Saugus trąšų naudojimas, ko vengti, kad nekenktumėte sveikatai ir gamtai?

Chemical fertilizer at the hands of farmers with nature background.

Kadaise daržų, sodų ar laukų tręšimui daugiausiai būdavo naudojamos organinės trąšos. Tręšimui buvo naudojamas gyvulių ar naminių paukščių mėšlas, beveik kiekvienas ūkininkas turėdavo savo gyvulių mėšlo laukams patręšti. Dabar esama itin mažai ūkininkų ar sodininkų, kuriems pakaktų savo ūkyje gaunamo mėšlo daržams ir sodams tręšti. Tad neišvengiamai tenka naudoti mineralines trąšas. Mineralinės trąšos gaminamos iš cheminių elementų bei jų junginių. Jos subalansuojamos taip, kad augalai gautų jiems reikalingų medžiagų ir būtų vešlūs bei derlingi, apsaugoti nuo ligų, besikeičiančių oro sąlygų.

Kaip saugiai naudoti trąšas?

  • Prekybos vietose galime rasti skirtingų, įvairios paskirties trąšų. Prekiaujama skirtingo dydžio trąšų pakuotėmis. Esama trąšų skirtų daržo bei sodo augalams, vaismedžiams ir vaiskrūmiams, kambariniams augalams, įvairiems pasėliams. Įvairios paskirties trąšų patogiai galima įsigyti atvėrus interneto svetainę nojus.lt.
  • Cheminės trąšos privalo būti naudojamos taisyklingai ir saugiai. Netinkamai naudojant trąšas galima pakenkti ne tik norimiems patręšti augalams, bet ir žmogaus sveikatai, padaryti žalos gamtai. Taigi, visas trąšas būtina naudoti instrukcijose nurodytais kiekiais, griežtai laikantis naudojimo instrukcijų. Viršijus trąšų kiekį, cheminės medžiagos gali patekti į aplinką, užteršti vandens telkinius, pakenkti gamtai. Daržovėse ar vaisiuose susikaupęs cheminių medžiagų perteklius gali neigiamai paveikti žmogaus sveikatą, sutrikdyti fiziologinius organizmo procesus. Netinkamai dozuojamos trąšos gali pakenkti net ir puoselėjamai kiemo vejai. Užuot vešliai augusi ir žaliavusi kiemo veja, perdozavus trąšų, gali išretėti ar nudžiūti.
  • Kiekvienas sodininkas turėtų naudoti trąšas tik esant poreikiui. Mineralinių medžiagų poreikį augalams išduoda tam tikri specifiniai augalų požymiai, atsiradę trūkstant kurio nors elemento. Taip pat cheminių elementų trūkumą gali atskleisti dirvožemio tyrimai, jie ir yra objektyviausi.
  • Lietuvoje yra reglamentuojamas cheminių medžiagų naudojimas, todėl tręšimui galima naudoti tik leistinas medžiagas, neviršijant leidžiamų kiekių.
  • Nerekomenduojama pirkti ir naudoti tręšimui nežinomas, neaiškios kilmės trąšas iš abejotinų prekeivių.

Naudojant trąšas, svarbu atminti, jog augmeniją reikia tręšti ne tik tinkamais preparatais, bet ir tinkamu metu.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių