Proktologiniai tyrimai – nemalonūs, bet gali išgelbėti gyvybę
Proktologiniai tyrimai – tai storosios, tiesiosios žarnos ir išeinamosios angos diagnostikos metodas. Laiku atlikti šie tyrimai padeda nustatyti ligą ir pradėti jos gydymą. Tačiau reikia pripažinti, kad kreiptis į medikus dažnai delsiama, pacientai jaučia baimę, nerimą, jiems nepatogu prieš gydytoją. Deja, laiku neatlikti proktologiniai tyrimai gali lemti rimtas sveikatos problemas ar net kainuoti gyvybę. Kviečiame daugiau sužinoti apie šį metodą – tai padės išsklaidyti baimes, o simptomų apžvalga padės įvertinti, kada reikia kreiptis į proktologą.
Kaip ir kodėl atliekami proktologiniai tyrimai?
Proktologinis ištyrimas pradedamas nuo pokalbio su pacientu. Išklausęs nusiskundimų ir juos įvertinęs, gydytojas skiria kitus tyrimus. Naujama keletas metodų, priklausomai nuo paciento įvardintų simptomų ir kitų aplinkybių:
- Digitalinis tyrimas yra skirtas išangės srities ir apatinės tiesios žarnos apčiuopai. Šiam tyrimui reikalingas pasiruošimas naudojant vienkartinę klizmą. Tai vienas daugiausiai informacijos suteikiančių tyrimų.
- Anoskopijos tyrimo metu į tiesiąją žarną įvedamas siauras neilgas vamzdelis su šviesa. Atliekama vizualinė gleivinės apžiūra, diagnozuojami pokyčiai, pastebimi dariniai. Šis tyrimas naudojamas ir hemorojaus diagnozavimui.
- Rektoskopijos tyrimo metu naudojamas ilgesnis vamzdelis, pro kurį pučiamas oras. Šio tyrimo metu vertinamas gilesnė tiesiosios žarnos dalis, jos gleivinė.
Šių tyrimo būdų daugeliu atvejų pakanka, bet prireikus gali būti skiriami ir sudėtingesni proktologiniai tyrimai: sigmodoskopija, kolonoskopija. Jų metu diagnozuojamos storosios žarnos patogolijos, įvairūs dariniai, taip pat ir piktybiniai, uždegiminės ligos.
Kokius simptomus pajutus reikia kreiptis į proktologą?
Nors daugelis vengia ir atidėlioja vizitą pas proktologą, verta žinoti, kad delsiant problema ne išsispręs, o tik didės. Laiku atlikti proktologiniai tyrimai leidžia nustatyti diagnozę ir pradėti gydymą, o kuo anksčiau jis bus pradėtas, tuo bus efektyvesnis. Pacientai gali justi įvairius simptomus ir susidurti su daugybe negalavimų, tačiau skiriama keletas atvejų, kai delsti nepatariama. Tai tokie simptomai kaip nuolatinis diskomforto tuštinantis, kraujavimas tuštinimosi metu, niežulys, perštėjimas tarpvietėje.
Neverta pernelyg išsigąsti, nes visi paminėti simptomai gali būti lemti fizinių traumų, infekcijų ar uždegimų. Tačiau pasitikrinti verta, nes tais pačiais simptomais pasižymi ir onkologinės ligos. Ankstyvas gydymas yra sėkmingesnis, todėl labai svarbu pajutus minėtus simptomus pasitikrinti kuo greičiau. Proktologiniai tyrimai yra vienintelis objektyvus būdas nustatyti simptomų priežastis.
Apsilankyti gydytojo kabinete turėtų paskatinti ir tai, kad simptomai yra itin nemalonūs, kenkia gyvenimo kokybei. Nors proktologiniai tyrimai nėra patys maloniausi, jų bijoti neverta – gydytojai elgiasi profesionaliai, jų empatija padeda sumažinti įtampą. Gydytojo kabinete gausite atsakymus į visus klausimus, būsite išsamiai supažindinti su gydymo eiga, o tai padės pasijusti saugiau. Pasirūpinkite savo sveikata laiku ir susigrąžinkite gerą savijautą!
Užsak.