Prekybos centruose be paso nė lašo – praeityje
Alkoholio įstatymo pataisa, skelbusi, kad perkant alkoholį privalu parodyti asmens dokumentą, nepaisant, kokio amžiaus yra žmogus, gyvavo vos 25 dienas. Šis būdas, kuriuo esą buvo siekiama sumažinti alkoholio vartojimą tarp nepilnamečių, piktino didžiąją dalį, ypač vyresnio amžiaus, svaigiųjų gėrimų pirkėjų. „Bangos“ žurnalistė savo akimis įsitikino, kad tuo laikotarpiu ne visur naujų taisyklių laikėsi ir kasininkės. Kiek žmonių, tiek nuomonių, tačiau nuo šiol traukti pasą reikės tik nepilnametį primenančiam asmeniui.
Dokumento prašė ne visur
Dar Seimui nepriėmus nutarimo, kad visgi asmens dokumentus perkant alkoholį teks traukti tik įtarimą dėl nepilnametystės keliančiam asmeniui, „Bangos“ žurnalistė atliko tyrimą. Praėjusį šeštadienį išsiruošiau kelionėn po Gargžduose esančius prekybos centrus, priklausančius Prekybos įmonių asociacijai, kitaip tariant, IKI, „Maxima“ ir „Norfa“ parduotuves, kuriose pagal taisykles turėjo būti prašoma asmens dokumento. Šeštadienį pasirinkau ne veltui. Juk dažniausiai alkoholis perkamas būtent savaitgalį, norint atsipūsti po savaitės darbų. Išties visose aplankytose parduotuvėse bent jau kas trečio pirkėjo pirkinių krepšelyje buvo galima regėti silpnesnį ar stipresnį svaigųjį gėrimą.
Tyrimą pradėjau IKI parduotuvėje. Nusitvėrusi butelį alaus stojau į ilgiausiai nusidriekusią eilę ir stebėjau įvairaus amžiaus žmones, perkančius alkoholį. Visų jų, manęs irgi, buvo prašoma asmens tapatybės dokumentų. „Kas čia dabar? Gal aš jums į 16-metį panašus? Grįžau iš užsienio prieš savaitę ir pajaunėjau taip?“ – juokavo žilstelėjęs pirkėjas. Kasininkės supažindintas su naująja tvarka jis gūžčiojo pečiais. „Juk atvažiuoja koks diedukas su močiute iš kaimo vieną kartą per mėnesį į miestą apsipirkti. Gal nė nežino apie naują tvarką. Neatsiveža dokumento. Tai negi negali nusipirkti? Negi iš veido nesimato, kad pilnamečiai? Taip tik apsunkina vyresnio amžiaus žmones. Jie vos sugraibo pinigėlius savo piniginėje. O čia dar nešiotis ir rodyti asmens dokumentą. Ne vienas senolis pames ir turės rūpesčio bei išlaidų, kol gaus naują“, – svarstė pirkėjas emigrantas.
„Norfoje“ alkoholį perkančiųjų pasirodė mažiau, tačiau jį įsigyti buvo galima ir be asmens dokumento. Alaus skardinė man buvo parduota, o traukti paso neprireikė. Susisiekus su šio prekybos centro atstovu spaudai Dariumi Ryliškiu ir pasiteiravus, kodėl pardavėjos lengva ranka parduoda alkoholinius gėrimus ir neprašo asmens dokumentų, šis tikino, kad jos irgi žmonės. „Kai kuriose vietovėse, įskaitant Gargždus, kasininkės patiria psichologinį spaudimą iš pirkėjų. Tad galimai sulaukusios neigiamos reakcijos ir nepaprašė paso, ypač vyresnių žmonių. Tikėjomės savo pirkėjų supratimo. Jie turėjo sąmoningai rodyti dokumentus“, – komentavo D. Ryliškis.
Paskutinis alkoholio pirkimo kelionės taškas buvo „Maxima“ (esanti Klaipėdos gatvėje). Nors iš eilėje prieš mane stovinčių vyresnio amžiaus žmonių, perkančių svaigiuosiuos gėrimus, dokumento ir nebuvo prašyta, man jį traukti prireikė.
Alkoholio pardavimai krito
Pirkdami alkoholį rodyti dokumentus ypač vyresnio amžiaus žmonės didelio noro neturėjo, o galimai valdžios atstovai šios pataisos efektyvumo neįžvelgė. Praėjusį antradienį Seimas nutarė keisti Alkoholio kontrolės įstatymą. Nuo šiol kasininkės neprašys visų perkančiųjų alkoholį rodyti asmens tapatybės dokumentus. Pardavėjai perkančio alkoholinius gėrimus asmens privalo reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą tik tuo atveju, kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis nei 18 metų.
„Inicijuodami dokumentų rodymo įsigyjant alkoholį akciją norėjome atkreipti dėmesį, kad alkoholio vartojimas – labai didelė problema. Norėjome pasakyti visuomenei, kad svaigieji gėrimai nėra paprasta prekė. Tai ne sūrelis ar batonas, o prekė, kurią įsigydamas pirkėjas turi jausti atsakomybę. Mes galvojame, kad prasigėrusios tautos etiketė yra labai didelis įžeidimas. Bet iš Seimo narių išgirdome, kad didesnis įžeidimas – simbolinis veiksmas perkant alkoholį“, – permainas komentavo Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas.
Pasak jo, vos per 25 dienas, kai buvo prašoma dokumentų perkant alkoholį, didžiausiuose Lietuvos prekybos tinkluose alkoholio pardavimai sumažėjo beveik dešimtadaliu. „Bendras alkoholio pardavimas krito beveik 9 proc. Tai yra 40 tūkstančių degtinės butelių arba 230 tūkstančių pusės litro alaus butelių per dieną“, – rezultatus įvardijo L. Vilimas.
Vienu kitu butelaičiu mažiau galimai išgėrė ne tik nepilnamečiai, tačiau ir asocialūs asmenys. Mat kai kurie jų retai kada nešiojasi asmens dokumentus. „Prie manęs priėjo benamis ir brukdamas į ranką centus prašė nupirkti alkoholio. Pasirodo, jam pačiam be paso vynelio niekas nepardavė“, – patirtimi dalijosi viename prekybos centre alkoholio skyriuje užkalbintas gargždiškis.