluoti bent pagrindines gatves, apipjauti žolę ten, kur vyks miesto jubiliejinio gimtadienio renginiai, dar šen bei ten pakaišiojo vieną kitą gėlytę, vieną kitą krūmelį. Gal nepasikartos Žemaitės gatvės „Sacharos“ vaizdelis, kur džiūvo sudžiūvo nelaistyti per tankiai susodinti ir žolėmis apėję krūmeliai, medžiai.

Kartais darbai nepasiseka, kartais geri norai neišsipildo, kartais tikiesi pagyrimo, o sulauki šiurkščios kritikos. Gargždų seniūnas „Bangai“ vardijo daug priežasčių, kodėl miesto vaizdas ne itin džiugina miestelėnus. Tikrai yra ir objektyvių: viešųjų pirkimų procedūros, pajėgų seniūnijoje trūkumas (apželdintojo etatas keli mėnesiai buvo tuščias), požiūrio, kokia turėtų būti želdynų koncepcija, išsiskyrimas. Bet šiuo metu pasidairius po kitus Lietuvos miestus – tiesiog kruopščiai iššluotus, suvešėjusiais želdynais, žydinčiomis gėlėmis – visgi negali susiturėti nenusistebėjęs mūsų Gargždais, suskubusiais šveistis tik prieš jubiliejinį gimtadienį. O jei jis būtų švenčiamas rudeniop?..

Gegužės viduryje Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija surengėme savo ataskaitinį susirinkimą Marijampolėje, darbščių sūduvių krašte. Po susirinkimo lydimi patriotiškos gidės, keliasdešimt laikraščių vadovų gėrėjomės Suvalkijos sostinės grožiu, prasmingais architektūriniais sprendimais, puoselėjama istorine aplinka, kurioje ir paminklai įžymioms krašto asmenybėms, ir įvairioms svarbioms valstybės sukaktims, ir tiesiog simbolinės skulptūrėlės, kurioms miestiečiai yra sukūrę legendas. Labiausiai sužavėjo už 10 mln. litų prieš kelerius metus iš Europos Sąjungos fondų rekonstruotas miesto Poezijos parkas su išgrįstais takais, į upelį svyrančiais gluosniais, erdvėmis įvairiems renginiams. Parko lankytojams gaivą teikia net trys fontanai, puikiai veikiantys ir vakare apšviesti. Poezijos parkas – labai mėgstama marijampoliečių laisvalaikio vieta, kurioje vyksta fantastiškų renginių, kaip ir aikštėje prie Savivaldybės ar kitose jaukiose miesto erdvėse. Mus lydėjusi gidė pasididžiuodama teigė, kad Marijampolė taip sutvarkyta todėl, kad Savivaldybėje dirba daug kūrybiškų, imlių žmonių, neskaičiuojančių darbo valandų, dirbančių net iki išnaktų, ypač tada, kai teikiamos paraiškos ES fondų investicijoms, kurių naudą marijampoliečiai mato akivaizdžiai, nes tai gerina jų gyvenimo kokybę.

Marijampolė, šiemet paskelbta Mažąja kultūros sostine, geba daryti tarptautinio lygio renginius, į kuriuos su malonumu ir ne vien tik už didelius pinigus suskrenda kraštiečiai, pasaulinio garso asmenybės. Kaip antai operos primadona Violeta Urmanavičiūtė-Urmana ar dailininkas Ray (Rimvydas) Bartkus. Pasaulinio lygio menininkas jau keleri metai iš Niujorko atvyksta į savo gimtinę rengti meno simpoziumo „Malonny – Marijampolė Londonas Niujorkas: idėjų migracija“. Šiais metais festivalis vyks birželio 29–liepos 6 d. Marijampoliečiai juo itin didžiuojasi, labai šiltai priima menininkus ir sako, kad verta festivalį pamatyti ir nuoširdžiai kviečia: atvažiuokite ir Jūs, žemaičiai!

Prisipažinsiu, tik apsilankiusi Marijampolėje išgirdau apie „Malonny“, bet galvoju, jog nuo šiol tapsiu prisiekusia šio renginio fane. Pasakosiu kitiems, raginsiu pamatyti, nes susitapatinu su Ray Bartkaus mintimi, kad toks kraštiečių bendradarbiavimas kuria kokybiškai geresnę atmosferą, skatina kūrybiškumą, atsakomybę ir meilę savo gimtajam miestui. Dailininkas pasakojo, kad praėjusiais metais prie jo priėjusi mergina pasakė, jog į Marijampolę persikėlė gyventi iš kito, didesnio Lietuvos miesto tik todėl, kad čia vyksta tokie projektai kaip „Malonny“, jog mieste ji jaučia laisvės ir vilties dvelksmą. „Didžiausias komplimentas, kokio tik galėjau tikėtis. Gerai prisimenu: prieš pirmąjį „Malonny“ net ir man Marijampolė–Londonas–Niujorkas vienoje eilutėje skambėjo akiplėšiškai. Tačiau pasaulis yra mažas, o tikrai geros idėjos yra geros visur. Ir nesvarbu, ar tai Marijampolė, ar Niujorkas“, – įsitikinęs talentingasis Ray Bartkus. O jeigu mes gebėtume sutelkti bendrai idėjai mūsų talentinguosius kraštiečius, išsibarsčiusius po visą pasaulį? Ar nebūtų naujas impulsas miestui, rajonui?..

Šį savaitgalį Gargždų gimtadienio šventė, kurios biudžetas siekia apie 80 000 eurų, pasiūlys miestelėnams ir svečiams per 50 įvairiausių ir įvairaus lygio renginių. Ką gali žinoti, galbūt ir mūsuose kada nors išsikristalizuos suvokimas, kad pasaulis yra mažas, o tikrai geros idėjos yra geros visur. Ir kad kažkas pasakys, kad atvažiavo iš didmiesčio gyventi į Gargždus todėl, kad čia dvelkia vilties vėjai, o įdomios idėjos virsta realiais rezultatais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content