Populiariausioje Lietuvos stovykloje taisykles kuria vaikai

„Žilvičio“ stovykla nepajėgia sutalpinti visų norinčių: tiek vaikų, tiek vadovų. Kokia „Žilvičio“ sėkmės paslaptis? 45 metų patirtį skaičiuojanti poilsiavietė turi savo specifinę aurą – čia jautiesi lyg atskiroje respublikoje. „Banga“ darkart bando įspėti stovyklos populiarumo paslaptį.

„Jau treti metai iš eilės laimime Švietimo ir mokslo ministerijos konkursą“, – džiaugiasi moksleivių poilsiavietės „Žilvitis“ direktorius B. Kalvaitis.Programa – laisvė pasireikšti

Stovyklos programos sudarytojui Kazimierui Diržilauskui pradėjus pasakoti apie šią vietą, imame gailėtis, jog savo vasarų neleidome „Žilvityje“. „Man svarbiausia, ką veikti nori patys vaikai. Atvažiavę į stovyklą jie surašo savo siūlymus, o jau paskui galvoju, kaip sudėlioti renginius priklausomai nuo oro“, – apie programos sudarymą kalbėjo jis. Stovyklautojų siūlymai įvairūs: siaubo takas, vaikinų, merginų dienos, meilės diena, talentai, diena aukštyn kojom, smiginis, valanda be vadovų ir daug kitų.

Viena iš įdomiausių dienų – vaikinų. Per šią dieną merginos lepina vaikinus: ryte atneša jiems į lovą pusryčius, susitaria su ūkvedžiu, kad šis nuvežtų vaikinus traktoriumi į valgyklą. Tą rytą vaikinai nedaro mankštos, o vakare turi padainuoti panelėms lopšinę arba padaryti makiažą.

Kiekvieną dieną vyksta gitaros pamokos, jas veda muzikos vadovas Artūras Petruoka. Nuo 22 iki 23 val. ‒ vakariniai dainavimai. „Mano principas – rengti tokius renginius, kad kuo daugiau vaikų būtų įtraukti, kad neliktų tokių, kurie per renginį nieko neveikia“, ‒ pasakoja K. Diržilauskas. Ir mažesniems, ir vyresniems vaikams – programa vienoda. „Mano principas – rengti tokius renginius, kad kuo daugiau vaikų būtų įtraukti, kad neliktų tokių, kurie per renginį nieko neveikia“, – pasakoja K. Diržilauskas.Ruošiant programą visada svarbu turėti atsarginį variantą, jeigu subjurtų oras. Kad vaikams būtų įdomiau, per radijo tašką vykdomos viktorinos: klausimai būriams užduodami per radiją, o per 10 minučių vaikai atsakymus turi atnešti į postą.

Kazimieras ruošia ir susitikimus su vaikams įdomiomis asmenybėmis. Praėjusiais metais į stovyklą atvyko Jonas Valančiūnas, dar anksčiau – Vytautas Šapranauskas, Inga Jankauskaitė, Irena Starošaitė, grupės „Bavarija“ atlikėjai. Šiemet čia apsilankys net Lietuvos vyrų krepšinio rinktinėǃ

Vadovai – vaikų draugai

Programa – tik dalis „Žilvičio“ sėkmės. Viena iš grupių vadovių Živilė Latakaitė sutinka, jog veiklos pobūdis daugiausia priklauso nuo jų pačių: „Kai pati buvau stovyklautoja, viename būryje 10 dienų drybsojau ant lovos, o kitame net neturėjau, kada prisėsti.“ Živilė stovykloje atostogavo 7 vasaras, o dabar grįžta čia kaip vadovė, nes „Žilvitis“ jai lyg atskira respublika – traukia, ir tiek. Jos kolegė Aistė Daukšaitė čia stovyklavo net 11 vasarų.

Šioje pamainoje Ž. Latakaitė prižiūri mažesnius – 7–11 m. vaikus, o A. Daukšaitė vyresnius – 14–16 m. „Labai skiriasi amžiaus grupių veiklos pageidavimai: mažesnieji mielai renkasi užsiėmimus prie jūros, vyresni stovyklautojai mėgsta vaikštinėti ar plepėti“, ‒ sako vadovė. Abi darbuotojos labai džiaugiasi, jog stovykloje mažai mobiliojo ryšio – taip ir patys vadovai, ir stovyklautojai gali pailsėti.

Daugiausia šansų tapti vadovais turi buvę stovyklautojai ar socialinę kryptį studijuojantieji. Į vadovų vietas yra daug pretenduojančių – pati A. Daukšaitė teigia, kad už jos nugaros liko laukti du potencialūs būrių vadovai.

Tradicijas papildo naujovės

Stovyklos direktorius Bronius Kalvaitis išlaiko seną stovyklos tradiciją – tai sporto stovykla. Visgi naujovės čia ne svetimos. „Esame priversti galvoti naujų veiklų, nes gauname Švietimo ir mokslo ministerijos lėšas, tad turime parašyti konkursinę programą. Jau treti metai iš eilės laimime ministerijos konkursą“, ‒ džiaugiasi direktorius.

Šių metų programa – sportinė – sveikatingumo – poilsinė. Pasak B. Kalvaičio, niekas nėra verčiamas sportuoti, tačiau tie, kurie pasiryžta, gauna pigesnį kelialapį ir vietoje 530 Lt moka 455 Lt. Stovykloje poilsiauja ir vaikai iš emigrantų šeimų – iš viso šį sezoną jų apie 70. Valstybė emigrantų vaikams daro nuolaidą – už stovyklą jie moka tik 325 Lt. „Turim berniuką iš Anglijos, kuris pusiau musulmonas – tad nemoka lietuviškai. Visgi tai ne problema, jis su kitais puikiai susikalba angliškai“, ‒ pasakojo B. Kalvaitis. Jis džiaugiasi, kad Vyriausybė stovyklavietėms numato skirti apie 160 mln. Lt. Direktorius už gautus pinigus pirmiausia renovuotų namelių stogus. Svarbu nutiesti ir centrinę vandentiekio sistemą, nes kol kas tenka rūpintis nuotekų išvežimu.

Kotryna REIMERYTĖ

Gabrielė ŽUTAUTAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content