Pirmeiviai: apie 200 rajono pradinukų grįš į klases

169 pradinių klasių mokiniai – tiek pradinukų Klaipėdos rajone, vakar dienos duomenimis, į klases kontaktiniam ugdymui planuoja grįžti jau pirmadienį. Prieš tai jų šeimos ir pedagogai turės būti ištirti dėl COVID-19 kaupinių tyrimo metodu. Mėginiai bus imami Gargždų mobiliajame patikros punkte ir vežami ištirti į Vilnių, Santaros klinikose veikiančią laboratoriją. Tikimasi, kad ateityje prie šio bandomojo projekto prisijungs daugiau pradinukų.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas A. Petravičius pastebėjo, kad nacionalinėje žiniasklaidoje nepagrįstai transliuojama žinia, jog pradinių klasių mokiniai į klases galės grįžti be testavimo po šv. Velykų atostogų: „Realybė tokia, kad kalbama tik apie grįžimą į saugią mokyklą, be testavimo nelabai įsivaizduojama, kaip tai užtikrinti.“Jokios prievolės

Antradienį nuotolinėje spaudos konferencijoje Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius akcentavo, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pasiūlius ir kitų rajonų savivaldybėms pasekti Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos pavyzdžiu, kur atnaujintas kontaktinis ugdymas testuojant, buvo operatyviai surengtas rajono švietimo įstaigų vadovų pasitarimas, o švietimo įstaigos apklausė tėvus. Anot A. Petravičiaus, tai kone sudėtingiausias procesas, nes visuomenėje sklando daug mitų, pradedant vakcinavimo procesu, tai veikia ir švietimo bendruomenę. „Daug lemia klasės vaikų tėvų sutelktumas, gebėjimas įtikinti kitas šeimas. Didelė atsakomybė tenka įstaigos vadovui, tačiau dar didesnė – klasės mokytojui. Jei jis nebus lyderis, negebės pateikti teisingos, išsamios informacijos, atsakyti į rūpimus klausimus. Pačios klasės apsisprendė, kurios ryžtasi grįžti į kontaktinį ugdymą, šiuo atveju jokios prievolės negali būti“, – akcentavo Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas. Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė atkreipė dėmesį, jog tai iniciatyvos, kylančios iš apačios. Patys pedagogai su klasių bendruomenėmis priėmė sprendimus.

Išbandys 4 įstaigos

Iš viso pirmadienį planuoja grįžti 14 Klaipėdos rajono pradinių klasių komplektų kontaktiniam ugdymui, t. y. 10 proc. rajono pradinukų. „Vaikų džiaugsmas toks, kaip ateinant į Rugsėjo 1-osios šventę“, – pastebėjo A. Petravičius. Neabejojama, kad skaičiai, grįžtančiųjų į kontaktinį ugdymą, tik didės. Bandomajame projekte šiuo metu yra pasiryžusios dalyvauti 4 rajono švietimo įstaigos: Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija ir jos trys skyriai, Gargždų „Minijos“ progimnazija ir jos Gobergiškės skyrius, Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla ir Gargždų „Kranto“ pagrindinė mokykla.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė N. Tarvydienė sakė, kad kai mokyklos bendruomenė yra apsisprendusi grįžti, kiekvienoje ugdymo įstaigoje tėvai pateikia sutikimus dėl testavimo.Spaudos konferencijoje Visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė sakė, kad kai mokyklos bendruomenė yra apsisprendusi grįžti, kiekvienoje ugdymo įstaigoje tėvai pateikia sutikimus, kad jie sutinka būti testuojami ir kad jų vaikai vėliau bus testuojami kas 4–7 dienas pačioje ugdymo įstaigoje. Sudaromi sąrašai, sugrupuojami namų ūkiai. Kiekvienai šeimai yra suteikiamas kodas ir su šiuo kodu yra užregistruojama į Gargžduose veikiantį mobilųjį patikros punktą. Jei tėvai neturi transporto, Savivaldybė pasirūpins jų pristatymu į patikros punktą. Visi šeimos nariai su vaiku atvyksta į punktą ir paimami mėginiai. Kiekvienas tėvas gauna sms žinutę, kada atvykti. Anot N. Tarvydienės, į sąrašus neįtraukiami asmenys, persirgę koronavirusu, kai nėra praėję daugiau nei 90 dienų, taip pat tie, kurie turi antikūnų ir antikūnų testas yra padarytas ne anksčiau nei prieš 60 dienų. Neįtraukiami ir paskiepytieji dviem vakcinos dozėmis.

Tirs Vilniuje

Pasak Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovo J. Ruškio, kiekvienas gyventojas priima sprendimą skiepytis ar ne, tačiau galimybės pasirinkti vakciną nėra.Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Justas Ruškys teigė, kad grįžtančiųjų kontaktiniam ugdymui mėginius planuojama paimti kovo 18–20 dienomis. Iki pirmadienio jie turi būti ištirti Vilniaus Santaros klinikose veikiančioje laboratorijoje, tad Savivaldybės administracija pasiryžusi mėginius vežti į sostinę kad ir naktimis. Būtent rajono Savivaldybė į Santaros klinikas kreipėsi pirmoji iš visos Lietuvos dėl mėginių, paimtų kaupinių tyrimo metodu, ištyrimo. Laboratorija veikia visą parą, tačiau tyrimų poreikis auga, tad 100 proc. garantijos, kad rajono mokinių, jų šeimų ir pedagogų ėminiai bus ištirti iki pirmadienio, niekas negali duoti. Ateityje planuojama, kad bus daugiau tokius tyrimus atliekančių laboratorijų. „Mes esame pasiruošę, susidėlioję veiksmų planą, svarbiausia, kad laboratorijos pajėgumai atitiktų poreikius“, – akcentavo Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas J. Ruškys.

Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja L. Kaveckienė pabrėžė, kad pirminiame etape bus tiriamos ir mokinių šeimos, ir pedagogai, tačiau, kai vaikai jau grįš į klases, testuojami bus tik mokiniai ir pedagogai kas 7 dienas. Jei viename iš kaupinių bus nustatytas koronavirusas, tuomet visa klasė bus izoliuojama ir tęs ugdymą nuotoliniu būdu. Nebent po 7 dienų vėl būtų visi testuojami ir gauti neigiami atsakymai.

Esant poreikiui – mišrus modelis

Kas ims mėginius, kai mokiniai mokysis kontaktiniu būdu? „Turime sveikatos priežiūros specialistus. Kiekviena gydymo įstaiga yra paskirta konkrečiai ugdymo įstaigai, tad iš tos gydymo įstaigos atvyks apmokyta slaugytoja ir paims mėginius, padės visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys ugdymo įstaigose“, – paaiškino tvarką Visuomenės sveikatos biuro direktorė N. Tarvydienė.

Meras B. Markauskas spaudos konferencijoje dėkojo visai komandai, kuri deda visas pastangas, jog užtikrintų sėkmingą rajono pradinukų dalyvavimą bandomajame projekte, pagal kurį grįžta kontaktiniam ugdymui.Kitas tėvus kamuojantis klausimas, kas ugdys tuos mokinius, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali ar nenori grįžti kontaktiniam ugdymui su kitais bendraklasiais. „Jiems bus tęsiamas nuotolinis ugdymas. Mokytojas savo pamoką gali filmuoti tiesiogiai, tad mokiniai iš namų taip pat gali stebėti transliaciją iš klasės. Tai mišrus ugdymo procesas“, – atsakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas.

Grįžusiesiems į klases bus galimas maitinimas valgykloje. Valgyklų darbuotojai yra įtraukiami į testuojamųjų sąrašus. Švietimo įstaigų valgyklos dirba ir dabar, nes svarbu užtikrinti sąlygas lankyti mokyklą mokiniams, kurie neturi galimybės mokytis nuotoliniu būdu dėl šeimos situacijos, tėvų darbo. „Problemų nebus, srautus atskirsime, mokinių skaičiai nedideli, įstaigos pasiruošusios“, – teigė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas A. Petravičius.

Iki šiol yra vakcinuota 47 proc. mūsų rajono mokyklose dirbančių mokytojų. Tų, kurie buvo išreiškę norą skiepytis, buvo 87 proc. Iš pradinių klasių pedagogų yra 60 proc. tų, kurie jau gavo bent vieną vakcinos dozę.

Vakcinacija – su trikdžiais

Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja L. Kaveckienė atkreipė dėmesį, jog patys pedagogai su klasių bendruomenėmis priėmė sprendimus grįžti ar negrįžti į kontaktinį ugdymą. Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas spaudos konferencijoje dėkojo visai komandai, kuri deda visas pastangas, jog užtikrintų sėkmingą rajono pradinukų dalyvavimą bandomajame projekte, pagal kurį grįžta kontaktiniam ugdymui. „Žinoma, visi ekspertai kartoja tą patį, jog didžiulis proveržis išeinant iš karantino teks vakcinacijai. Skaudu iš centrinės valdžios, Sveikatos apsaugos ministerijos girdėti kaltinimus savivaldai, kad trūksta iniciatyvos, nepakanka kūrybiškumo, mažai pastangų… Situacija priešinga: Klaipėdos rajono savivaldybė yra pasiruošusi vakcinuoti žymiai daugiau gyventojų, jei tik turėtume pakankamą kiekį vakcinos. Esame numatę 10 vakcinavimo vietų, per dieną galėtume vakcinuoti 1 000 gyventojų (dabar paskiepijama 200–250 gyv. – aut. past.). Tačiau žmonių pasitikėjimą pakerta keičiami skaičiai. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę girdėjome, kad gausime 400 „Pfizer“ vakcinos dozių, vakar paaiškėjo, kad mus pasieks dvigubai mažesnis kiekis. Tai nesustiprina žmonių pasitikėjimo vakcinavimo procesu“, – apgailestavo B. Markauskas.

Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja L. Kaveckienė informavo, kad 80 ir daugiau metų amžiaus gyventojų yra paskiepyta 28 proc., 70–79 metų amžiaus grupės – taip pat 28 proc. „Negauname pakankamų vakcinos dozių, nežinome, kokias gausime. Būna, jog žada vienas, pristato kitas. Žmonės pyksta“, – kalbėjo L. Kaveckienė.

Pasak Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovo J. Ruškio, kiekvienas gyventojas priima sprendimą skiepytis ar ne, tačiau galimybės pasirinkti vakciną nėra.


  • Klaipėdos rajono savivaldybė, vakar dienos duomenimis, yra gavusi 4 475 vakcinos dozes, išskiepyta 3 996.
  • Gavusiųjų vieną vakcinos dozę yra 7,4 proc. rajono gyventojų, gavusiųjų dvi dozes – 2,58 proc.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO (iš „Bangos“ archyvo) nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content