Politikai lipdė vieną etatą po kito
Sprendimų projektų aruodas prieš metų pabaigą išseko. Posėdyje buvo apsvarstyti tik 49 darbotvarkės klausimai. Anksčiau jų skaičius siekdavo apie 100. Iš 27 Tarybos narių dalyvavo 26, nebuvo tik Genovaitės Sinskienės (priežastis – komandiruotė). Posėdžio dieną gimtadienį šventė Tarybos narys Mėčislovas Raštikis, jam sukako 54 m.
Ketvirtadienį posėdžiavusi Klaipėdos rajono savivaldybės taryba patvirtino beveik 9 naujus etatus ir pasigirdo svarstymų, ar nereikėtų kelti atlyginimų jau esamiems Administracijos specialistams. Gerumo pliūpsnis prieš didžiąsias metų šventes? Galbūt. Tačiau nepamirškite, kad kovo 1 d. – savivaldybių tarybų rinkimai.
Centralizuos pirkimus
Sutarčių kontrolei ir mažiems pirkimams vykdyti įsteigtas dar vienas etatas – vedėjo pavaduotojo – Administracijos Viešųjų pirkimų skyriuje. Tam pritarė absoliučiai visi valdančiosios daugumos Tarybos nariai. Likusieji nebalsavo. Valdančiosios daugumos atstovas, Tarybos Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas Jonas Dromantas teigė, kol pinigų yra, reikia nestabdyti. Mat etatas steigiamas ne šiaip užsimanius, o atsižvelgiant į Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Centralizuoto vidaus audito skyriaus rekomendacijas. Nuo šiol visus pirkimus vykdys tik Viešųjų pirkimų skyrius, anksčiau tą darydavo ir kiti Administracijos skyriai, seniūnijos.
„Nepritariam juodam populizmui“, – taip replikavo Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, kai Tarybos narys R. Simonavičius ekspromtu pasiūlė pakelti Administracijos skyrių vedėjų ir seniūnų atlyginimų kartelę.
Tarybos narys Egidijus Skarbalius pastebėjo, kad Viešųjų pirkimų skyrius turi išties labai daug darbo. Tačiau, jo nuomone, pirkti juridines paslaugas apsimokėtų labiau nei steigti dar vieną etatą. Politikas siūlė atidėti klausimo svarstymą. Jam pritarė ir Tarybos narys Laimonas Strauka, kuris užsiminė, jog norėtų susipažinti su neseniai atliktų Viešųjų pirkimų skyriaus patikrinimų išvadomis. „Konkrečių pažeidimų nebuvo užfiksuota“, – replikavo Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Egidijus Gedrimas. Tarybos narys Algirdas Liaudanskis atkreipė dėmesį, jog Administracijos Turto valdymo skyriuje yra specialistas, kuris per mėnesį išnagrinėja tris dokumentus, tad jį esą būtų galima perkelti, kur reikia naujo etato. Tiek A. Liaudanskis, tiek opozicijos lyderis, Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Sigitas Karbauskas nuogąstavo, jog visiškai centralizuoti viešieji pirkimai bus kirtis seniūnijų savarankiškumui: einama seniūnijų sunaikinimo link…
„Kapeikinėtis“ neverta
Nauji etatai papildys ir švietimo įstaigas. Nuo 2015 m. sausio 1 d. 0,25 etato specialiojo pedagogo bus Gargždų lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“. „2014–2015 mokslo metais šioje įstaigoje yra ugdomi 7 vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių. Specialusis pedagogas iki šiol buvo tik Priekulės lopšelyje-darželyje ir Gargždų ugdymo centre „Naminukas“. Dabar jo išties reikia ir „Gintarėlyje“, viename iš didžiausių darželių“, – tvirtino Administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Albinas Klizas akcentavo, jog specialiųjų poreikių vaikai ir taip yra nuskriausti, tad būtina atsižvelgti į jų poreikius. „Nedrebančia ranka skiriame „pijokų“ priežiūrai lėšas, o dėl vaikų ugdymo „kapeikinėjamės“, – piktinosi E. Skarbalius.
Dar 7,5 etato reikia auklėtojų padėjėjams (-oms). Iki šiol Gargždų „Minijos“ progimnazijos Jakų, Gobergiškės skyriuose, Pašlūžmio mokykloje-daugiafunkciame centre, Ketvergių, Dituvos, Judrėnų Stepono Dariaus, Lapių pagrindinėse mokyklose, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos Pėžaičių skyriuje, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos Venckų bei Vėžaičių pagrindinės mokyklos Girininkų skyriuose 10–20 vaikų mišrias grupes, lankančias ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, prižiūrėdavo tik vienas pedagogas. „Pirmiausia tai nėra saugu. Galime tik įsivaizduoti, kaip prižiūrėti likusiuosius, kai vieną iš vaikų tenka palydėti iki tualeto. Išėjimas į lauką tokiu atveju taip pat sudėtingas. Auklėtojų padėjėjų etatus numato ir atitinkamos higienos normos“, – dėstė A. Petravičius.
25 Tarybos nariams balsavus už, etatai švietimo įstaigose buvo patvirtinti. Preliminariais skaičiavimais, specialiojo pedagogo 0,25 etato finansuoti Gargždų lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“, priklausomai nuo pedagogo kvalifikacinės kategorijos ir darbo stažo, metams reikės nuo 6184 iki 8604 Lt su mokesčiais (nuo 1791 iki 2492 € su mokesčiais). Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių – 122 tūkst. Lt su mokesčiais (35 333 € su mokesčiais).
Lygūs už lygesnius?
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Raimondas Simonavičius atkreipė Administracijos direktoriaus Česlovo Banevičiaus dėmesį, kad Administracijoje yra lygesnių už lygius. „Keturių skyrių – Juridinio, Švietimo, Socialinės paramos, Ekonomikos ir biudžeto – vedėjai turi 14 kategoriją, o likusieji mažesnes. Juk visi dirba vienodai atsakingą darbą, kodėl atlyginimai diferencijuoti?“ – stebėjosi jis. Politikas pasiūlė suvienodinti kategorijas visiems skyrių vedėjams, jas pakelti iki 14, o seniūnams atlyginimus kilstelėti iki 12 kategorijos. Paklaustas, ar tai nėra priešrinkiminis triukas, R. Simonavičius atsakė: „Ne, aš esu už socialinį teisingumą ir lygybę.“ Jo pasiūlymo kelti valdininkų atlyginimus dauguma Tarybos narių nepalaikė.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Č. Banevičius per juoko prizmę paaiškino, jog kaip policijos pareigūnai iškart netampa komisarais, taip ir valdininkai iškart negauna aukščiausių kategorijų: „Atsižvelgiama į tai, koks skyrius, kokia svarba, koks stažas ir pan.“
Daugiau apie Tarybos posėdyje priimtus sprendimus skaitykite kituose „Bangos“ numeriuose.