Programa „Verslo skrydis“ – galimybė verslą auginti kartu

Praėjusių metų vasarą Gargžduose duris atvėręs „Spiečius“ jau tapo traukos centru ambicingiems verslininkams ir patyrusiems mentoriams. Nuo to laiko, skatinant verslumą Klaipėdos rajone, bendradarbystės centre surengta daugybė susitikimų, mokymų, konsultacijų ir kitokių renginių. Praėjusį antradienį ilgą jų sąrašą papildė mentorystės programos „Verslo skrydis“ pristatymas, į kurį rinkosi pradedantys verslininkai ir smulkiojo verslo atstovai bei talkinti – padėti auginti verslą – jiems pasiruošę mentoriai.
Pasidžiaugė „Spiečiaus“ veikla
Susirinkusius į renginį Gargždų „Spiečiuje“ pirmiausia pasveikino jo koordinatorė Giedrė Butkienė, pasidžiaugusi dalyvių – verslo atstovų ir mentorių – gausa bei pačia „Verslo skrydžio“ programa, kurios tikslas – skatinti smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų kūrimąsi, augimą ir plėtrą šalies regionuose.
„Spiečiaus“ veikla, indėliu į verslumo regione skatinimą bei įgyvendinamomis programomis patenkintas ir Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas. „Pirmiausia smagu prisiminti tą akimirką, kada buvo nuspręsta mūsų rajone įkurti „Spiečių“. O jaunuosius verslininkus noriu įkvėpti, nes šiandien irgi buvome puikiame renginyje – Gargždų pramonės teritorijoje atidarėme naują tarptautinės kompanijos, turinčios 170 įmonių visame pasaulyje, gamyklą. Tai jų verslo pradžia, ko gero, buvo dar ir sunkesnė negu jūsų – neturėjo „Spiečiaus“, neturėjo mentorių“, – kalbėjo meras, priminęs, kad Savivaldybė neturi tiesioginės funkcijos dirbti su verslu, skatinti jį.
Tačiau, anot Savivaldybės vadovo, rajono sėkmė priklauso nuo verslo, nuo to, kiek bus sukuriama darbo vietų, nepriklausomai, ar stambus verslas, ar smulkus. Sveikindamas susirinkusius į „Verslo skrydžio“ pristatymą B. Markauskas ragino verslo atstovus po mokymų būti ir gyvenimiškai aktyvius, nes verslo srityje pasigendama bendrystės.
O Savivaldybės Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Mantas Virbauskas susirinkusiesiems perdavė Smulkiojo verslo rėmimo programos komisijos pirmininkės Eglės Jaugelavičės sveikinimus ir kartu priminė apie šiuo metu priimamas paraiškas gauti kompensaciją verslo išlaidoms.
„Nuo savęs noriu pasakyti, kad „Verslo skrydžio“ programa yra pirmas žingsnis įrodyti sau, kad jūs galite žengti toliau į verslą mažais, bet užtikrintais žingsniais. Svarbiausia, ką aš esu matęs iš ateinančių verslininkų, – tik tie, kas atkakliai domisi, siekia bendradarbiauti, užmegzti ryšius, sužinoti kažką naujo, pasiekia savo tikslą versle ir gyvenime. Todėl ir jums linkiu, nors ir bus sunku, nemesti, siekti“, – kalbėjo M. Virbauskas.
Programa suvienijo 13 savivaldybių
Išsamiau apie patį projektą, kurį inicijavo Inovacijų agentūra, papasakojo pastarosios Regioninio verslo transformacijos skyriaus vadovė Indrė Gendroliūtė-Gerulienė. Ji akcentavo, jog verslo kompetencijų ugdymo ir patirties mainų programa „Verslo skrydis“ įgyvendinama net 13-oje šalies savivaldybių.
Jos metu galima naudotis patyrusių verslininkų mentoryste, ekspertinėmis konsultacijomis, tinklaveika. Tai pradedantiesiems ir smulkiesiems verslininkams padės išsigryninti idėjas, ištobulinti verslo modelį, sudaryti pardavimų bei rinkodaros strategijas, užmegzti reikšmingas partnerystes, sudaryti individualius verslo augimo planus, gauti prieigą prie „Spiečiaus“ infrastruktūros ir pan. Projekto trukmė – 36 mėnesiai, 2025-ieji yra antrieji projekto metai.
Pažymėtina, jog programoje gali dalyvauti įmonės, atitinkančios smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statusą, savo veiklą vykdančios ne ilgiau kaip 3 metus, turinčios pakankamą nereikšmingos (de minimis) pagalbos likutį ir nepatenkančios į neremtinus sektorius ir tos, kurios nelaikomos startuoliu.
I. Gendroliūtė-Gerulienė pasidžiaugė, jog viena iš prie „Verslo skrydžio“ prisijungusių savivaldybių yra Klaipėdos rajono, suprantanti, kad naujo verslo steigimas yra nemenkas iššūkis, todėl pagalba juos įveikiant – ypač reikšminga. Dalyvavimas šioje programoje, kaip tikisi Savivaldybė, atvers dar daugiau galimybių plėtoti savo verslus, gauti patyrusių ekspertų konsultacijas, įgyti naujų žinių, o turimomis pasidalyti su bendraminčiais, gauti vertingų kontaktų.

Mentorių ir verslininkų sinergija
Renginio metu dalyviai turėjo galimybę susipažinti su patyrusiais mentoriais, pasirengusiais dalintis savo žiniomis ir patirtimi. Mentoriai pristatė savo verslo sritis, kompetencijas ir mentorystės viziją, o verslininkai – savo verslo idėjas, iššūkius ir lūkesčius. Ši sinergija sukūrė palankią atmosferą bendradarbiavimui ir abipusiam mokymuisi.
Šiais metais prie projekto prisijungė net 16 skirtingų verslų, tačiau renginyje dalyvavo ne visi iš jų. Savo veiklos sritis trumpai pristatė VšĮ „Kūrybos erdvė“, UAB „Interjero baldai“, MB „Vidutės kepiniai“, MB „Mindozas LTC“ ir kitų įmonių atstovai.
Bene įdomiausia visiems buvo susipažinti su gargždiškiais Edvardu Rumšu ir Justu Petroku. Tai – vieninteliai moksleiviai, dalyvaujantys „Verslo skrydžio“ programoje. Vaikinai sukūrė StatybosTinklas.lt platformą, jungiančią statybų paslaugų tiekėjus su žmonėmis, ieškančiais patikimų specialistų įvairiems statybų ar remonto darbams.
Savo veiklą „Vaivorykštės“ gimnazijos moksleiviai pradėjo praėjusių metų pabaigoje. Per tą laiką jie jau spėjo išsigryninti ne tik stipriąsias savo verslo puses, bet ir trūkumus. Tarp pastarųjų – pasitikėjimo stoka, ribotas žinomumas ir neišnaudotos marketingo galimybės.
Vėliau prisistatė ir mentoriai, kurių šiemet – 11. Tarp jų – Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorė Aurelija Butkutė-Norkevičienė, „Export Discovery“ vadovas, tarptautinės prekybos ekspertas Stanislovas Globis, verslo mentorė, komunikacijos specialistė Dovilė Žemgulienė, Lietuvos verslo kolegijos dėstytojas, turizmo ir komunikacijos katedros vedėjas, „CrossFit“ sporto klubo steigėjas, sveikatos centro koordinatorius Šarūnas Banevičius, įmonių „Klaipėdos duona“ ir „Javinė“ pardavimų vadovas, koučingo specialistas, mokymų lektorius Aivaras Buitkus, parfumerijos kultūros edukatorė, prekės ženklų prodiuserė, dėstytoja Edita Vigelytė ir kiti.
Po oficialių pristatymų visi dalyviai turėjo progą neįpareigojančiai pabendrauti, megzti naujas pažintis ir ieškoti bendradarbiavimo galimybių prie kavos puodelio. G. Butkienė pasidžiaugė sėkminga „Verslo skrydžio“ Gargžduose pradžia ir tikino esanti nuoširdžiai dėkinga Klaipėdos rajono savivaldybei už bendradarbiavimą bei indėlį, o mentoriams – už skirtą laiką.
„Kviečiu naudotis „Spiečiaus“ teikiamomis galimybėmis augti, mokytis ir plėtoti savo verslo idėjas. „Spiečius“ atviras visiems – tiek tiems, kurie tik pradeda, tiek tiems, kurie jau seniai verslo kelyje, bet ieško naujų žinių ar kontaktų. „Verslo skrydis“ – tai daugiau nei verslo vystymo žinios, tai ir padrąsinimas, pastūmėjimas į priekį, labai svarbus socialinis kapitalas ir ryšiai verslo plėtrai“, – po programos pristatymo mintimis dalijosi Gargždų „Spiečiaus“ kuratorė.
Gintarė KARMONIENĖ
Autorės nuotr.