Savivaldybėms, gausiausiai skirsčiusioms paramą jaunų šeimų būstams, – šnipštas

Asociatyvi nuotr.

Klaipėdos rajonas pastaraisiais metais pirmavo pagal įsigyjamo subsidijuojamo būsto skaičius. Deja, paskatinimo ar pagyrimo už gerą darbą, gausų valstybės subsidijų paskirstymą jaunoms šeimoms rajone nesulaukta, o netgi priešingai – įstatymas keičiamas taip, kad Klaipėdos rajone gyvenančių jaunų šeimų valstybės parama pirmojo būsto įsigijimui nepasiektų.
Ministerija teisinasi nebeišgalinti
Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerijos duomenimis, 2018–2022 m. Klaipėdos rajone subsidijas gavo 965 jaunos šeimos, tai yra daugiausia iš visų savivaldybių. SADM Komunikacijos skyrius akcentavo, kad įstatymų pataisos buvo inicijuotos įvertinus augantį paskatos gavėjų skaičių, vis didėjantį lėšų poreikį bei ribotas valstybės finansines galimybes patenkinti kasmet augantį finansinės paskatos poreikį.
Anot specialistų, siekdama sisteminių finansinės paskatos teikimo pokyčių ir nustatyti tikslingesnį finansinės paskatos teikimą, ministerija parengė Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo pakeitimo projektą https://byt.lt/nPBa4, kuris 2023 m. rugsėjo 21 d. pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms, įskaitant Lietuvos savivaldybių asociaciją. Priėmus šį teisės aktą finansinė paskata būtų teikiama regionuose, kurie nepriskirti met­ropoliniams centrams (Vilnius, Kaunas, Klaipėda) ir šalia jų esančioms žiedinėms savivaldybėms bei kurorto statusą turinčioms savivaldybėms. Klaipėdos rajonas į paskatos gavėjų tikslinę zoną nepatektų.
Ministerijos duomenimis, nemaža dalis (apie 30 procentų) finansinės paskatos gavėjų įsigijo pirmąjį būstą aplink tris didžiuosius miestus esančiose savivaldybėse (Klaipėdos r. sav., Kauno r. sav. ir Vilniaus r. sav.). Valdininkų supratimu, įstatymo tikslas – prisidėti prie Lietuvos regionų atsigavimo, jų stiprinimo, socialinių ir ekonominių skirtumų tarp regionų mažinimo, tolygios ir tvarios plėtros visoje valstybės teritorijoje skatinimo nebuvo iki galo pasiektas, nes žmonės kuriasi būtent aplink didžiuosius miestus.
Keistus užmojus kritikuoja
Į šią situaciją dar prieš kelis mėnesius sureagavo ir Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, kuris socialiniuose tinkluose aiškiai išdėstė savo pasipiktinimą: „Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užmojis mūsų rajono jaunas šeimas palikti be valstybės paramos pirmajam būstui yra visiškai nesuprantamas žingsnis, kurį ministerija žengė nesitarusi ir nepateikusi jokių rimtų argumentų. Ir mes ne vieninteliai tokie, kurie, pasak ministerijos, neturėtų gauti paramos.“
Meras atkreipia dėmesį, kad į šią taupymo karuselę pateko ir kitos žiedinės savivaldybės – Alytaus, Panevėžio, Vilniaus, Kauno, Šiaulių rajonai. „Todėl, pasitarus su šių savivaldybių merais, gimė mūsų inicijuota rezoliucija, kurią išsiuntėme ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, bet ir Vyriausybei, Seimui, Savivaldybių asociacijai. Rezoliucijoje mes, žiedinės savivaldybės, pabrėžėme, kad nesutinkame su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymais išbraukti žiedines savivaldybes, ir pateikėme savo pastabas, kaip būtų galima tobulinti jau esamą tvarką, kad paskata būtų tikslinė, o ją galėtų gauti ir jaunos šeimos žiedinėse savivaldybėse“, – teigia B. Markauskas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai yra pateikta rezoliucija, kurią pasirašė šešios savivaldybės: Klaipėdos rajono, Alytaus, Panevėžio, Vilniaus, Kauno, Šiaulių.
SADM Komunikacijos skyrius teigia, jog ministerija ne kartą pristatė savivaldybėms siūlomus įstatymo pakeitimus. 2023 m. spalio 30 d. buvo dar kartą organizuota diskusija su savivaldybėmis, taip pat savivaldybių merais, siekiant aptarti teisinio reguliavimo pokyčių tikslingumą, įskaitant naudą ir pačioms savivaldybėms, stiprinant finansinės paskatos teikimo sąsajas su regionų poreikiais. Anot specialistų, Alytaus, Panevėžio ir Šiaulių rajonų savivaldybėse finansinė paskata ir toliau būtų teikiama. SADM Komunikacijos skyriaus specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad, jų nuomone, jaunos šeimos nėra paliekamos be valstybės pagalbos: mažesnes pajamas gaunančios jaunos šeimos ir toliau turės galimybę pasinaudoti valstybės teikiama parama įsigyjant būstą pagal Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą, pagal kurį būstas gali būti įsigyjamas bet kurioje šalies teritorijoje, įskaitant ir didžiuosius miestus.
Ypatingai diskriminuojančios sąlygos
„Klaipėdos rajonas yra gana platus. Klaidingai yra manoma, kad viskas sukasi vos kelių kilometrų spinduliu apie Klaipėdą. Tokios vietovės, kaip Judrėnai, Endriejavas, Vėžaičiai, Dovilai, yra atokiau nuo didmiesčio, tad jaunos šeimos čia kurtis nelabai nori. Priėmus minėtas įstatymines pataisas šios vietovės bus ypatingai diskriminuojamos“, – teigia Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė. Pasak Judrėnų seniūnijos seniūno Zigmato Siminausko, Judrėnuose nėra gausus naujo būsto pasirinkimas, įsigijus senas sodybas nemažai tenka investuoti į remontą, o kai kurios yra visiškai perstatomos. „Priėmus šias įstatymų pataisas, atsidursime labai nekonkurencingoje situacijoje“, – sako Z. Siminauskas. Jaunos šeimos ieškos galimybių kurtis arčiau miesto ar netgi mieste. Dabar trijų kambarių būstas Judrėnuose daugiabutyje kainuoja 23 tūkst. 800 Eur. Sodybą galima įsigyti už 25 tūkst. Eur, o tuo tarpu vos už kelių kilometrų esančioje Rietavo savivaldybėje nekilnojamojo turto kainos dvigubai didesnės.
„Šiuo metu Vėžaičių seniūnijoje aktyviai kuriasi naujakuriai, statomos naujos sodybos. Manau, valstybės parama kai kuriais atvejais yra tas argumentas, kuris ir lemia šį jaunų šeimų pasirinkimą. Tikėtina, kad nelikus paramos jaunos šeimos gali imti rimtai svarstyti, ar verta trauktis iš miesto. Nors gyvenimas priemiestyje turi labai daug pliusų, finansinė parama yra vienas rimčiausių argumentų, siekiant pritraukti jaunus ir veiklius žmones į priemiesčius. Nemanau, kad Klaipėdos rajonas ar Vėžaičių seniūnija kada nors taps tuštėjančių sodybų kraštu, bet visiškai palaikau paramų teikimą jaunų šeimų įsikūrimui. Kiekvienas gyventojas – tai didžiulė nauda savivaldybei, todėl būtina siekti, kad paramos mechanizmas išliktų. Regioninės atskirties procesą sunku numatyti, bet tikėtis teigiamo poveikio panaikinus paramą – naivu“, – akcentavo Vėžaičių seniūnijos seniūnas Alvydas Mockus.
Klaipėdos rajono gyventojai baiminasi, kad nutraukus subsidijas situacija gali dar suprastėti. Priėmus šias įstatymines pataisas augantis Klaipėdos rajonas gali ir nebepritraukti jaunų, savo būstus kuriančių šeimų.
Dana LUKAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content