Priekulės bibliotekai pandemija nesutrukdė įgyvendinti prasmingo projekto

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslų darbuotojas dr. H.Vitkus Priekulės bibliotekos „Facebook“ paskyroje skaitė nuotolinę paskaitą „Žydų istorijos, pasaulėžiūros ir kultūros atodangos Klaipėdos krašte“.

Įprasta biblioteką laikyti žmonių susibūrimo ir žinių vieta. Deja, karantino laikotarpiu apie susibūrimus net negali būti kalbos, tačiau džiaugiamės, kad tai netrukdo skleisti žinią ir dalintis informacija. 2020 metai paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Minėdami šiuos metus įgyvendinome informacinio gyventojų skatinimo projektą „Žodžio ir simbolio galia žmogaus sąmonėje: etninių mažumų specifika ir savitumas“, kurį finansavo Klaipėdos rajono savivaldybė.

Lapkričio 26 d. Priekulės bibliotekos „Facebook“ paskyroje įvyko nuotolinė paskaita „Žydų istorijos, pasaulėžiūros ir kultūros atodangos Klaipėdos krašte“, kurią skaitė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslų darbuotojas dr. Hektoras Vitkus – visapusiškas istorikas, aktyvus istorijos mokslo populiarintojas. Jo tyrinėjimų kryptys – antisemitizmo raidos tarpukario Lietuvoje ypatybės, holokausto atminimo kultūros sanklodos Lietuvoje problemos bei istorijos politikos raidos tendencijos Baltijos regione. Dėstytojui įprasta kalbėti ir žvelgti į žydų istoriją iš tos skaudžiosios, nemaloniosios dalies – genocidas, etninis „valymas“. Visgi šįkart paskaitoje pažvelgėme į žydų tautinę mažumą visai kitaip nei esame įpratę. Dėstytojo turimos žinios leido aptarti svarbiausius šio projekto aspektus – žydų istorinį kontekstą Vokiečių ordino valstybėje ir Prūsijos kunigaikštystėje, palietė žydų verslumo – prekybos temą, taip pat aptarė, kaip žydai įliejo savo kultūrą ir tradicijas Klaipėdos krašte, kaip juos priėmė vietiniai, išvardijo ir aptarė šios etninės mažumos žymiausias asmenybes.

Nuotolinė paskaita vyko naudojant „Zoom“ platformą, tad visi interesantai, tarp jų Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos devintokai (mokytoja Rugilė Jančauskienė) ir kiti istorijos mylėtojai, dalyvavę paskaitoje, turėjo galimybę užduoti arba atsakyti į dėstytojo klausimus tiesiogiai.

Šiuo projektu buvo siekiama plėsti žinias apie etnines mažumas, skatinti domėtis, diskutuoti ir dalintis savo nuomone, taip pat suteikti galimybę susipažinti su etninių mažumų ypatumais ir skirtumais, paliesti aptariamos etninės grupės – žydų istoriją ne iš tos skaudžiosios pusės, apie kurią jau daug kartų buvo diskutuota, o kultūrinę, apie kurią mažai kas žinoma ir retai šnekama.

Lina VAIČIULYTĖ

Projekto vadovė, Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos Priekulės filialo bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content