Pasimatymas su gidais – tik po 15 metų

Gausybė reprezentacinių leidinių, knygelių, lankstinių apie Klaipėdos rajoną, 15 metų veikiantis Turizmo informacijos centras (TIC), dalyvavimas turizmo mugėse šalyje ir užsienyje negarantuoja nenutrūkstamo tautiečių turistų srauto ir svečių iš užsienio mūsų krašte. Esame įdomus rajonas, keturių vandenų kraštas, turtingas istorinio, kultūrinio, kulinarinio paveldo, tačiau pasigirti, jog sulaukiame daug turistų, negalime. TIC darbo efektyvinimu, rajono garsinimu, turistų lėšų pritraukimu susirūpinusi vicemerė Rūta Cirtautaitė ketvirtadienį kalbėjosi su Klaipėdos apskrities gidų gildijos atstovais ir TIC direktore Daiva Buivydiene.

Diskusija dėl etato

Rajono Savivaldybės turizmo tarybos posėdyje buvo iškeltas klausimas, gal Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrui reikia gido, mat rajoną aplanko ne tiek daug turistų, kiek norėtųsi. Klaipėdos rajono vicemerė Turizmo tarybos pirmininkė R. Cirtautaitė pakvietė bendruomenę dalyvauti diskusijoje, ar reikalingas mūsų rajonui gido etatas. Gal būtent tai, kad Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras neturi gido, yra ta priežastis, kodėl turistų, keliaujančių ir besidominčių mūsų krašto istorija, nėra itin daug?

Susirinkusiųjų gidų vieninga nuomonė – toks etatas yra absurdas, geriau esą investuoti pinigus į gerą tinklalapį, nes trūksta patogiai ir greitai surandamos informacijos, kuo mūsų rajonas gali būti patrauklus turistui. Jie patarė sukurti edukacinę programą, sakykime, panaudojus tai, kad Gargždai nuo seno garsėja cepelinais.

„Gidų paslaugas perkame, parengtas ekskursijas perkame, sukuriame patys daug naujų maršrutų, turistų sulaukiame vis daugiau“, – apie centro veiklą kalbėjo direktorė ir kvietė susipažinti. Susitikime nuskambėjo replika, jog susipažinti su gidais reikėję prieš 15 metų, kai buvo įkurtas TIC, o ne dabar.

Neišnaudojamos galimybės

D. Buivydienė teiravosi gidų, kokias paslaugas jie galėtų suteikti, kokius maršrutus pasiūlyti. Esą nėra paprasta prisikviesti gidą, kai jo paslaugų centrui prireikia staiga. Susirinkę apskrities gidų gildijos atstovai stebėjosi, kodėl į juos nesikreipiama, esą vien žinute jų tinklalapyje galima per trumpą laiką surasti reikalingą gidą. „Mus kviečiasi Kretingos, Klaipėdos, Šilutės turizmo informacijos centrai, muziejai, organizuoja įvairius mokymus, pristato naujus produktus, ekspozicijas. Rajonui mūsų paslaugų nereikia“, – piktinosi gidai.

Gidų nuomone, rajono turizmo informacijos centrui derėtų bendradarbiauti su kolegomis iš uostamiesčio. Rajone gyvenančios gidės Greta Srėbalienė, Diana Butkutė, Monika Vasylienė, Jurgita Macienė patvirtino, jog į jas rajono TIC nesikreipė.

Gidai teiravosi, koks centro, jų internetinio puslapio lankomumas, į kokius turistus – šalies ar užsienio – orientuojasi, kokiose parodose dalyvauja, kokius projektus rašo, patarė išsigryninti objektus. Gidės pasakojo vežančios grupes ne tik po Lietuvą, bet turinčios maršrutus į užsienio šalis, tačiau pasiūlymų iš D. Buivydienės nesulaukusios. Neužmirštančios gildijos narės ir rajono lankytinų vietų, kulinarinio paveldo, tačiau rajono turizmo specialistai greičiausiai neturį informacijos, kiek turistų jos atvežančios į rajoną.

Gidų nuomone, 6000 apsilankymų centre per metus – nedaug. Birželį iš Vokietijos atvažiuos 3 filmavimo grupės, gildijos nariai patarė direktorei pasiūlyti jiems rajono lankytinas vietas pristatyti, vardijo, kada atvyksta kruiziniai laivai, ragino užsiauginti gidus iš dabartinių studentų.

Primityvių priemonių neužtenka

„Klausimas dėl etato – nebrandus požiūris. Esmė – ne etate. Esame turtingas kraštas, tačiau reikia dirbti nebe primityviomis priemonėmis. Jeigu per kelis kompiuterio klavišo paspaudimus neįmanoma surasti informacijos, vadinasi, rajono šalies lankytinų objektų sąraše nėra. Reikia kitaip mąstyti, reikia žinoti, ko ieško turistas. Specialistų turime, reikia didinti projektų prieinamumą. Vertėtų pagalvoti apie vaikų edukacinius projektus“, – nuomonę išsakė lektorius Remigijus Kinderis, Lietuvos, Estijos bei kt. šalių aukštojo ir profesinio mokymo kokybės ekspertas, mokslinių žurnalų redkolegijos narys, europinių turizmo srities projektų vertintojas-ekspertas.

„Situaciją reikia gerinti, neišnaudojame visų galimybių. Mūsų specialistai nepažįsta gidų, o gidai nežino apie centro veiklą. Informacijos trūksta net rajono gyventojams“, – kalbėjo vicemerė R. Cirtautaitė.

Nuspręsta susitikti dar kartą kovo 17 d. Gidai pageidavo ne tik diskusijos, bet ir mokymų, ekskursijos bei išgirsti istorikę Janiną Valančiūtę.

Po susitikimo gidai „Bangai“ pasidžiaugė, jog pagaliau buvo pakviesti, jog įvyks antras susitikimas. Kalbėjo susidarę nuomonę, jog TIC nesupranta gido funkcijų, nes esą ne gidas turi teikti pasiūlymus, o turizmo informacijos centras gidams turėtų pristatyti, ką turi naujo, kaip tai daro kitų rajonų TIC.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content