Politikoje nėra nei draugų, nei priešų

Šimtą dienų Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos koalicijoje išgyvenę socialdemokratai, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijų nariai nežada skirstytis. Priešingai – toliau gludins aštresnius santykių kampus, kad koalicija tarnautų gyventojų interesams ir šviestų darbais, o ne žodžiais.

Apie iki šiol prieštaringai vertinamos koalicijos bendrą darbą „Banga“ kalbėjosi su Klaipėdos rajono savivaldybės meru, socialdemokratų lyderiu Vaclovu Dačkausku, Administracijos direktoriumi, „tvarkiečių“ partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininku Sigitu Karbausku ir Tarybos nare, TS-LKD Klaipėdos rajono skyriaus pirmininke Rasa Petrauskiene.

Vietoj revoliucijos – evoliucija

– Žinia apie dabartinės koalicijos sudėtį daugeliui gyventojų po savivaldybių tarybų rinkimų sukėlė šoką. Anksčiau opozicijoje dirbę „tvarkiečiai“ kibdavo į atlapus socialdemokratams, konservatoriams, kritika liejosi laisvai. Meras, netekęs kantrybės, per posėdžius net žadėdavo iškviesti policiją. Kas paskatino pamiršti senas nuoskaudas ir susieiti koalicijon?

S. Karbauskas: „Patys rinkėjai padiktavo tokį sprendimą. Savo balsavimu jie parodė, kad nenori revoliucijos, tik evoliucijos.“

V. Dačkauskas: „Kadangi į antrąjį tiesioginių merų rinkimų turą išėjau aš ir liberalė Audronė Balnionienė, mums reikėjo ieškoti sąjungininkų, juk lemiamą reikšmę turi tų kandidatų balsai, kurie į antrąjį turą nepateko. Trečioje vietoje rikiavosi S. Karbauskas, ketvirtoje – konservatorius Č. Banevičius. Buvo atsižvelgta į gautus signalus, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ sutiktų eiti į koaliciją ir dirbti kartu. Būsimi partneriai mane parėmė dėl mero posto, tad labai greitai buvo pasirašyta koalicinė sutartis.“

R. Petrauskienė: „Konservatoriai su socialdemokratais jau ilgą laiką yra sąjungoje. Tai nieko keisto. O iš „tvarkiečių“ buvo gauti draugiški ir konkretūs pasiūlymai dirbti rajono labui ir mes sutikome.“

Išdavystės niekada nepateisintų

– Ar per tą šimtą dienų nebuvo tokių akimirkų, kad norėtumėte išsiskirstyti į skirtingas puses?

R. Petrauskienė: „Nebuvo net minties. Koalicinės sutarties laikomės ir laikysimės.“

S. Karbauskas: „Kartais tenka atsigirsti, jog aš dėl kažko pykstu. Tačiau tai ne pyktis, tai emocijos. Koalicija turi dirbti kaip komanda. Tiesa, dar visko nesuprantu iš partnerių pusės žvilgsnio, tam reikia laiko. Tačiau niekada nepateisinu išdavystės. Net savo bendrapartiečių nepateisinu, jei žada sudaryti sąjungą su vienais, o po rinkimų stoja į laimėtojų pusę. Taip atsitiko Tauragėje. Rajone mūsų sudaryta koalicija turi laikytis ne tik parašo, bet ir pasakyto žodžio.“

V. Dačkauskas: „Su konservatoriais dirbame jau trečią kadenciją, tad gerai pažįstame vieni kitus ir neišduosime. Per visą Lietuvą yra 20 socialdemokratų ir konservatorių koalicijų. Vadovybė tam neprieštarauja. Koalicijos sudaromos atsižvelgiant į vietos specifiką, lyderių nuomonę, bendro darbo supratimą. Politikoje nėra nei draugų, nei priešų – tik interesas dirbti rajono žmonėms. Tad nutarėme pabandyti suvienyti pajėgas ir su vadinamaisiais oponentais. Tikra tiesa, kad su „tvarkiečiais“ ir pasiginčydavome, ir aštresnį žodį pasakydavome. Tačiau aš niekada blogo nelaikau širdy. Juk žinau politikų įpročius aštriais pasisakymais atkreipti į save dėmesį viešumoje. Tačiau užsidarius Savivaldybės tarybos posėdžių salės durims, bendravimas vėl įprastas, teka sava vaga.

Manau, ši koalicija, pasitardama, pašlifuodama nuomones, aštresnius kampus, sėkmingai dirbs šią, ketverių metų kadenciją. Dirbsime pagal pagrindinius Klaipėdos rajono savivaldybės dokumentus – Bendrąjį planą, plėtros strateginį planą iki 2020 metų. Pastarojo priemonės buvo išdiskutuotos su gyventojais, politinių partijų atstovais.“

Be opozicijos išleptų

– Gyventojams nepraslydo pro akis tai, kad dar nespėję apšilti kojų Tarybos nariai pasididino išmokas nuo 174 iki 300 Eur (kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto paslaugoms). Ar ne per staigus ir didelis šuolis?

V. Dačkauskas: „Koalicijos partneriai, eiliniai Tarybos nariai išsakė nuostatą, kad Tarybos nario funkcijoms vykdyti reikalingos išmokos yra per mažos. Vietos politikams reikia ir į renginius nuvažiuoti, ir su žmonėmis pabendrauti, pasisemti patirties kitose Savivaldybėse, pasidomėti, kaip ten sprendžiamos atitinkamos problemos. Dabartinės išmokos nėra tokios didelės, kad tai būtų nepakeliama našta Savivaldybei.

Be to, reikia kelti Tarybos nario prestižą. Visos partijos, formuodamos rinkiminius sąrašus susiduria su tokia problema, jog sunku prikalbinti žmones. Daugelis atsisako, nes esą kokia nauda iš to, tik laiko gaišimas ir savų lėšų eikvojimas. Galbūt padidintos išmokos paskatins žmones aktyviau dalyvauti vietos savivaldos gyvenime. Europos parlamento nariai gauna solidžius atlyginimus, tad norinčiųjų kandidatuoti netrūksta. Tai prestižinis darbas. Natūralu, jog už atsakingas pareigas turi būti mokamas ir adekvatus atlyginimas.

– Kokie valdančiosios koalicijos santykiai su dabartine Tarybos opozicija – liberalais?

R. Petrauskienė: „Dirbame konstruktyviai ir atsižvelgiame į jų siūlymus. Tikrai neatmetame vien dėl to, kad šie – iš opozicijos.“

S. Karbauskas: „Labai gerai suprantu opoziciją, nes neseniai pats buvau jų vietoje. Manau, jiems padės daugiau informacijos iš Administracijos gauti ir neseniai įkurtas Tarybos sekretoriatas.“

V. Dačkauskas: „Santykiai normalūs, dalykiški. Jie oponuoja, teikia savus pasiūlymus. Mano daugiametė patirtis rodo, kad pozicija turi priimti sprendimus, nors šie kartais būna ir nepopuliarūs, tačiau būtini rajonui, žmonėms. Liberalai deklaruoja, kad kritika bus konstruktyvi, pagrįsta argumentais, ne emocijomis, to ir tikimės.“

S. Karbauskas: „Jei opozicijos nebūtų, išleptume. Rajonui būtų blogiau.“

Įveikė biudžeto deficitą

– Įvardinkite tris svarbiausius per šimtą dienų nuveiktus darbus.

V. Dačkauskas: „Per pirmus du mėnesius nauja Taryba turi suformuoti naują valdančiąją daugumą, paskirti vicemerus, direktorių, jo pavaduotojus, taip pat sudaryti komitetus, komisijas ir pan. Tai buvo sėkmingai atlikta.

Tvirtinant biudžetą vasario mėnesį jis buvo deficitinis. Tada priėmėme protokolinį sprendimą, pagal kurį numatytas lėšų priemonėms atkūrimas, kai biudžete bus gauta viršplaninių lėšų. Balandžio, gegužės mėnesiais atkūrėme, tai buvo vienas iš svarbiausių darbų. Kadangi ir toliau sėkmingai vykdėme biudžetą, birželio mėnesį apie 1 mln. Eur paskirstėme įvairioms naujoms priemonėms. Reikėjo darželių, mokyklų turėklų paaukštinimui, įstaigų langų pakeitimui, darželių grupėms įrengti, Gargždų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ renovacijai ir t. t. Baigiami įgyvendinti europiniai projektai – tai Dituvos pagrindinė mokykla ir Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras. Kiti darbai taip pat nestovi vietoje. Jau pabaigtas Dariaus ir Girėno gatvėje esančio sklypo detalaus plano rengimas. Rugpjūtį svarstysime, kam pavesti rengti techninį projektą. Čia turėtų atsirasti visų laukiamas daugiafunkcis sporto centras. Be viso to aktyviai vyksta pasiruošimas naujam ES finansavimo laikotarpiui. Renovacijos laukia Gargždų kultūros centras. Laukiame galimybių pritraukti ES paramą. Per šią kadenciją Gargždų kultūros centras turi būti ir bus sutvarkytas“.

S. Karbauskas: „Sutarta dėl sutarties su privačiu asmeniu, kuris išnuomos higienos normų reikalavimus atitinkančias patalpas Ginduliuose. Į tris čia veiksiančias darželio grupes bus priimta per 40 vaikų. Tokių patalpų poreikis didėja ir Dituvoje.

Kitas labai svarbus darbas – komanda. Administracijos darbuotojai nežinojo, ko tikėtis iš manęs, koks aš būsiu – gal šaukiantis… Tačiau dabar, manau, jau suprato, darbas yra sustyguotas. Labiausiai noriu, kad dirbtume kaip komanda ir Administracijoje, ir koalicijoje. Šis siekis toli gražu dar nėra pasiektas, žengti tik pirmieji žingsneliai.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content