Prieš 30 metų Vėžaičiuose įsukta „Karuselė“ nesustos
Šokių magija, nuo kurios šiurpsta oda, tautiškumo šviesa, nešama pasauliui, antrieji namai, kuriuose laukiami visi nuo mažiausiųjų, – taip Vėžaičių kultūros centro šokių studiją „Karuselė“, kuri šeštadienį Vėžaičių kultūros centro scenoje minėdama savo veiklos 30-metį sukūrė ypatingą šventę, apibūdino žiūrovai. Gėlės, sveikinimai, plojimai – viskas buvo skirta šokių kolektyvui ir jo įkūrėjai, vadovei Ingridai SUTKIENEI.
Archyvai – tai istorija
Vėžaičių kultūros centro salė šeštadienį buvo pilnutėlė. Kitaip ir būti negalėjo, juk laukė ne eilinis, o šokių studijos „Karuselė“ 30-mečio koncertas, kuriame sukosi ir tautiniais kostiumais, ir dvaro laikus menančiais rūbais pasipuošę šokėjai. Nuotaikinga, užburianti „Karuselė“ apie valandą žavėjo įvairiais ritmais, bet, kaip sakė vadovė I. Sutkienė, tai buvo toli gražu ne visi šokiai, kuriuos šokių studija galėjo parodyti. Šiuo metu kolektyvą lanko apie 60 narių – nuo paruošiamosios klasės vaikų iki aukštesniųjų klasių mokinių. Dar yra moterų šokėjų grupė, kuri šoka ir liaudiškus, ir istorinius šokius. „Karuselės“ šokėjai su vadove repetuoja 2–3 kartus per savaitę (priklausomai nuo grupės) po valandą, o kartais ir ilgiau.
Įvairūs festivaliai, konkursai, Vakarų Lietuvos krašto, Lietuvos moksleivių bei Lietuvos dainų šventės, „Karuselės“ dalyvavimas LRT laidose, koncertinės programos Latvijoje, Estijoje, Kroatijoje, Lenkijoje, Italijoje žiūrovams jubiliejiniame koncerte Vėžaičiuose buvo priminti archyvinėmis nuotraukomis ir filmuotais kadrais. Juos salėje palydėjo žiūrovų plojimai ir juoko bangos.
Padėkos ir pagarba
Norinčiųjų pasveikinti „Karuselės“ šokėjus ir jų vadovę, padėkoti už šokių šventę buvo daug, kaip ir nuoširdžių žodžių, šypsenų, apsikabinimų ir džiaugsmo ašarų. „Tu esi kolektyvo šviesa ir tą šviesą neši įvairiausiais būdais, nuo to, kad pasitinki kiekvieną vaiką, kiekvieną svečią ir kiekvieną tėvą su šypsena, – jautriai į Ingridą visų „Karuselės“ vaikų ir tėvelių vardu kreipėsi Giedrė Ilginienė. – Ingrida šviesą neša kaip mokytoja, moko vaikus ir disciplinos, ir atsakomybės, ugdo patriotiškumą. Kol bus Ingrida, Vėžaičiai ir niekas kitas nepražus.“
„Žiūrėdamas pasirodymą žavėjausi ir galvojau, ką reikia pasakyti, nes labai retai kalbas ruošiu iš anksto. Nueitą kelią galima įvertinti tik stabtelėjus ir pasižiūrėjus atgal į įmintas pėdas ir nuveiktus darbus. O kiek toli eisite, riboja tik jūsų svajonės, tad linkiu nesustoti, drąsiai svajoti ir kad kažkada turėtume galimybę įsigyti bilietus į jūsų koncertą arenoje“, – įteikdamas Lietuvos trispalvę, kad ji lydėtų „Karuselę“ kelionėse, linkėjo Seimo narys Alvydas Mockus.
Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė taip pat pasidžiaugė su meile šokančiais šokėjais ir „Karuselės“ vadovei įteikė mero padėkos raštą už ilgametį ir svarų indėlį į šokio meno puoselėjimą bei bendruomenės kultūrinį gyvenimą. Buvusio kultūros ministro Simono Kairio padėką už aktyvią ir kūrybingą koncertinę veiklą Lietuvoje ir užsienyje, indėlį puoselėjant lietuvių tautinio šokio tradicijas, visuomeninei ir kultūrinei veiklai telkiančias iniciatyvas šokių studijos „Karuselė“ 30-mečio proga perdavė Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis. Jis neslėpė jaudulio linkėdamas „Karuselei“ suktis, kad būtų išsaugota tautinė kultūra, ir džiaugdamasis, kaip vadovė sugebėjo integruoti ir istorinius šokius, nes Vėžaičių kultūros centrui yra priskirta ir dvaro kultūros sritis.
Vėžaičių Šv. Kazimiero bažnyčios klebonas Viktoras Daujotis atkreipė dėmesį, kad žodžiai gali būti labai gražūs, skambūs, bet pati nuoširdžiausia padėka „Karuselės“ vadovei yra žibančios, žydinčios šokėjų akys, kurių ji yra apsupta. Visokeriopos sėkmės Ingridai ir šauniesiems mokiniams linkėjo Vėžaičių pagrindinės mokyklos direktorė Dalia Baliutavičienė, „Karuselę“ pavadinusi Vėžaičių šokių mokykla, Vėžaičių seniūnijos patarėja Žaneta Samoškienė, Gargždų kultūros centro šokių ir dainų ansamblio „Minija“ vadovė Birutė Oželienė, pasidžiaugusi mažųjų scenine kultūra ir tautinio kostiumo dėvėsena, Gargždų bendruomenės pirmininkė Vida Anužienė, Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Grekštienė ir kiti.
„Dėkoju likimui, kad jau antrus metus tenka dirbti Vėžaičių kultūros centre. „Karuselę“ pažįstu seniau. Šiandien ji rieda ne tik po rajono renginius, bet ir po pasaulio. O šiais metais kolektyvams buvo ypatinga proga pademonstruoti savo gebėjimus, susitelkimą Šimtmečio dainų šventėje, kur mūsų Ingrida buvo viena iš Šokių dienos asistenčių, tai yra pagarba visos Lietuvos mastu“, – įteikdama Nacionalinio kultūros centro padėką I. Sutkienei sakė Vėžaičių kultūros centro direktorė Diana Ciparienė.
Šokiai – nuo vaikystės
Gargžduose gimusi ir augusi I. Sutkienė prisipažino nuo mažumės buvusi judri, mėgusi sportą, šokti, jai patikusi įvairi meninė veikla ir rankdarbiai. Tad nenuostabu, kad „Karuselės“ vadovė pati rūpinasi savo šokėjų įvaizdžiu, kuria ne tik šokius, bet ir šokių rūbus.
„Šokti pradėjau nuo 2 klasės. Draugių pakviesta atėjau į naują Gargždų kultūros centro šokių kolektyvą, vėliau pavadintą „Trepsiuku“, kuriam vadovavo Lilija Šepčenko. Taip ten ir likau, kol pagal amžių buvau perkelta į Gargždų „Minijos“ šokių kolektyvą (vadovai a. a. Vytautas Mačiuitis ir Birutė Oželienė). Šiuose kolektyvuose buvo sudėti didžiausi šokio pradmenys, 13 metų čia šokau liaudiškus ir pasaulio tautų charakterinius šokius“, – pasakojo prieš 30 metų šokių studiją Vėžaičių kultūros namuose įkūrusi I. Sutkienė. O choreografe ji tapusi netikėtai. Baigusiai Gargždų 3-iąją vidurinę (dabar „Vaivorykštės“ gimnazija) Ingridai pasiūlė dirbti pavaduojančia mokytoja Lapiuose. Užsimezgė ryšys su mokiniais, kurie jaunos mokytojos paprašė pamokyti šokti, kurti šiuolaikinių šokių kompozicijas. „Šių vaikų dėka apie mane sužinojo tuometis Vėžaičių seniūnijos seniūnas Povilas Slušnys, kuris vėliau kaip choreografę rekomendavo tuometei Vėžaičių kultūros namų direktorei Almai Slušnytei. Tad vieną dieną sulaukiau netikėto pasiūlymo dirbti šioje įstaigoje“, – prisiminimais dalijosi Ingrida, sutikusi imtis šių pareigų, nors tuo metu buvo pasirinkusi visai kitą studijų kryptį. Šokio meno mokslais Klaipėdos universitete Ingrida tiesiog mėgavosi. „Buvau puikiai vertinama savo dėstytojų, dabar jau a. a. prof. Juozo Gudavičiaus, prof. dr. Vidmanto Mačiulskio, doc. Almutės Gražulienės, doc. Tulijos Zinčiukienės – tai jie mano didžiausi autoritetai“, – į studijų laikus su šypsena atsigręžė I. Sutkienė.
Užsimezga draugystės
Kai Vėžaičių kultūros centre Ingrida subūrė šokių kolektyvą, jam reikėjo pavadinimo. Tuo metu šoko šokį, kuris vadinosi „Karuselė“, tad tarp daugybės siūlomų pavadinimų buvo ir šis. Pavadinimą šokėjai ir vadovė išsirinko balsuodami. „Karuselė“ ėmė suktis vis smagiau. „Nors esame iš mažo miestelio, teko ir tenka šokti įvairų repertuarą: ir šiuolaikinius, charakterinius, klasikinius, istorinius, folklorinius ir lietuvių tautinius šokius. Mes universalūs, o tai nelengva“, – prisipažino „Karuselės“ įkūrėja, kuri ne tik repetavo, koncertavo, bet ir organizavo šokėjams stovyklas, išvykas į profesionalių atlikėjų pasirodymus.
Vadovė pasakojo, kad dauguma šokėjų, atėjusių į kolektyvą, šoka apie 10 metų ir čia suranda geriausių draugų, kuriuos vienija ne tik šokis. I. Sutkienei džiugu, kad toks ryšys atsiranda ir tarp šokėjų tėvelių. „Neapsakomas jausmas turėti tokią komandą. Ypač džiaugiuosi savo berniukais, kurie drąsiai lipa ant scenos ir parodo, kad šokti nereikia bijoti, gėdytis, o reikia didžiuotis, nes tai mūsų istorijos dalis, kurią jie ištransliuoja visiems“, – spinduliavo „Karuselės“ vadovė. Ingrida prisipažino, kad po sunkaus darbo nestinga malonių akimirkų: vaikai skatina vienas kitą geram pasirodymui, o po renginių jaudinasi prisimindami klaideles – tai rodo jų atsakomybę.
„O geras žodis po pasirodymo turi didžiulę galią – jis suteikia sparnus. Tai labai ačiū visiems už gražius išsakytus žodžius, komentarus internete, jų sulaukiau labai daug, – nenustodami šypsotis dėkojo „Karuselės“ vadovė Ingrida. – Ir dar nespėjus pasibaigti šiam etapui, šiam renginiui, šokėjai jau klausia, kas toliau, kur toliau, o tai rodo, kad nuovargis yra momentinis dalykas, o siekis yra keliauti šokio ritmu toliau.“
Laima ŠVEISTRYTĖ
Autorės ir
Monikos SUTKUTĖS nuotr.