Nusikalstamumo prevencijai Klaipėdos rajone – ypatingas dėmesys
Į posėdį susirinkusi Nusikalstamumo prevencijos ir kontrolės komisija aptarė šiemet vykdytas veiklas.
Baigiantis metams Klaipėdos rajono nusikalstamumo prevencijos ir kontrolės komisija aptarė nuveiktus darbus – kaip įvykdytos Nusikalstamumo prevencijos ir kontrolės programos 2019 m. priemonės.
Jaunimui – kokybiškos paslaugos
Gyventojų saugumo stiprinimas, saugios savivaldybės aplinkos kūrimas bei nusikalstamumo mažinimas – vieni svarbiausių Nusikalstamumo prevencijos ir kontrolės programos tikslų, todėl ir 2019 m. įgyvendinta daugybė priemonių, padėjusių to siekti.
Šiais metais 96 socialinę riziką patiriančioms šeimoms, kuriose auga 191 vaikas, teiktos socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo šeimoms, patyrusioms socialinę riziką, paslaugos. Taip pat teiktos dienos centrų paslaugos socialinės rizikos ir atskirties šeimų vaikams.
Viena iš prevencinio darbo tarp vaikų ir jaunimo priemonių – įvairūs renginiai, skatinantys užimtumą bei suteikiantys žinių. Todėl Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras šiemet organizavo teisinių žinių konkursą „C. S. I. Centras“.
Iš viso 2019 m. Klaipėdos rajono jaunimui atstovavo 17 veikiančių jaunimo organizacijų, kurias vienija organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“. Jaunimo veiklas organizuoja ir neformalios jaunimo grupės: 5 kaimo bendruomenių jaunimo klubai, 15 mokinių savivaldų, 18 neformalių jaunimo grupių, susibūrusių pagal pomėgius. Aktyviai veikia 6 su jaunimu dirbančios organizacijos. Iš Klaipėdos rajono savivaldybės jaunimo politikos plėtros 2017–2019 m. programos finansuoti 2 jaunimo organizacijų galimybių plėtojimo ir institucinės paramos projektai ir 14 jaunimo iniciatyvų skatinimo projektų už 10 170 Eur.
Vienas iš jaunimo politikos prioritetų – kokybiškos paslaugos vykdant mobilųjį darbą su jaunimu. 2019 m. atlikta mobiliojo darbo su jaunimu įgyvendinimo savivaldybėje analizė ir nustatytos 5 vietos, kuriose yra stipriausias poreikis vykdyti šį darbą. Taigi nuo balandžio mėnesio du Gargždų atviro jaunimo centro darbuotojai vykdo veiklas jaunimui Veiviržėnuose, Priekulėje, Dauparuose, Girininkuose ir Agluonėnuose. Bendras lankytojų skaičius – 181.
Įgyvendinti įvairūs projektai
2019 m. iki lapkričio 26 d. į Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus registrą įtraukta ir priežiūra vykdoma 46 asmenims nuo 14 iki 29 metų. Probacijos tarnyboje šiems asmenims vedamos elgesio pataisos programos „Elgesys−Pokalbis−Pasikeitimas“, „Tik tu ir aš“ „Intervencinė programa smurto kaltininkams šeimoje“. Labai svarbu vykdyti įskaitoje esančio jaunimo socializaciją, užimti jį įdomia veikla bendradarbiaujant su jaunimo organizacijomis, todėl šiais metais su Gargždų atviru jaunimo centru pasirašyta bendradarbiavimo sutartis ir kartu įgyvendinta programa, kurioje dalyvavo 14 jaunuolių. Suorganizuoti 5 savęs pažinimo užsiėmimai per dailės terapiją. Taip pat užsiėmimus, kuriuose gvildentos pykčio, nerimo ir kitos temos, vedė psichologė. Socialinius ir darbinius įgūdžius jaunuoliai ugdėsi dalyvaudami lauko baldų gaminimo dirbtuvėse. 4 jaunuoliai iš probacijos įskaitos dalyvavo jaunimo stovykloje „Mobili vasara“ Drevernoje. Suorganizuotas prevencinis susitikimas „Priklausomybės ir mano gyvenimas iš pirmų lūpų“. 8 jaunuoliai dalyvavo konferencijoje „Jauno žmogaus pasaulis“.
Socialinis ir emocinis ugdymas – Klaipėdos rajono savivaldybės švietimo prioritetinė veiklos kryptis. 100 proc. bendrojo ugdymo mokyklų mokinių dalyvauja socialinio ir emocinio ugdymo ir kitose prevencinėse programose. Įgyvendinamos programos, skirtos skirtingo amžiaus moksleiviams: „Zipio draugai“, „Laikas kartu“, „Paauglystės kryžkelės“, „Raktai į sėkmę“.
Šiemet Gargždų atviras jaunimo centras Klaipėdos rajono savivaldybėje įgyvendino projektą „Mobili pagalba jaunimui Klaipėdos rajone“, o Klaipėdos rajono pedagoginė psichologinė tarnyba – projektą, kuris gerina paslaugų kokybę dirbant su elgesio ir emocijų sunkumus išgyvenančiais vaikais.
Gerėjanti sporto situacija – dar viena svarbi priemonė, didinanti gyventojų užimtumą bei prisidedanti prie nusikalstamumo mažinimo. Po 1 lauko treniruoklių aikštelių komplektą įrengta Gargždų, Judrėnų, Sendvario seniūnijose, 2 komplektai – Endriejavo, 6 – Veiviržėnų, 3 – Priekulės seniūnijoje. Taip pat pagal seniūnijų poreikį atnaujintos anksčiau įrengtos lauko sporto aikštelės.
Vykdoma prevencija
Bendradarbiaujama ir su policija, kuri dalyvauja visuose rajono renginiuose, susitikimuose su gyventojais, bendruomenių, įvairių įstaigų atstovais, seniūnaičiais, saugios kaimynystės grupių nariais. Šiuo metu rajone veikia 98 saugios kaimynystės grupės. Iš viso rajone yra 19 policijos rėmėjų. Rajono Policijos komisariate registruoti 5 jaunieji policijos rėmėjai.
Iš Klaipėdos rajono savivaldybės skiriamų lėšų nuomojamas automobilis „Škoda Octavia Scout“, ženklintas skiriamaisiais ženklais, kuris skirtas tik viešajam ir eismo saugumui užtikrinti. Pareigūnai transporto priemonę naudoja kaip mobiliąją darbo vietą – joje galima pradėti ikiteisminius tyrimus, įregistruoti administracinius nusižengimus, visus dokumentus atsispausdinti. Taip pat lėšų skirta pareigūnų kuro išlaidoms, policijos rėmėjams skatinti, mokymams, konferencijoms organizuoti ir kitiems projektams vykdyti.
Vykdant nusikaltimų, daromų viešosiose vietose, prevenciją ir kontrolę, organizuotos 98 prevencinės priemonės su Klaipėdos rajono aplinkos apsaugos agentūra, Klaipėdos apygardos probacijos tarnyba, seniūnijų socialiniais darbuotojais, su Karo prievolės pareigūnais ir kitomis įstaigomis. Spalio mėnesį atlikti narkotinių medžiagų aptikimo testai 8 jaunimo erdvių aplinkoje. Kad būtų formuojama saugi aplinka, Gargždų mieste vykdomas vaizdo stebėjimas 25 vaizdo kameromis.
Didelis dėmesys skiriamas eismo saugumo įgūdžiams vystyti, todėl, prasidėjus naujiems mokslo metams, policijos pareigūnės organizavo susitikimus su moksleiviais, Klaipėdos rajono gyventojais, kuriems priminė saugaus elgesio gatvėse taisykles, šviesą atspindinčių elementų naudojimo tvarką ir pan. Organizuotos viktorinos, praktiniai užsiėmimai, konkursai ir kt.
Siekiant didinti rajono gyventojų užimtumą, šalinti socialinės aplinkos įtaką, 2019 m. per sausio–lapkričio mėn. įdarbinti 2 235 asmenys. 77 Užimtumo tarnybos Gargždų skyriaus klientai per minėtą laikotarpį įdarbinti pagal remiamo įdarbinimo programas. Socialinės rizikos asmenims ir grįžusiesiems iš įkalinimo vietų teikiama parama maisto paketais. O vaikams, patyrusiems seksualinę prievartą ir smurtą, neatlygintinai teikta specialistų pagalba.
Klaipėdos rajono savivaldybės informacija