Populiarėja ceremonmeisterio profesija: netradicinėse vestuvėse pernai sutuokė beveik 1000 žmonių
Besituokiantieji vis dažniau trokšta išreikšti savo individualumą ne vien apranga, bet ir ypatinga, jų meilės istoriją atspindinčia ceremonija. Ištarti antrai pusei „Taip“ kitaip – ne bažnyčios ar metrikacijos biurų atstovų vedamose iškilmėse, o sužadėtinių asmenybėms individualiai pritaikytoje, unikalioje ir asmeniškoje ceremonijoje – Lietuvoje galima jau septynerius metus.
Nereliginės ceremonijos, suteikiančios galimybę jauniesiems susituokti ten, kur jie nori, kada nori ir kaip nori, vadinamos humanistinėmis. Vienintelė Lietuvoje tokių ceremonijų vedėjus ruošianti viešoji įstaiga „Laimingas žmogus“ nuo 2016 metų paruošė 60 ceremonmeisterių, kuriančių ir vedančių vestuvių, įžadų atnaujinimo, vardynų bei laidotuvių ceremonijas visoje Lietuvoje.

Populiariausios – netradicinės vestuvės
Vien šiais metais komandos ceremonmeisteriai sutuokė beveik 1000 žmonių, o įžadai skambėjo ne tik lietuvių, bet ir anglų, prancūzų, italų, vokiečių, islandų bei rusų kalbomis. Tuoktasi ne tik savaitgaliais, ar penktadieniais, bet ir šiokiadieniais, o ceremonmeisteriams teko ieškoti pačių įvairiausių sprendimų, įsigilinti į skirtingas temas ir įsikūnyti į skirtingus amplua, kad šventė atitiktų ar net pranoktų lūkesčius.
Humanistine vadinama nereliginė personalizuota, šablono neturinti ceremonija, skirta paminėti svarbiausiems gyvenimo įvykiams ir atspindinti užsakovų vertybes bei unikalumą. Tokios ceremonijos struktūra ir tekstas parengiami kiekvienam užsakovui individualiai, atsižvelgiant į individualius poreikius: iškilmėsegali nuskambėti jaunavedžių meilės istorija ir įžadai, gali būti pasakojama apie poros vertybes, galima tuoktis saulei kylant ar leidžiantis, į šventę galima atskristi sraigtasparniu ar atsiirti valtele, o žiedus gali atnešti mylimas augintinis. Stengiantis, kad šventė būtų kuo įsimintinesnė,į ceremoniją gali būti įtraukiami porai brangūs žmonės, mėgstamos dainos, knygos ar net serialai ir filmai: kartą, tuokdama Hario Poterio gerbėjus, ceremonmeisterė ne tik specialiai pritaikė iškilmių tekstą, bet ir pasipuošė burtininkės apsiaustu.
Individualios ceremonijos
Pagrindinė vestuvių ceremonmeisterio užduotis – įsigilinti į porą, pajausti, kas jai svarbu, kokios jos vertybės ir, parašius jaunuosius atliepiantį ceremonijos tekstą, pravesti ceremoniją. Siekiant, kad būtų parinktas kuo labiau poros lūkesčius atitinkantis žmogus, besituokiantieji visada pildo specialų ceremonmeisterio parinkimo klausimyną.
“Dažnai po ceremonijos klientai dalinasi, kad gavo kur kas daugiau nei tikėjosi – ne tik asmenišką ceremonijos tekstą ir jos vedimą, bet iršiltą bendravimą, pagalbą ruošiantis iškilmėms, asmeninį ceremonmeisterio dėmesį ir nuoširdumą, todėl meilė žmonėms ir pagarba jų išties įvairioms gyvenimo istorijoms yra vienas pagrindinių reikalavimų humanistinių ceremonijų ceremonmeisteriui” – dalijasi ceremonmeisterė, VšĮ „Laimingas žmogus“ bendraįkūrėja ir kūrybos vadovė Gerda Surgautaitė.

Nors dažniausiai sulaukiama prašymų pravesti vestuvių ceremonijas, VšĮ „Laimingas žmogus“ ceremonmeisteriai kuria bei veda ir įžadų atnaujinimo, vardynų bei laidotuvių ceremonijas:
„Įgijus patirties vedant humanistines vestuvių ceremonijas, man kilo mintis, jog Lietuvoje neturime alternatyvių paslaugų laidotuvėms, o norėjosi, kad ir jos taptų personalizuotos, šiltos, teiktų palaikymą ir paguodą artimiesiems. Dėl to neužilgo pradėjome kurti ir laidotuvių ceremonijas, kurių vedimas man asmeniškai tapo dar prasmingesniu ir labiau apdovanojančiu nei vestuvių. Ilgainiui supratau, jog ceremonmeisteris savo profesiją gali panaudoti kaip įrankį per kalbą, išraišką, savo buvimą perduoti žinutes, kurios net pačiu siaubingiausiu laiku, padeda žmonėms nepalūžti. Man tai yra didžiausia šio darbo dovana. Iki šiol mėgaujuosi ceremonmeisterės darbu ir net vadinu jį pašaukimu, kadangi tai ne tik gražių žodžių sudėliojimas į rišlų tekstą, bet ir įsigilinimas į jautriausius ir slapčiausius žmonių širdžių kampelius, jų žvilgsnių skaitymas, jų istorijų pasakojimas ir prasmingas palydėjimas į naujus gyvenimo etapus“, – sakoceremonmeisterė ir VšĮ „Laimingas žmogus“ bendraįkūrėja Elena Patamsė.

Priima naujus ceremonmeisterius
Humanistinių iškilmių ceremonmeisterių komandoje dirba įvairių profesijų atstovai – aktoriai, teatro edukologai, komunikacijos atstovai, žmogaus teisių specialistai ir kiti. Daugeliui jų tai – papildoma veikla, kurią dėl lankstaus grafiko nesunku suderinti su pagrindiniu darbu. Nurimus vasaros vestuvių sezonui, ieškoma žmonių, kurie norėtų prisijungti prie komandos ir tapti svarbiausių gyvenimo įvykių liudininkais. Anketą rasitewww.taipkitaip.lt/tapkceremonmeistere.
Norintys tapti ceremonmeisteriais, turi praeiti atranką ir atlikti kūrybinę užduotį. Tuomet laukia specialūs mokymai, kuriuose patirtimi dalijasi būsimi kolegos, aiškinamos pasaulietinio humanizmo vertybės bei pasakojama, kaip kuriamos humanistinės ceremonijos, kas svarbu jas vedant, kokių etikos principų svarbu laikytis ir t.t. Pirmaisiais darbo metais kiekvienam naujam ceremonmeisteriui talkina ir mentorius.
Ceremonmeisteriui reikia ne tik komunikabilumo, puikios iškalbos ir gebėjimo sklandžiai dėstyti mintis, bet ir empatijos bei tolerancijos, lankstumo, gebėjimo improvizuoti, prakalbinti ir įsiklausyti. Ne mažiau reikšmingi laiko planavimo ir darbo organizavimo įgūdžiai bei gebėjimai atskleisti ir papasakoti istorijas. Didžiulis privalumas – jei kandidatas moka užsienio kalbų. O bene svarbiausias reikalavimas – jausti meilę žmonėms ir atverti širdį įvairiausioms jų patirtims.
Iškilmių profesionalo darbas – kūrybiškas, unikalus, itin prasmingas ir labai atsakingas, nes jam žmonės patiki įsimintiniausias savo gyvenimo akimirkas, į kurias investuoja dideles sumas pinigų. Užmezgus nuoširdų ryšį, patenkinti klientai neretai sugrįžta pas savo ceremonmeisterį, kad jis pravestų vardynas ar būtų šalia kitais svarbiais momentais. Vis tik bene didžiausia šio darbo „grąža“ – žibančios užsakovų akys ir plačios šypsenos bei svečių laimės ašaros, atperkančios kiekvieną jaudulio akimirką. Jei norisi kurti grožį ir laimę, o už tai dar ir gauti atlyginimą – ceremonmeisterio profesija gali būti puikus pasirinkimas.