Plaukų šalinimas lazeriu – kokią įdomią istoriją slepia ši technologija?

Plaukų šalinimas – nuo senų senovės aktuali tema moterims. Net persų ir egiptiečių damos šalindavo plaukus nuo savo kūno. Ilgą laiką tokios procedūros buvo laikomos išskirtinai svarbios tik moterims, tačiau šiomis dienomis neretas vyras taip pat nori atsikratyti nereikalingų plaukų.

Kai kurie žmonės renkasi plaukų šalinimą vašku, o kiti – vis dar lieka ištikimi skutimosi peiliukams, nepaisant to, kad tai labai nepatogus ir reikalaujantis daug laiko būdas. Kokia prasmė kasdien skustis ar kartą į mėnesį atlikti vaško depiliacijas, jeigu yra galimybė visam laikui atsikratyti nereikalingų kūno plaukų?

Tą įvykdyti padeda plaukų šalinimas lazeriu. Šios procedūros populiarumas pastaruoju metu šoktelėjo į neregėtas aukštumas ir daugelis jau puikiai supranta jos naudą. Tik, ar kada susimąstėte, kokią įdomią istoriją slepia ši inovatyvi plaukų šalinimo technologija?

Plaukų šalinimo lazeriu procedūra yra sąlyginai nauja. Nors aleksandrito lazerį buvo leista pradėti naudoti nuo 1997 metų, bet įvairūs technologiniai bandymai jau buvo atliekami nuo pat 1960 metų. Būtent septintajame dešimtmetyje buvo išrastas pirmasis lazeris, bet prireikė net 40 metų iki kol tai  buvo pripažinta saugiu plaukų šalinimo būdu. Taip pat prireikė ir dar daugiau metų, kol žmonės pradėjo pasitikėti šia procedūra ir suprasti jos naudą. Seniau sklandė daugybė neteisingų mitų apie plaukų šalinimą lazeriu.

Plaukų šalinimo būdai: tada ir dabar

Siekdami atsikratyti nepageidaujamų kūno plaukų, žmonės per amžius mėgindavo ir taikydavo įvairius jų šalinimo metodus. Plaukų šalinimas nėra kažkas tokio naujo, nes tai praktikuodavo jau seniausios civilizacijos. Aukštuomenės moterys Egipte atlikdavo depiliacijas cukrumi. Persijoje buvo išrastas plaukų šalinimas siūlu. Ši technologija kaipmat pasklido po beveik visą pasaulį.

Taip pat moterys, skirtingai nei dabar, naudojančios specialius skutimosi peiliukus, seniau į rankas griebdavo įvairius peiliukus. Kai kurio kilmingos moterys iš Europos savo plaukų šalinimo ritualams pasitelkdavo ir graikinių riešutų aliejų.

Šiais laikais, kai civilizacija yra stipriai pažengusi, moterys mielai renkasi šiuolaikiškesnius plaukų šalinimo metodus. Be lazerio gana populiariu šalinti plaukus skutimosi peiliukais, depiliaciniais kremais ar vaško procedūromis. Problema ta, kad šie būdai ilgainiui ne tik labai vargina, bet ir pridaro žalos: plaukeliai įauga, nebūna pilnai pašalinami, o kur dar tas nemalonus jausmas, jiems atauginėjant. Iš šių trijų metodų pačiu efektyviausiu laikomas šalinimas vašku, tačiau jis taip pat turi neigiamą šalutinį poveikį ir yra nepatogus.

Dabar negrįžtamai sunaikinti plaukelius gali elektroepiliacijos (kitaip dar vadinamos – elektrolizės) procedūros. Jų metu naudojamos radijo dažnio sistemos, kurios skleidžia elektros impulsus. Lazeris suteikia išties ilgalaikį rezultatą, bet neamžiną. Tiesa, plaukų šalinimas lazeriu laikomas greitesniu, mažiau skausmingu ir pigesniu metodu, nei elektrolizė.

Prie plaukų šalinimo lazeriu technologijos labiausiai prisidėjo du mokslininkai

Teodoras Meimenas ir pirmasis lazeris

Seniau buvo manoma, kad lazeris, kaip prietaisas, negalėtų būti skirtas plaukų šalinimui. Plaukų šalinimo lazeriu pramonė išties daug skolinga JAV fizikui Teodorui Meimenui, kuris buvo laikomas elektrooptikos pramonės „tėvu“. Būtent jis išrado tą lazerį, kurį mes puikiai atpažįstame ir naudojame net ir šiomis dienomis.

1960 metais Teodoras Meimenas išrado pirmąjį lazerį ir viešai paskelbė savo tyrimo rezultatus, tačiau tuometiniai jo kolegos nelabai suvokė tikrojo lazerinės technologijos potencialo. T. Meimenas, siekdamas įrodyti šio lazerio pritaikymo galimybes, nesulaukė daug paramos.

Pirmasis išradėjo lazeris buvo rubino. Jis buvo lėtas ir ne itin efektyvus, kaip ir visi kiti pirmieji lazerio prototipai. Tačiau buvo matoma daug tikslingo potencialo. Buvo nustatyta, kad lazeris gali sumažinti plaukų augimą, bet tuo pačiu sukelti ir rimtus odos nudegimus. Prireikė nemažai metų, siekiant ištirti, atlikti bandymus ir ištobulinti pirmuosius lazerius, kol galiausiai buvo pasiekti efektyvūs ir saugūs rezultatai.

1964 m. FDA patvirtino dar vieną naują išradimą – YAG lazerį. Nors jis veiksmingai sumažino plaukų augimą, tačiau negalėjo pasiūlyti ilgalaikių rezultatų. Nemažai įvairių tyrimų buvo atlikta ir aštuntajame dešimtmetyje, kuomet buvo išrastas aleksandrito lazeris. Tuo metu jis buvo saugesnis, bet vis tiek neskleidė tiek šilumos, kad būtų galima visam laikui atsikratyti nepageidaujamų plaukų.

Daktaras Richardas Roxas Andersonas ir jo proveržis

Po įvairių Teodoro Meimeno atliktų tyrimų daugelis mokslininkų kuriam laikui atsisakė idėjos nagrinėti lazerio veiksmingumą plaukų šalinimui. Technologija negerėjo, o turimi prietaisai buvo visiškai neveiksmingi.

Tuomet daug vilties įžiebė Richardas Roxas Andersonas iš Bostono. Dėl atliktų mokslinių tyrimų jis gavo daugiau nei 60 nacionalinių ir tarptautinių patentų. Kartu su gydytoja Melanie Grossman jis ėmė testuoti lazerį ant šunų plaukų, o jau 1994 metais buvo pristatytas ir lazeris, skirtas žmonėms. Įdomu tai, kad pirmasis asmuo, ant kurio buvo išbandytas šis prietaisas, buvo jis pats.

R. R. Andersono sukurta specifinė technika padėjo pagrindą šiuolaikiniai plaukų šalinimo lazeriu technologijai. Į odą buvo nukreipiami koncentruotos šviesos lazerio spinduliai, pasiekiantys plauko folikulus.

Kaip žinia, intensyvi lazerio skleidžiama šviesa pažeidžia plauko folikulą, todėl jie nustoja augti. Šie du gydytojai patobulino lazerius, jų intensyvumą ir saugumą. Galiausiai – 1997 metais šį metodą patvirtino ir FDA.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content