Rožėmis ir kafija kvepianti 485-erių Priekulė šviečia prasminga švente

485-erių metų Priekulė šviečia kaip niekada. Pastaraisiais metais sutvarkyta daug viešųjų erdvių, rekonstruota pagrindinė gatvė, Meno ir kultūros centras, I. Simonaitytės gimnazijoje – nauja salė, lankytojus kviečia net du muziejai ir kt. Šviečianti, žydinti ir klestinti Priekulė šį savaitgalį ir švenčia prasmingai, įdomiai, turiningai.
Antradienį senajame pašte Priekulės meno ir kultūros centras spaudos konferencijoje kartu su partneriais išsamiai pristatė tradicinės, bet tuo pačiu ir modernios miesto ir žirginio sporto šventės programą.
Pagarba šviesuoliams ir istorijai
„Liepos 18–20 dienomis Priekulė švęs 485-ąsias miesto įkūrimo metines. Priekulė – mažas, bet išskirtinai gyvybingas miestas. Šis Mažosios Lietuvos širdyje esantis miestas kviečia gyventojus ir svečius į trijų dienų kultūros, istorijos ir žirgų sporto renginius. Tai – išskirtinė šventė, kurioje dera gilios istorinės šaknys, gyvi papročiai, šiuolaikinė kūryba ir bendruomenės dvasia. Miesto 485 metų sukaktis – proga ne tik švęsti, bet ir įsižiūrėti į savo šaknis, prisiminti, kas esame, ir pasidžiaugti tuo, ką turime“, – akcentavo Priekulės meno ir kultūros centro direktorė Rūta Steponavičienė, paraginusi nepamiršti į šventę ateiti su skrybėlaite. Šis galvos apdangalas jau tampa išskirtiniu renginių aksesuaru.
Jau šiandien šventė startuoja turiningais renginiais: pirmiausia senajam Priekulės paštui skirta patirtinė konferencija „Siunčiame istoriją: 140 metų Priekulės pašto keliu“. Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto docentė Silva Pocytė intrigavo pranešimo tema „Kokie pašto karveliai skraidino laiškus: Klaipėdos krašto pašto istorijos puslapius vartant“.
Po konferencijos laukia Gropiškių kaimo istorijos teminė paroda (fotografijų autorius Donatas Bielkauskas) ir patirtinė ekskursija, skirta vienam iškiliausių Priekulės kultūros veikėjų Johano Frydricho Šrėderio atminimui. Įdomu tai, kad pastarieji renginiai yra inicijuoti kartu su Gropiškių kaimo bendruomene ir E. Vicherto teatro interpretacija – bendrą kūrybinę idėją pristatė bendruomenės pirmininkė Grita Bakutė ir režisierius Donatas Savickas.
Žirgų konkūrai – vizitinė kortelė
Neatskiriama ir vertinga Priekulės miesto šventės dalis yra žirgų konkūrai Edmundo Klimovo taurei laimėti. „Planuojama, kad šeštadienį ir sekmadienį apie aštuoniasdešimt raitelių susirungs jau 31-ąjį kartą: rungtys nuo žemiausių kliūčių aukščių – kryžiukų iki 120 cm. Daug dėmesio skirsime jauniesiems tobulėjantiems raiteliams“, – spaudos konferencijoje akcentavo Priekulės sporto klubo „Priekulės žirgai“ atstovė Vanda Klimovienė.
„Mūsų Priekulės šventė yra unikali, nes turi savitų tradicijų, būdingų Mažajai Lietuvai, vysto žirginį sportą, buria kūrybiškas bendruomenes. Kiekvieną žmogų tai paliečia, be abejo, ir mane, nes čia gyvenu jau 29-erius metus. Tad puikiai matau nueitą kelią ir be galo didžiuojuosi kultūros, meno, bendruomenės žmonėmis, kurie kuria drauge ypatingus dalykus, tapsiančius mūsų istorija“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Violeta Riaukienė.
Priekulės miesto seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė atkreipė dėmesį, kad miestas puošiasi, gražinasi ne tik švenčių proga.
„Mums kiekviena diena šventė. Visus metus stengiamės, kad Priekulė būtų patraukli, graži ir čia gyvenantiems būtų smagu, ir mūsų atvykstantiems svečiams. Šiomis dienomis sutikau nuotaikingai nusiteikusių buvusių priekuliškių, sugrįžusių iš užsienio ir ketinančių dalyvauti šventėje – žinoma, tai mus įkvepia stengtis. Prieš šventes visada kruopščiai pasidarome namų darbus: pasitikriname istorijos faktus, sukaktis. Ir šiemet suradome 4 sukaktis, tad rajono mero vardu paruošėme nominacijas. Labai džiaugiuosi, kad seniūnijai padeda bendruomenės, seniūnaitijos – tai palengvina mūsų naštą, o šventę padaro iškilesnę, kai kasmet atsiranda vis naujų partnerių“, – pasakojo D. Bliūdžiuvienė.

spaudos konferencijoje šventės programą pristatė Meno ir kultūros centras bei pagausėjęs partnerių būrys.


Priekuliškiai bursis eisenoje
Priekulės seniūnijos seniūnė akcentavo, kad seniūnija didžiuojasi savo kraštu. „Vis atrandame naujų sąsajų. Priekulė – lobių kraštas: atrodo, renginiai, pastatai vis tie patys, bet nuolat kitos, istorinės, kūrybiškos detalės“, – atkreipė dėmesį D. Bliūdžiuvienė.
485-osios miesto metinės priviliojo ir daugiau šventės partnerių. Vyks Amatininkų gildijos „Lamata“ istorinių-edukacinių amatininkų dirbtuvių ir kulinarinio paveldo pristatymas, Priekulės bendruomenės namai atvers duris su edukacija-akcija „Ir viskas prie kavos“. Beje, pirmąkart vyks labai įdomus renginys mėgstantiems augmeniją: išsami konferencija su specialistų paskaitomis, patarimais.
Šeštadienį apie 19 val. iš Turgaus aikštės link Vingio parko, kuriame ir plaks didžioji šventės širdis, pajudės smagi miestelėnų, seniūnijos įstaigų, organizacijų, bendruomenių eisena.
Priekulės meno ir kultūros centro direktorė R. Steponavičienė „Bangą“ informavo, kad miesto šventės biudžetas yra 18 000 eurų, 4 000 eurų skirta E. Klimovo taurės varžyboms. Pagrindinis šventės rėmėjas yra Klaipėdos rajono savivaldybė. Dar apie 3 000 eurų vertinama kitų rėmėjų bendra parama. Šeštadienio vakarą po koncertų šventinį fejerverką dovanos Priekulės seniūnija.
Vilija BUTKUVIENĖ

Priekulės meno ir kultūros centro nuotr.


Priekulė kviečia švęsti prasmingai.

Trijų dienų miesto šventė kviečia žirgų sporto, kultūros ir bendrystės mylėtojus.

2025 metų liepos 18–20 dienomis Priekulė švęs 485-ąsias miesto įkūrimo metines. Šis Mažosios Lietuvos širdyje esantis miestas kviečia gyventojus ir svečius į trijų dienų kultūros, istorijos ir žirgų sporto renginius. Tai išskirtinė šventė, kurioje dera gilios istorinės šaknys, gyvi papročiai, šiuolaikinė kūryba ir bendruomenės dvasia. Priekulė – mažas, bet išskirtinai gyvybingas miestas, kuriame dera senosios tradicijos ir šiuolaikinis kultūros pulsas. Miesto 485 metų sukaktis – proga ne tik švęsti, bet ir įsižiūrėti į savo šaknis, prisiminti, kas esame, ir pasidžiaugti tuo, ką turime.

ŠVENTĖS PROGRAMA

LIEPOS 18 D.

16.00 val. Senajam Priekulės paštui skirta patirtinė konferencija „Siunčiame istoriją: 140 metų Priekulės pašto keliu“ :

„Siunčiame istoriją: 140 metų Priekulės pašto keliu“ 2025-aisiais minime reikšmingą sukaktį – lygiai prieš 140 metų Priekulėje buvo pastatytas pirmasis specialiai pašto funkcijoms skirtas pastatas. Šiai progai pažymėti kviečiame į renginių ciklą „Siunčiame istoriją: 140 metų Priekulės pašto keliu“, kurio metu lauks turininga konferencija, teminė paroda ir patirtinė ekskursija.

1885 m. Priekulėje, Turgaus gatvėje 1, iškilo iš raudonų plytų sumūrytas dviaukštis pašto pastatas, statytas dvaro savininkų lėšomis, iki XX a. pradžios priklausė Gleichų dvarui, vėliau perėjo Bronackio nuosavybėn. Pastatas išsiskiria išlikusiomis architektūrinėmis detalėmis: puošniomis medinėmis durimis, tašytų akmenų cokoliu ir išoriniais laiptais. Iki pat 2018 m. čia veikė Priekulės paštas – vienas iš retų tokių statinių, ilgus dešimtmečius išlaikiusių savo pradinę paskirtį. Šią unikalią pašto istoriją kviečiame pažinti per šventinį renginį, kuris vyks Priekulėje. Programoje – žinomų istorikų, muzikologų ir kraštotyrininkų pranešimai, parodos atidarymas bei ekskursija, skirta Johano Frydricho Šrėderio atminimui.

Renginio pradžia – 16.00 val. Renginio moderatorė – žurnalistė  Agnė Bukartaitė.  Pranešimų ciklą pradės istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto docentė Silva Pocytė, kuri pakvies pasinerti į Klaipėdos krašto pašto istorijos puslapius pranešime „Kokie pašto karveliai skraidino laiškus: Klaipėdos krašto pašto istorijos puslapius vartant“.

Toliau programą tęs muzikologė profesorė Daiva Kšanienė, kuri aptars profesionaliosios muzikinės kultūros raidą Mažojoje Lietuvoje XVI–XIX a. laikotarpiu.

Architektūriniu paveldu ir krašto savastimi domėtis kvies viešosios įstaigos „Raudonos plytos“ vadovė Edita Valinčienė. Jis skaitys pranešimą|„Raudonų plytų pastatai pasakoja Klaipėdos krašto istoriją“.

Istorikė Sabina Vinciūnienė pristatys „Priekulės kronikas“ ir Josefo Frydricho Šrėderio palikimą – išskirtinį istorinį šaltinį, atskleidžiantį Mažosios Lietuvos kultūrinį veidą.  

Renginio dalyvių taip pat lauks parodos „Gropiškių istorijos atspindžiai“ pristatymas – dedikuotas Gropiškių kaimo bendruomenės 20-mečiui. Po to – atokvėpio akimirka su kava ir pyragu. Vakaro kulminacija – kelionė į Gropiškius, patirtinė ekskursija su Ernsto Vicherto teatru „Balto avinėlio kūnas šventais ženklais pražilsta“, kurios metu bus pagerbtas Johanas Frydrichas Šrėderis – vienas iš iškiliausių Priekulės kultūros veikėjų, palikęs ryškų pėdsaką krašto rašto ir švietimo istorijoje.

Prie Johano Frydricho Šrėderio kapavietės skambės meninė garsų dedikacija. Koncerto autorius ir atlikėjas – Donatas Bielkauskas. Šis renginys – tai ne tik žvilgsnis į praeitį, bet ir gyvas liudijimas, kad istorija tebėra aktuali. Pašto kelias Priekulėje – tai mūsų visų kelias per laiką, kultūrą ir bendruomenės atmintį.

LIEPOS 19 D.

9.30 val. Šventės atidarymas ir vėliavų pakėlimo ceremonija.

10.00 val. Žirgų konkūrai 31-ajai Edmundo Klimovo taurei laimėti.

Šiais metais raiteliai susirungs jau 31-ąjį kartą. Būtent Mažojoje Lietuvoje, Trakėnuose, Frydricho Vilhelmo iniciatyva XVI a. buvo išvesti trakėnų veislės jojamieji žirgai, kurių palikuoniais gėrėtis yra galimybė būtent šių konkūrų metu varžybinėje aikštėje. Nė viena šventė Priekulėje nevykdavo be žirgų. Gal viena iš priežasčių, jog žirgas – ištikimybės ir garbės simbolis.

Konkūras Nr. 1. Kryžiukai.  Kuo tiksliau į laiko normą. Apdovanojami visi duetai, baigę maršrutą be baudos taškų.

Konkūras Nr. 2. Dvi fazės. Art. Nr. 274.2.5. Kiekvienoje užskaitoje apdovanojami 5 geriausi duetai.

A užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 60 cm.

B užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 75 cm.

Konkūras Nr. 3. Dvi fazės. Art. Nr. 274.2.5. Kiekvienoje užskaitoje apdovanojami 5 geriausi duetai

A užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 90 cm.

B užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 100 cm.

Konkūras Nr. 4. Akumuliatorius su Jokeriu. Art. 269.5. Kliūčių aukštis iki 110 cm.

Pastaba: Organizacinis komitetas, iškilus būtinybei, pasilieka teisę keisti programoje numatytus konkrečių konkūrų laikus, todėl prašome visų dalyvių būti dėmesingus ir renginio metu sekti teisėjų skelbiamą informaciją.

14.00 val. Amatininkų gildijos „Lamata“ istorinių-edukacinių amatininkų dirbtuvių ir kulinarinio paveldo pristatymas, kuris sujungia gyvą istoriją, senąsias žinias ir bendrystę:

– Kalvystės amato demonstravimas.

– Raku keramikos žiedimo, lipdymo ir dekoravimo edukacinė programa.

– Senovinių rankdarbių parodomoji edukacinė programa.

– Medžio drožimo edukacinė programa ir medinių laivelių apdirbimo ir plukdymo varžybos vaikams.

– Gintaro apdirbimo pristatymas su papildoma edukacine erdve vaikams.

– Edukacinė programa apie senovinius simbolius ir kuršių kostiumų pristatymas.

– Mažosios Lietuvos paveldo – vofelių kepimo laužo kaitroje programa.

– Senovinių patiekalų demonstravimas, degustacija ir pasakojimai apie jų kilmę.

10.00 – 15.00 val. Augalų konferencija „Apie žolynus ir želdynus“ Priekulės meno ir kultūros centre (Turgaus g. 4):

Kur baigiasi veja, ten prasideda istorijos apie bendrystę su gamta: kalbėsime apie augalus kaip apie bičiulius, o ne daiktus. Dalinsimės patirtimis, kurias labiau jauti, nei gali nupiešti. Jei kada nors leidai pievai paaugti, nes ji Tau atrodė graži, jei ieškai ne sprendimų, o santykio – prisijunk.

Būsim lyg žolynai – margi, bet savaip susikalbantys.

I renginio dalis 10 val.:

• Nuo vizijos iki apsisprendimo. Kas svarbu pasirenkant sklypą ar sodybą?

Ilona Stanevičiūtė, Karaliaus Mindaugo PMC profesijos mokytoja, dizainerė

• Savo sklypo dizaino sustiprinimas: pagrindiniai dizaino elementai.

Akvilė Muliuolė, kraštovaizdžio dizainerė

• „Kaštainių sodo“ įkūrimo istorija.

Artūras Poškus, dendrologas, kraštovaizdžio architektas.

• Valgomasis kaštainis – duonos medis.

Loreta Poškienė, kraštovaizdžio architektė

•  „Dekoratyvinių augalų komponavimas: lietuvininkų paveldas ir patirtis“. Helmutas Lotužis, Klaipėdos rajono etninės kultūros centro etnografas.

12:00–13:00 – Edukacijų pertraukėlė:

•  „Gėlyno žemėlapis – nuo idėjos iki schemos“.

Eglė Granickienė, „Supa miškas ir vanduo“.

• „Auginu sodą“ – šiaudinių sodų rišimo dirbtuvės.

Edukatorė Daiva Radvilė

• Puokštės komponavimo iš sode skintų gėlių paslaptys.

Floristė Asta Piliutikienė, Gėlių studija „Samanota“

• Gėlių puošmenos: nuo skrybėlaitės iki apyrankės.

Fitodekoratorės, dekoratyvinio apželdinimo specialistės Kristina Žymantienė ir Vilija Markauskienė

•  Knygos „Sodo kūrimo kelionė: idėjos, planai, patarimai“ pristatymas.

Knygos autorė – kraštovaizdžio dizainerė Jurgita Sėjūnaitė

• Gaivumas iš žolelių.

Klaipėdos universiteto botanikos sodas

•  Keramikos studija MAMI, sodo dekoro pristatymas.

II renginio dalis (pradžia 13:00 val.)

• Sensorinio sodo poveikis psichoemocinei ir fizinei būklei.

Giedrė Kavaliauskienė, ergoterapeutė, biomedicinos mokslų daktarė, docentė, ir Virginija Zaveckienė, Karaliaus Mindaugo PMC profesijos mokytoja

•  Sodas džiugina, o ne vargina: kaip susikurti mažai priežiūros reikalaujantį sklypą?

Katerina Labanauskienė, apželdinimo specialistė

•  Japoniško sodo mažosios architektūros elementai. Kaip tinkamai juos panaudoti savo aplinkoje?

Laura Popkytė-Fukumoto, kraštovaizdžio architektė, japoniškų sodų kūrėja

•  Funkcionalios terasos: nuo baldų išdėstymo iki dekoro.

Ramūna Songailė, interjero dizainerė

14.00 val. Čirvinių blynų pieva su Etno pramogomis.

Mažosios Lietuvos regiono lietuvininkai čirvinius blynus pradėjo kepti daugiau kaip prieš šimtą metu, ir vadino juos „vofeliais“. Rašytiniuose šaltiniuose teigiama, kad šis patiekalas atsirado Reino upės regione viduramžiais, kai tik atsirado specialios keptuvės su bičių korį primenančiu ornamentu, turinčiu širdelės formą. Skanaujant čirvinių blynų lauks ir etnožaidimai su edukatoriumi Jonu Kavaliausku.

14.00–16.00 val. Priekulės bendruomenės namai. Edukacija-akcija ,,Ir viskas prie kavos“  (Vingio g. 2).

16.00 val. Gargždų krašto muziejaus filialo I. Simonaitytės memorialiniame muziejuje veiklos ,,Kafija pas Ėvę“:

Renginys prasidės 15 valandą knygų muge muziejaus kiemelyje, kurioje bus galima ne tik susipažinti su naujomis knygomis, bet ir aplankyti tautodailininko Petro Balsio medžio drožinių parodą „Medinis epas…“

15.30 val. renginį praturtins Priekulės evangelikų liuteronų parapijos ansamblio pasirodymas (vad. Jolanta Petraitienė).

16 val. Sveikinimo žodis ir iškart po jo – Vilniaus universiteto profesoriaus emerito dr. Domo Kauno pranešimas „Mikelio Hofmano – Ateivio gyvenimo ir kūrybos pėdsakai“.

16.45 val. pristatoma Mikelio Hofmano poezijos rinktinė „Tėvynės garsai. Eilėraščiai“, kurią atveža Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka.

Visa šventė vainikuojama 17.30 val. Vingio parke, kur visų lauks kvapni kafija ir jauki atmosfera.

17.00 val. Klounados muzikinis gatvės spektaklis „Let’s Jazz“ su klounų teatro studija ,,Dulidu“ ir Klaipėdos džiazo orkestru.

Būna dienų –  nesiseka, viskas vyksta ne taip, kaip sugalvojai, o dar ir mašinos padangą nuleidžia, išduosim paslaptį – klounams tokios dienos būna beveik visos! Ir kaip su tuo gyventi?

Spektaklio „Let’s Jazz“ kūrėjai kelia klausimą, kaip priimti nesėkmes?

Klounų teatro studija „Dulidu“ ir Klaipėdos džiazo orkestras kviečia į džiazo muzikos ir klounados gatvės spektaklį „Let‘s Jazz“, kuriame gausu netikėtų, žaismingų situacijų, kviečiančių improvizuoti, nenustoti ieškoti sprendimų, žaisti ir iš naujo atrasti džiaugsmą kasdieniuose, mažuose dalykuose!   

17.30 val. Skrybėlėtas kafijos piknikas Vingio parke su ,,Soledad quartet“:

Kviečiame į išskirtinį vasaros popietės renginį – skrybėlėtą kafijos pikniką pačioje Priekulės širdyje – Vingio parke, kur muzikos garsai, pyragų ir kafijos aromatai susijungs į nepamirštamą patirtį su

,,Soledad quartet“. Tai profesionalių atlikėjų projektas, atliekantis Lotynų Amerikos, Ispanijos regionų stiliaus muziką, pasižyminčią improvizaciniais intarpais, apipintais ritmingomis pulsacijomis, emocionalumu ir pietietiška aistra.

19.30 val. Šventinė Priekulės bendruomenių eisena nuo Turgaus aikštės:

Kviečiame kiekvieną jungtis prie eisenos ne kaip stebėtoją, bet kaip aktyvų bendruomenės dalyvį, nes tik kartu žengdami pirmyn išlaikysime tai, kas svarbiausia: vienybę, pagarbą ir gyvą bendrystę.

20.00 val. Vakaro programa Vingio parke (pasipuoškite skrybėle, pledukais pasirūpinsime).

LINO ADOMAIČIO SU GYVO GARSO GRUPE KONCERTAS:

Jo muzika alsuoja pozityvia, žodžiais nepaaiškinama energija. Jo dainose užkoduotas ne tik profesionalumas, bet ir gėrį nešanti žinutė. Lyriniai kūriniai skatina pamąstyti, o ironiškos dainos verčia šypsotis ir dainuoti garsiau už scenoje esančiuosius. Jo koncertuose žmonės prisipildo širdis šviesos. Koncertinėje programoje skambės visų laikų Lino ryškiausi hitai: „Ar tu ją matei?“, „Lūpos kaip vyšnios“, „Aš pavydžiu sau“, „Tavo spalvos“, „Vandenynai“, „Kol kartu“, „Mylėt nelengva“, „Saulės pėdomis“ ir daugybė kitų muzikos perlų.

GRAŽIAUSIOS „HIPERBOLĖS“ DAINOS SU GRUPE „HUGE SOUL“

Grupė „Huge soul“jau aštuonerius metus kartu koncertuoja su grupės „Hiperbolė“ muzikos siela, daugumos dainų autoriumi ir puikiu gitaristu Igoriu Berinu, kuris grupei „Huge soul“ perdavė savo didžiulę muzikinę patirtį bei grupei suteikė hiperbolišką skambėjimą, kaip pats Igoris sako, tai „Hiperbolės“ dvasia su jaunatviška energija. Visi grupės „Huge soul“ nariai yra profesionalūs muzikantai su milžiniška, jaunatviška energija, begaliniu noru, kurti ir groti. Programoje skambės populiariausios „Hiperbolės“ dainos.

Šventinį fejerverką ,,Aš dar dainuosiu“ dovanoja Priekulės seniūnija.

LIEPOS 20 D. Šventosios Mišios aukojamos minint Priekulės miesto 485-ąsias įkūrimo metines:

11.00 val. Šv. Mišios Priekulės evangelikų liuteronų parapijoje.

12.00 val. Šv. Mišios Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapijoje.

10.00 val. Žirgų konkūras 31-ajai Edmundo Klimovo taurei laimėti.

Konkūras Nr. 4.Kryžiukai.  Kuo tiksliau į laiko normą. Apdovanojami 5 geriausi duetai

Konkūras Nr. 6. Dvi fazės. Art. Nr. 274.2.5. Kiekvienoje užskaitoje apdovanojami 5 geriausi duetai .

A užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 60 cm.

B užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 75 cm.

Konkūras Nr. 7. Švara ir laikas.. Kiekvienoje užskaitoje apdovanojami 5 geriausi duetai

A užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 90 cm .Lentelė A. Art. Nr. 238.2.1.

B užskaita – Atvira klasė. Kliūčių aukštis iki 100 cm. Lentelė A. Art. Nr. 2387.2.1

Konkūras Nr. 8. Edmundo Klimovo taurė. Su persirungimu. Art. 238.2.2. Kliūčių aukštis iki 120 cm.

Pastaba: Organizacinis komitetas, iškilus būtinybei, pasilieka teisę keisti programoje numatytus konkrečių konkūrų laikus, todėl prašome visų dalyvių būti dėmesingi ir renginio metu sekti teisėjų skelbiamą informaciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content