Ribojimų atlaisvinimas – tik pavasario lūkesčiuose
Nors gargždiškiai jau išsiilgę gyvenimo be kaukių, tačiau panašu, kad apsauginės veido kaukės iš kasdienybės greitai nedings. Karantino švelninimo strategijoje siūloma karantino scenarijuje B, kai bus pasiekta 50 atvejų riba, atsisakyti kaukių dėvėjimo būtinybės atvirose erdvėse. Ekspertų pozicija šiuo klausimu yra griežtesnė. Jie siūlo tai leisti tik pasiekus 25 atvejų ribą.
Vyriausybė, prieš kelias dienas puse lūpų užsiminusi, kad lyg ir ketinama pamažu atlaisvinti smulkųjį verslą, šią savaitę jokių suvaržymų neatšaukė. Nusivylę smulkieji verslininkai ketina skųstis teismui dėl apviltų lūkesčių ir gauti kompensacijas. Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, Vyriausybė „dėl principinės karantino laisvinimo schemos“ turėtų apsispręsti kitą pirmadienį.
Šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybėje koronavirusu serga 822. 14-kos dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų siekia 389,2.
Smulkieji verslininkai apvilti
Leidimo atnaujinti veiklą iš Vyriausybės kol kas nesulaukę verslininkai žada kreiptis į teismą, sako Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė. Tuo pat metu ji užsimena turinti viltį, jog Vyriausybė priims sprendimus, dėl kurių kreiptis į teismą nereikėtų. D. Matukienės teigimu, šiuo metu veiklos atlaisvinti negali apie 70 tūkst. įmonių ir maždaug tiek pat užsiimančių individualia veikla ar turinčių verslo liudijimus, tačiau ji neįvardijo, kiek jų žada kreiptis į teismą.
Vyriausybė trečiadienį nusprendė kol kas nešvelninti karantino reikalavimų, nors anksčiau buvo skelbta, kad Ministrų kabinetas turėtų apsispręsti dėl ne maisto prekių parduotuvių ir kirpyklų atidarymo. Prie Vyriausybės veikianti ekspertų komisija antradienį siūlė karantino režimo kol kas nekeisti. Ministrė pirmininkė I. Šimonytė trečiadienio vakarą atsiprašė, kad Vyriausybė buvo sukėlusi lūkesčių sušvelninti karantiną, o toks sprendimas nebuvo priimtas.
Premjerės teigimu, Vyriausybė „dėl principinės karantino laisvinimo schemos“ turėtų apsispręsti kitą pirmadienį.
Ekspertai žymiai griežtesni
Vasario 2 dieną sutarta karantino švelninimo strategija su ekspertų pateiktomis pastabomis ir pasiūlymais nurodo, kaip galėtų atrodyti pavasaris ir vasara karantino scenarijuose B ir A. Net ir pasiekus patį mažiausią planuose įvardijamą rodiklį visiškos laisvės tikėtis nereikia.
Karantino scenarijus B bus pasiektas, kai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų teks nuo 25 iki 100 atvejų, o scenarijus A, kai atvejų skaičius bus žemesnis nei 25. Vasario 2 dieną atliktoje duomenų apžvalgoje Vyriausybės kanceliarijos duomenų analitikas Aistis Šimaitis prognozavo, kad išlaikydami esamą atvejų kritimo tempą, 200 atvejų per dieną vidurkį, kurį išlaikius būtų pasiekta B scenarijaus riba, šalies mastu pasiektume kovo pabaigoje–balandžio pradžioje.
Bendram atvejų skaičiui kritus iki 150 būtų leidžiama ir bibliotekų skaityklų veikla.
Absoliutaus visų moksleivių grįžimo prie tik kontaktinio ugdymo šioje karantino švelninimo strategijoje nėra numatyta.
Namiškių susitikimai – tolokai
Ministerijos siūlo, kad pasiekus 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ribą, kai teigiamų tyrimų dalis yra nedidesnė nei 4 procentai, būtų leidžiami trijų namų ūkių pastovūs susitikimai. Ekspertai tokioje situacijoje rekomenduoja leisti tik 2 namų ūkių susitikimus.
Yra ir daugiau išsiskyrimų dėl namų ūkių kontaktų. Pavyzdžiui, ministerijos siūlo, kad pasiekus 50 atvejų ribą 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų susitikimai nebebūtų ribojami. O ekspertų pasiūlymas kiek griežtesnis – ties 100 atvejų riba siūloma leisti 3 namų ūkių susitikimus. O jų neriboti siūlo tik įžengus į karantino scenarijų A, kai susirgimų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, yra mažesnis nei 25. Karantino scenarijuje B žadama vykdyti lokalius judėjimo ribojimus.
Karantino švelninimo strategijoje VRM ir SAM planuoja, kad, pasiekus 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų rodiklį, bus ribojamas asmenų judėjimas tik iš savivaldybių, kuriose sergamumas didesnis nei 100 atvejų.
Pasiekus minėto rodiklio 50 atvejų ribą, būtų atsisakoma ribojimo judėti šalies savivaldybėse. Vėliau planuojamas ir visiškas judėjimo tarp savivaldybių ribojimo atsisakymas.
Parengė Vita VITAITĖ
Aut. nuotr.