Posėdį kaitino šilumos pirkimas
Žvarbų ketvirtadienį į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdį susirinko visi 27 Tarybos nariai. 89 klausimų darbotvarkė neapsiėjo be apsižodžiavimų. Vienas politikas net pajuokavo, kad darbas prasidėjo Taryboje, baigėsi kiaulininke. Ne veltui posėdyje nuskambėjo mintis politikams organizuoti privalomus etikos kursus.
Pirks dešimtmečiui
Vienas iš aktualiausių posėdžio klausimų – šilumos pirkimas. Mat Savivaldybės įstaigoms, naudojančioms šildymui suskystintas naftos bei gamtines dujas, greitai baigsis šilumos tiekimo sutartys. Pastarosios buvo sudarytos su UAB „Klaipėdos ugnė“ tik metams. Dabar planuojama pirkti šilumą ilgesniam laikotarpiui – 10 metų. Tikimasi, kad tada šilumos tiekėjai pasiūlys mažesnę kainą. Ar konkursus vykdys kiekviena biudžetinė įstaiga atskirai, ar centralizuotai? – dėl šio klausimo Tarybos narių nuomonės išsiskyrė. „Decentralizavimas supaprastina procesą, tai jau yra parodęs gyvenimas. Be to, svarbu, kad šilumos suvartojimą kontroliuotų pats vartotojas. Kitu atveju šilumą pleškina taip, kad reikia atidarytus langus darželiuose laikyti“, – buvo įsitikinęs politikas Egidijus Skarbalius. Tačiau Tarybos narys Algirdas Liaudanskis teigė, kad mažesnė kaina įmanoma tik bendrai perkant šilumą. Opozicijos lyderis Sigitas Karbauskas apibendrino, kad dar yra labai daug klaustukų. „Jei įstaigos pirks šilumą atskirai, kur garantija, kad joms „iš viršaus“ kažkas nepatars, su kuo pasirašyti ilgalaikę sutartį“, – mąstė jis ir Kaimo reikalų komiteto vardu siūlė sudaryti darbo grupę, kuri išsiaiškintų visus niuansus.
Minčių patarinėti nekyla
Administracijos direktorius Česlovas Banevičius akcentavo, kad jam net minčių nekyla kažkam patarinėti, su kuo pasirašyti sutartį. „Kas pasiūlys mažiausią kainą, iš to ir pirksime šilumą“, – tvirtino jis. Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas pasiūlė protokolinį sprendimą, kuriuo pavedama Administracijos direktoriui įpareigoti biudžetines įstaigas atskirai organizuoti šilumos pirkimo konkursus. „Mes pasitarėme, ir aš nusprendžiau“, – taip mero pasiūlymą replikavo A. Liaudanskis. „Taip yra, nieko nepadarysi“, – šypsodamasis atsakė V. Dačkauskas. Jo nuomone, jei būtų vykdomas konkursas centralizuotai, Savivaldybė įsiveltų į tarptautinius konkursus, ir pirkimo procedūros užsitęstų pernelyg ilgai. Būtų rizikuojama nespėti iki naujo šildymo sezono pradžios.
Už V. Dačkausko minėtą protokolinį sprendimą balsavo 16 Tarybos narių, 1 – Genovaitė Sinskienė – susilaikė ir 1 – Sigitas Karbauskas – buvo prieš.
Anot Savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiojo specialisto Vytauto Juozo Daukšo, yra 16 Savivaldybės biudžetinių įstaigų, kurių šildymui naudojamos suskystintos naftos bei gamtinės dujos. Šios įstaigos ir turėtų skelbti konkursus šilumai pirkti.
Daugiau apie posėdyje priimtus sprendimus skaitykite kituose „Bangos“ numeriuose.
- Agluonėnų lopšelio-darželio direktorė Andželika JASIENĖ: „Šilumos pirkimo konkursą organizavome ir praėjusiais metais. Jei reikėtų ir šiemet, naujiena nebūtų. Žinoma, tai reikalauja įgyti naujų kompetencijų, papildomų dokumentų tvarkymo. Tačiau kai reikia, viską ir pasidarai. Ar esu jautusi spaudimą, su kuo pasirašyti sutartį? Ne. Problema ta, kad tų šilumos tiekėjų ne tiek jau daug, juk iš Vilniaus neatvažiuos…“
- Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija LUKAUSKIENĖ: „Žinoma, būtų geriau, jei šilumą pirktų centralizuotai. Pasvajoju apie tai. Viešieji pirkimai yra papildomas darbas, dokumentai ir pan. Jei šilumą galima pirkti centralizuotai, kam visiems tą patį darbą atlikti atskirai. Ir taip pakanka tų pirkimų, ypač turint globos grupę. Pavyzdžiui, reikia vaikui nupirkti gumelę į plaukus, turime atlikti viešuosius pirkimus. Be to, visų įstaigų atstovai lankomės seminaruose apie viešuosius pirkimus, juk tai galėtų daryti tik Savivaldybės administracijos darbuotojai, kurie ir vykdytų pirkimus. Taip yra, pavyzdžiui, Kauno rajone. O dabar… pinigų išmetimas į balą.“