Rajono pavadinimo keitimas paskatino balsuoti net kojomis
Rajono Tarybos posėdyje įnirtingai diskutuota ir dėl gyventojų apklausos būdų keičiant rajono pavadinimą iš Klaipėdos rajono į Gargždų savivaldybės.
Nuo debatų pavargę politikai rajono Tarybos posėdyje balandžio 27 d. dar įnirtingai diskutavo ir dėl gyventojų apklausos būdų keičiant rajono pavadinimą iš Klaipėdos rajono į Gargždų savivaldybės. Pagal darbotvarkę buvo net trys sprendimų projektai – už vieną jų balsuota net kojomis, t. y. viena Tarybos frakcija su ją palaikančiaisiais paliko posėdžių salę. Pasišalinusieji aiškino, jog tai išbandymas demokratijai, o kiti politikai tai vadino cirku ir priešrinkiminiu šou.
Ginčijosi dėl apklausos datų
Taryba svarstė klausimą dėl vietos gyventojų apklausos organizavimo tvarkos aprašo pakeitimo, kurio esmė – patikslinti pačią tvarką, kad meras galėtų apklausos datą suderinti su apklausos organizatoriais, o pačią apklausą vykdytų mero potvarkiu sudarytos komisijos nariai. Svarstant klausimą, meras Vaclovas Dačkauskas informavo apie Tarybos komitetų suformuluotas nuomones: Švietimo, kultūros ir sporto komitetas siūlė išbraukti elektroninės apklausos formą, taip pat parengti rekomendacijas dėl stebėtojų iš politinių ir visuomeninių organizacijų, kiti komitetai pritarė be pastabų. Klausimą pristačiusi Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėjos pavaduotoja Ramutė Bučnienė pakomentavo, jog Vietos savivaldos įstatymas nenumato, bet ir nedraudžia tokius atstovus skirti vykdant apklausas, Tarybai pritarus, o elektroninių formų braukti nereikėtų, nes technologijos žengia į priekį, o konkrečiu atveju naudoti ir nebūtina.
Balsavimas – tik popieriuje
Tarybos narys Nerijus Galvanauskas pasiūlė patikslinti apklausos laiką, nes sprendimo projekte buvo įrašyta taip, tarsi apklausa galėtų vykti tik vieną dieną, nurodant tik tam tikras valandas, o reikėtų nurodyti datas – nuo iki tą patį mėnesį, o po to valandas. „Meras nustato laiką su iniciatyvinės grupės nariais – kada, kiek dienų, bet jau tikrai ne 5 dienas, kaip kažkas čia siūlė. Ne kiekvienas klausimas reikalaus ilgos apklausos, nuspręsime pasitarę mero potvarkiu“, – sakė V. Dačkauskas. „Reikia nustatyti tiksliai, 2–3 dienos mažiausiai, siūlymą dėl elektroninio balsavimo išbraukimo laikau nesąmone, manau, reikėtų leisti žmonėms tokiu būdu balsuoti, pavyzdžiui, per elektroninius valdžios vartus. Negi bus tik popierinė apklausos forma?“ – klausė Tarybos narys A. Vasylius.
Meras atsakė, jog įstatymas nenumato elektroninės apklausos, be to, ir nėra techninių galimybių šiuo atveju, galimos gyventojų apklausos formos yra gyventojų sueigos balsuojant arba pasirašant apklausos lapuose. Nutarta balsuoti už pataisytą apklausos tvarkos aprašą, tik išbraukus elektroninį apklausos būdą: 22 Tarybos nariai balsavo už, vienas A. Vasylius buvo prieš.
Įžvelgė interesų konfliktą
Tarybai buvo pateikti du apklausos būdų svarstymai, kuriuos pateikė dvi Tarybos narių iniciatyvinės grupės, kurių viena (17 narių, jų sąrašas jau buvo skelbtas „Bangoje“ – aut. pastaba) siūlo rengti apklausą sueigose arba lapuose, klausiant gyventojų nuomonės keisti pavadinimą iš Klaipėdos rajono savivaldybės į Gargždų, kita (7 nariai) – siūlo klausti gyventojų, ar jie pritaria, kad rajono pavadinimas liktų tas pats. Pasak antrosios iniciatyvinės grupės nario Raimondo Simonavičiaus, 17 politikų, vadovaujamų mero, inicijuojančių rajono pavadinimo keitimą, pateko į viešųjų ir privačių interesų konflikto situaciją, nes tai susiję su priešiškumu, konkurencija kitų asmenų ar grupių atžvilgiu. Jis pareikalavo, laikantis įstatymo raidės, minėtą grupę nusišalinti balsuojant dėl apklausos. Tai sukėlė paminėtų asmenų juoką ir sumaištį, replikas ir komentarus. Tarybos narys Jonas Dromantas pajuokavo: „Akis už akį – greitai akli liksime. Siūlau abu klausimus svarstyti kartu, abi apklausas apjungti į vieną. Kaip atrodysime gyventojų akyse su tom dviem apklausom? O kad būtų gera gyventi rajone, nepriklauso nuo pavadinimo. Jei rožę pavadinsi dilgėle, ji vis vien kvepės rože“, – apibendrino J. Dromantas. Tarybos narys R. Simonavičius nesutiko jungti abu klausimus, nes jie esą skirtingi – svarstoma ne pati apklausa, o tik jos būdai. Meras V. Dačkauskas pridėjo, kad gyventojų apklausą skelbia meras, o vykdo Administracijos direktorius.
Paskelbus Tarybos balsavimą, kad apklausa dėl rajono pavadinimo keitimo į Gargždų savivaldybę būtų vykdoma gyventojams pasirašant lapuose, balsavo 22 Tarybos nariai, susilaikė R. Simonavičius.
Lyg sviestas sviestuotas
Antros politikų iniciatyvos – surengti gyventojų apklausą, kad Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimas nebūtų keičiamas, pasirašant taip pat lapuose, kiti politikai nepalaikė. Šią iniciatyvą pasirašė Rasa Petrauskienė, Alfredas Šiaulys, Česlovas Tarvydas, Rūta Cirtautaitė, Raimondas Simonavičius, Dalija Šeporaitienė, Vaclovas Macijauskas. Tarybos narys N. Galvanauskas pasiūlė atidėti šios apklausos vykdymą rugpjūčio mėnesiui, nes įvykdžius pirmąją apklausą bus aiškūs rezultatai. O dabar esą bus lyg sviestas sviestuotas ir atrodys tarsi bandymas sužlugdyti pirmąją apklausą. Tarybos narė A. Balnionienė irgi stebėjosi, kam klausti žmonių iš esmės dukart: „ar valgei“, o po to klausti vėl „ar nevalgei?“. „Kažkoks rinkiminis šou vyksta, atidėkime šį klausimą“, – siūlė politikė. Iniciatyvinė grupė nusprendė nusišalinti nuo savo pačių iškelto klausimo svarstymo ir išėjo iš posėdžių salės, išskyrus Č. Tarvydą. Tarybos narys V. Macijauskas iš posėdžio buvo išvykęs dar iki šio klausimo svarstymo, tad salę paliko R. Petrauskienė, R. Cirtautaitė, D. Šeporaitienė, R. Simonavičius ir A. Šiaulys.
Taryboje balsuojant paaiškėjo, jog 11 Tarybos narių pasisakė už, prieš 9, tad 7 politikų pateiktam apklausos būdui pasirašant lapuose keisti ar ne rajono pavadinimą, nebuvo pritarta, nes nesurinkta balsų daugumos. Meras V. Dačkauskas replikavo išėjusiems: „Cirkas baigėsi, prašom grįžti.“