Pragaištingas rizikas galime įveikti padėdami vieni kitiems

„Šiame kelyje už šviesesnę ir saugesnę valstybę prireiks ne vienerių metų. Ačiū tiems, kurie juo jau eina. Stokime greta, dalinkimės darbais ir idėjomis. Pakvieskime ir paraginkime vieni kitus. Tegul mūsų širdys visada bus atviros. Tegul mums visiems užteks ir jėgų, ir kantrybės“, – kampanijos „Už saugią Lietuvą“ pristatymo metu pirmadienį ragino Prezidentė D. Grybauskaitė. Savanoriškai prie akcijos prisijungė daug įžymių žurnalistų, dvasininkų, visuomenės veikėjų, muzikantų, tarp jų ir Gabrielius Liaudanskas-Svaras.

 

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį paskelbė ilgalaikės nacionalinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ pradžią. Renginyje dalyvavo nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių, bažnyčios, žiniasklaidos, verslo atstovai. Prezidentės inicijuotos kampanijos tikslai – mažinti smurtą, žalingas priklausomybes, savižudybes, skatinti vaikų globą šeimose ir įvaikinimą. Šis bendras darbas turi tapti nacionaliniu prioritetu.

Pritvinko į skaudulį

„Lietuvoje susikaupė pernelyg daug sunkių ir skaudžių socialinių problemų, kurios tvinko ne vieną dešimtmetį, kol pritvinko į didelį skaudulį. Dėl to skauda širdį kiekvienam žmogui, kuris suvokia, iki kokios pavojingos ribos priartėjome. Valstybės institucijų indėlis sprendžiant šias problemas per menkas, reikia ir visuomenės pagalbos“, – sakė Prezidentė.

Beveik pusantro tūkstančio vaikų kasmet nukenčia nuo fizinio, seksualinio, psichologinio smurto ir nepriežiūros. Apie 19 tūkst. vaikų auga socialinės rizikos šeimose. Tokių šeimų yra tiek, kad netilptų į „Žalgirio“ areną. Beveik 10 tūkst. vaikų yra tapę „socialiniais našlaičiais“, kurių tėvai – gyvi, bet girtauja ir nesirūpina savo atžalomis. Sergančiųjų įvairiomis priklausomybėmis yra 55 tūkst., o alkoholio padaroma žala per metus siekia apie 215 mln. eurų. Kasmet 180 žmonių nužudoma per buitinius konfliktus. Pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje kasmet užregistruojama apie 40 tūkstančių, 79 proc. nukentėjusiųjų – moterys, per metus mažiausiai 20 jų sumušamos mirtinai. Ketvirtis milijono žmonių kasmet kreipiasi į emocinę pagalbą telefonu teikiančias tarnybas.

Savižudybių skaičius Lietuvoje beveik tris kartus didesnis nei ES vidurkis. Kasmet Lietuvoje nusižudo apie 900 žmonių.

Lauktina kiekvieno savanorystė

Kampanijos pristatymo renginyje, vykusiame Prezidentūros Baltojoje salėje, kalbėjęs architektas, muzikantas Algirdas Kaušpėdas atkreipė dėmesį, kad laikas kiekvienam mūsų susivokti, jog šiurpioji statistika yra realybė ir ji nesikeis, jei svetimos bėdos nepriimsime kaip savos.

Žymus dainininkas, pilietinių iniciatyvų skatintojas Andrius Mamontovas įsitikinęs, kad kampanija „Už saugią Lietuvą“ gali suvienyti visas geranoriškas iniciatyvas ir veikti kartu reikia jau neatidėliotinai.

„Lietuvoje yra apie 15 000 neįgalių vaikų. Ar juos matome visuomenėje, viešumoje? Dar vis gajus požiūris nugrūsti juos kažkokiose pakampėse, kad mums akių nebadytų, o kai nematome, tai lyg ir problemos nėra“, – vos tramdydama ašaras kalbėjo „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė. Jos nuomone, akcijos „Už saugią Lietuvą“ itin reikia: galbūt tai padės mūsų visuomenei būti kur kas labiau atsakingai, kur kas labiau gailestingai likimo nuskriaustiesiems. Socialinės atskirties mažinimas, savanorystė, pagalba socialinės rizikos šeimoms, našlaičiams – tai yra ilgas ir kruopštus kiekvieno iš mūsų darbas. Ir jame svarbiausia ne popierinės ataskaitos, o elementarus žmogiškumas.

Ambasadoriais tapo įžymybės

Socialinės iniciatyvos, mažinančios pragaištingas rizikas, turėtų pasiekti kiekvieną seniūniją, bendruomenę, mokyklą, parapiją. Aktyviausių iniciatyvų organizatoriai kasmet bus apdovanojami Prezidentūroje. Kampanijos ambasadoriais tapo muzikantai Andrius Mamontovas ir Marijonas Mikutavičius, žurnalistai ir laidų vedėjai Edita Mildažytė, Andrius Tapinas, Rūta Mikelkevičiūtė, Mindaugas Stasiulis, kunigai Julius Sasnauskas ir Kęstutis Dvareckas, atlikėjas ir socialinių projektų dalyvis Gabrielius Liaudanskas-Svaras, dailininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai, „radistai“ Jonas Nainys ir Rolandas Mackevičius. Apie socialines problemas kalbės, apie jų sprendimus ir gerąsias iniciatyvas pasakos televizijos ir radijo laidos, kampaniją remianti nacionalinė ir vietinė žiniasklaida. Prie šios akcijos prisijungė ir Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija, kurios narys yra ir Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“.

Pasak Prezidentės, visi kartu galime pakeisti Lietuvos veidą, padaryti gyvenimą Lietuvoje saugesnį ir šviesesnį.


  • Daugiau informacijos apie nacionalinę kampaniją galima rasti interneto puslapyje www.uzsaugialietuva.lt ir feisbuko paskyroje. Čia kiekvienas galės su visa Lietuva dalytis savo idėjomis, atliktais darbais, kurie taptų įkvepiančiais pavyzdžiais ir kitiems žmonėms, bendruomenėms ir organizacijoms, paskatintų prisijungti prie jau veikiančių iniciatyvų. Jų šiuo metu jau užregistruota daugiau kaip keturiasdešimt. Kampanijos metu Prezidentė aplankys problemiškiausias šalies savivaldybes, kur kartu su merais, seniūnais, nevyriausybinių organizacijų ir verslo atstovais aptars socialinio saugumo padėtį ir priemones, kurios padėtų spręsti opiausias problemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content