Nuo karo kenčiančios Ukrainos vaikai stovyklavo Drevernoje
Ketvirtadienį Savivaldybėje lankėsi 9 Klaipėdos rajone, Drevernoje, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro organizuotoje stovykloje savaitę stovyklavę ukrainiečių jaunuoliai iš Charkovo apskrities kartu su savo vadovais – Andželika Ibrahimova ir Olegu Bondariovu – nevyriausybinės organizacijos „Asteriks“, veikiančios nuo 2015 m., vadovais. Susitikime dalyvavo Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas, jo pavaduotoja Rasa Petrauskienė, Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Adelija Radžienė, Gargždų atviro jaunimo centro direktorė Inesa Gaudutytė, Klaipėdos jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ pirmininkė Agnė Zabrynaitė, stovyklos vadovė Skaidra Karalienė.
Pažintis pažadino idėją
Bendrystė su karo zonoje gyvenančiais ukrainiečiais prasidėjo nuo Klaipėdos rajono Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų skyriaus narių pažinties su žinomu visuomenininku, pagalba karo niokojamai Ukrainai užsiimančios organizacijos „Mėlyna/Geltona“ vadovu Jonu Ohmanu. Po organizuotos kalėdinės dovanėlių akcijos Ukrainos vaikams kilo idėja surengti stovyklą. „Norėjosi iš širdies padaryti ką nors gero kenčiantiems nuo karo vaikams, todėl labai greitai ėmėmės iniciatyvos ir net nežinodami, iš kur gausime finansavimą, susisiekę su Ukrainoje veikiančios organizacijos „Asteriks“ vadovais Andželika ir Olegu bei gavę Klaipėdos rajono jaunimo reikalų tarybos pritarimą, ėmėmės organizuoti. Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro organizuota stovykla Drevernoje mielai sutiko priimti ukrainiečių vaikus“, – pasakojo jaunimo reikalų koordinatorė Adelija Radžienė.
Karas iš arti
Per 10 dienų Ukrainos jaunuoliai stovykloje drauge su Klaipėdos rajono vaikais susipažino su mūsų rajono pamario kraštu, organizavo renginius ir juose dalyvavo, – netgi prisidėjo prie krantinės puošimo kartu su kaimo bendruomene tradicinei Žvejo šventei. Mūsų rajono vaikams buvo proga iš pirmų lūpų sužinoti ne tik apie turtingą Ukrainos kultūrą, bet ir ne tokius linksmus dalykus – apie jau šešerius metus tebesitęsiantį karą šalies rytuose – pamažu rusenantį ir protarpiais vėl iš naujo užsiplieskiantį naujomis Rusijos atakomis. Apie tai, koks atrodo karas iš arti, pasakojo ir vadovė Andželika, pabrėždama, kad įvairiuose informaciniuose šaltiniuose pateikiamas 10 tūkst. žuvusiųjų Ukrainoje (ukrainiečių pusės) žmonių reiktų dauginti iš trijų. Karo pabėgėlių yra labai daug. Vien Charkove, kuris yra 30 kilometrų nuo karo zonos, yra per 140 tūkst. persikėlusiųjų. Rusų kariuomenė nejaučia jokių ribų, nepaiso tarptautinių konvencijų. Prieš porą savaičių subombarduotas Raudonojo Kryžiaus automobilis, kuriame buvo vežamas sužeistas karys. Beje, ne visų dalyvavusių karo veiksmuose žuvusiųjų šeimos gauna solidžias kompensacijas. Sanitaro, vairavusio automobilį, šeima negaus kompensacijos kaip už žuvusį karį, o tik apie 100 eurų pašalpą kas mėnesį.
Karo veiksmuose dalyvauja kariai iš visos šalies, ̶ taip pat ir Vakarų Ukrainos, kur karo gausmo nesigirdi ir žmonės gyvena tarsi normalų įprastą gyvenimą. Tačiau ir jų šeimos patiria netektis, – taigi ir psichologines traumas. Nuo karo kenčia visa šalis. Ukrainos kariuomenėje, nepaisant realaus pavojaus gyvybei ir sveikatai, be šauktinių, tarnauja ir daug savanorių. Yra ir užsieniečių batalionų – gruzinų, čečėnų ir kitų tautybių karių.
Vaikų stovyklų mainai
Į stovyklą Drevernoje atrinkti vaikai iš labai daug norinčių pailsėti Lietuvoje – galimybę atvykti gavo netekę karo metu tėvų arba kitaip smarkiai nukentėję nuo karo veiksmų, pvz., kuriems teko palikti namus ir kraustytis į ramesnes zonas. Gyvenantiems karo zonoje vaikams labai svarbu bent laikinai pakeisti aplinką ir įkvėpti vilties, kad ir jie kada nors gyvens kitaip. Tuo užsiima organizacija „Asterix“, kurios veikla prasidėjo 2015 metais, kai 326 iš griuvėsių ištraukti vaikai buvo išvežti į stovyklą Berlyne. Vėliau labai greitai mezgėsi ryšiai ir vaikų stovyklų mainai vyko su Amerika, Anglija, Olandija, Lenkija. Iš viso užsienio stovyklose pabuvojo per 3000 vaikų. Be pagalbos vaikams, organizacija suteikė paramą šimtams nukentėjusių kovotojų vaistais ir kitomis medicinos priemonėmis, ieškodami reabilitacijos galimybių. Dalis Ukrainos karių naudojasi NATO finansuojamomis reabilitacijos programomis, taip pat gydosi ir Lietuvoje. „Asterix“ savanoriai, kuriems 14–19 metų, rūpinasi nuo karo nukentėjusiais vaikais, jų šeimomis, sužeistais kariais. Šiuo metu organizacija vienija 147 savanorius.
Organizacijos vadovė Andželika Ibrahimova pasidžiaugė turima vaikų vasaros poilsio baze Drevernoje ir pasiūlė rengti tarptautinį projektą, kur dalyvautų bent jau trijų šalių vaikai. „Mes turime tarptautinių projektų patirtį ir kviečiame jus prisijungti, kad mūsų draugystė tęstųsi ir bendradarbiavimas dar labiau stiprėtų“, – kvietė ji.
Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas sakė, kad ši stovykla, toks spontaniškas ir sėkmingas projektas, yra puikus pavyzdys, kaip galima suorganizuoti prasmingą ir naudingą veiklą be jokių iš anksto numatytų didelių Savivaldybės lėšų. „Kitais metais pasižadu, kad tokia stovykla pas mus bus jau pagal projektą ir vaikai ilsėtis turės dar geresnes sąlygas“, – patikino direktorius.
Užsimezgė ryšys
Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė, kaip Jaunimo reikalų tarybos pirmininkė, nuo pat pradžių palaikiusi idėją priimti Ukrainos vaikus, pabrėžė, kad padėdami karo niokojamos šalies vaikams mes patys, mūsų vaikai ir jaunimas taip pat gauna neįkainojamą kitokios kultūros, kitokių gyvenimo patirčių pamoką. „Sužinoję stovykloje iš pirmų lūpų, kaip Ukrainos vaikai turi išgyventi karo sąlygomis, – kalbėjo Rasa Petrauskienė, – mūsų vaikai tikrai labiau suprato, kad reikia branginti savo šalį, džiaugtis, kad gyvename taikiai ir saugiai ir turime toliau stengtis, turime iškovotą laisvę stiprinti.“
Stovyklos vadovė Skaidra Karalienė pasakojo apie užsimezgusį nuoširdų ryšį tarp lietuvių ir ukrainiečių vaikų nuo pat pirmos dienos. Per visą stovyklos laiką vaikai bendravo labai daug ir jiems nesvarbios buvo kuklios stovyklos sąlygos, – netgi tai, kad teko miegoti ant grindų patiestų čiužinių. Į turiningą stovyklos programą puikiai įsikomponavo ir ukrainiečių vakaras, iškilmingai pradėtas Ukrainos valstybiniu himnu. Vaikai padainavo ir sušoko tradicinį šokį, skaitė Taraso Ševčenkos eiles, rodė vaizdo medžiagą apie jų miestą Charkovą. Svečiai buvo pavaišinti tradicine ukrainiečių šalta sriuba akroška, renginyje dalyvavęs klaipėdietis iš Ukrainos kilęs muzikantas Michailas Denisenko dainavo ir bendravo su vaikais. „Mūsų rajono vaikai ne tik sužinojo apie Ukrainą, jos tradicijas, bet ir išmoko tikrų, nesuvaidintų jausmų, taip pat ir patriotizmo“, – sakė S. Karalienė.
Vadovė taip pat dėkojo vaikų ir jaunimo laisvalaikio centrą lankančių vaikų tėvams, kurie prisidėjo lėšomis, patalyne, rankšluosčiais.
Ukrainiečių vaikai ne tik dalyvavo stovyklos programoje, bet ir Savivaldybės tarybos nario Virgilijaus Skuodo ir jo bičiulio Romano Satkaus dėka vyko į Palangą, po ekskursijos po Vilniaus senamiestį pietavo mūsų kraštiečio Salverijaus Grikšo kavinėje „Klaipėdos senamiestis“, mūsų rajone – Alfredo Šiaulio kavinėje-restorane „Venckai Venckuose“, „Rūtos“ kavinėje Gargžduose, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė pasirūpino maitinimu Palangoje.
Gargždų atviro jaunimo centro vadovė Inesa Gaudutytė papasakojo apie jų centro rengiamą savanorystės projektą, prasidėsiantį spalio mėn., ir pakvietė pildyti paraišką bei gauti 2 vietas Ukrainos jaunuoliams savanoriauti Klaipėdos rajone.
Ukrainiečių vaikai su savo vadovais išskrido į Charkovą, o jau šį šeštadienį atvyksta nauja pamaina, kuri taip pat stovyklaus Drevernoje.
Daiva BELIOKAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.