Nurašytoms knygoms – antras gyvenimas

Autorės nuotr.: bibliotekininkė A. Miežetienė džiaugiasi, jog nurašytoms knygoms suteikta galimybė atrasti naujus namus, taip pratęsiant jų gyvavimą.

Pavasarį Seimas priėmė Bibliotekų įstatymo pataisas, bibliotekininkams atrišusias rankas dovanoti nurašytas knygas, taip joms suteikiant antrą gyvenimą. Naujoji nurašytų knygų perdavimo tvarka įsigaliojo nuo liepos pirmos dienos, tačiau bent jau Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka dar nepradėjo leidinių dalybų, nors intensyviai tam ruošiasi. Kaip vyks visas šis procesas, „Bangai“ pasakojo įstaigos vyresnioji bibliotekininkė Aldona Miežetienė.
Po skandalo – pokyčiai
Ko gero, visi prisimename bemaž prieš porą metų visą šalį apskriejusį skandalą dėl prie Pavilnio – sostinės priemiesčio – šiukšlių konteinerių suverstų knygų. Jų ten buvo kone tūkstantis. Netruko paaiškėti, jog jomis, it visiškai beverčiais daiktais, tokiu būdu atsikratė uždaroma Pavilnio biblioteka. Nors tada teigta, kad prie konteinerių paliktos tik nurašytos knygos, žmonės pyko tikindami, jog ir tokios kažkam gali būti reikalingos.
Būtent po šio skandalo Kultūros ministerija susizgribo keisti tvarką, tad dabar bibliotekos jau gali atiduoti nurašytus leidinius visiems, kas pageidauja. Naujoji tvarka įsigaliojo nuo šių metų liepos pirmos dienos.
Tiesa, Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešojoje bibliotekoje kol kas dar tik ruošiamasi pokyčiams, susijusiems su nurašytų leidinių perdavimu. Kaip „Bangai“ pasakojo Dokumentų valdymo ir komplektavimo skyriuje dirbanti bibliotekininkė A. Miežetienė, jau sudarinėjami sąrašai, tačiau kol kas pasiimti knygų dar negalima.
Ieškos vietos kitose lentynose
A. Miežetienė priminė, jog anksčiau kiekviena biblioteka kruopščiai atrinkdavo susidėvėjusias, skaitytojų sugadintas, nebeaktualias bei nebeskaitomas knygas, užpildydavo nurašymo aktą, kitus dokumentus ir tada jas išbogindavo sunaikinti. Kažkam atiduoti knygą, kad ir atitarnavusią, buvo griežtai uždrausta, nors neva ne vienas skaitytojas būtų to pageidavęs.
Paklausta, kiek knygų per metus nurašoma, bibliotekininkė tikino, jog tūkstančiai, mat per mėnesį galima nurašyti iki 500 leidinių, ne daugiau nei gaunama naujų. Esą anksčiau, prieš porą metų ir dar seniau, bibliotekoms dėl to kildavo nemenkų sunkumų, nes įmonė, užsiimanti tokių atliekų tvarkymu, ne visada noriai priimdavo krūvas knygų, dėl to įstaigoms tekdavo pačioms jas sandėliuoti ir vėliau vėl vežti naikinti.
Dabar dėl to bėdų nebekyla, o dar labiau situaciją, pasak A. Miežetienės, turėtų palengvinti naujoji tvarka, leidžianti nurašytas knygas perleisti kitiems, taip joms atrandant vietą kitų įstaigų ar asmeninėse lentynose. Į makulatūrą dabar keliaus tik antro šanso gyventi nesulaukę leidiniai.
Atiduodamų knygų sąrašai bus skelbiami viešai
Kaip „Bangai“ teigė bibliotekininkė, kol kas dar nėra aišku, iš kur konkrečiai žmonės galės pasiimti neatlygintinai dalijamas knygas, tačiau manoma, kad, prieš išvežant utilizuoti, jos bus sudėtos į tam tikras bibliotekos lentynas ir ten kantriai lauks naujojo savo šeimininko.
Tiesa, apie atiduodamas knygas, kai tik J. Lankučio viešoji biblioteka pasiruoš naujovei, gyventojai galės susižinoti iš anksto – informacija apie nurašytas knygas, kurias galima pasiimti ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki planuojamo perdavimo datos, bus skelbiama viešai įstaigos interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose ar kitose visuomenės informavimo priemonėse. Tokia tvarka – visose šalies bibliotekose. Visos perduoti atrinktos knygos, A. Miežetienės aiškinimu, bus ženklinamos spaudais „Nurašyta“ ir „Atiduota asmenims“. Pasiteiravus, ar galios kažkokie prioritetai ir paimamų knygų skaičiaus ribojimai, bibliotekos darbuotoja paaiškino, jog to nebus – pasiimti knygas bus galima gyvos eilės principu. Nurašytos ir tolesniam naudojimui tinkamos spausdintos knygos, kaip numatyta naujojoje tvarkoje, savo skaitytojo lauks 14 kalendorinių dienų nuo perduodamų knygų sąrašo pateikimo visuomenei. Esant poreikiui, biblioteka šį terminą galės pratęsti. Naujų namų taip ir neatradusios knygos bus vežamos sunaikinti.
A. Miežetienė, kaip ir visas kolektyvas, džiaugiasi naujove, leidžiančia knygoms pratęsti gyvenimą. „Naujoji tvarka mums atrišo rankas perleisti kitiems bib­liotekai nebereikalingas knygas. Joms tarsi pratęsiamas galiojimas, nes anksčiau nurašytos knygos būdavo tiesiog naikinamos, nors tikrai ne vienas skaitytojas prašydavo dovanoti. Pagaliau mes tai galėsime padaryti. Lieka tik iki galo pasiruošti permainai“, – kalbėjo bibliotekininkė ir akcentavo, jog ne tik centrinė biblioteka neatlygintinai dalins nurašytas knygas, bet ir jai priklausantys 23 filialai.
Gintarė KARMONIENĖ


Kultūros ministerijos pateikiamais duomenimis, Lietuvos bibliotekų fonduose yra maždaug 47 milijonai knygų, kasmet nurašoma per 2 milijonus. Atranka itin kruopšti, pagal tarptautines rekomendacijas reikėtų nurašyti dvigubai daugiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių