Savivaldybės butas – Lapių globotiniams
2015 metų pabaigoje Klaipėdos rajono savivaldybė spėjo įsigyti įspūdingą pirkinį – apie 40 tūkst. eurų kainavusį 4 kambarių butą Gargždų J. Janonio gatvėje. Jame jau ilgiau nei pusmetis gyvena Lapių globos grupės vaikai. Tokiu būdu pereinama nuo institucinės globos prie paslaugų, teikiamų bendruomenėje ir šeimoje. Apie pokyčius kalbėjomės su Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia GUMULIAUSKIENE.
Vilnius įkvėpė drąsos
– Kas paskatino apgyvendinti globos grupės vaikus kone pačiame Gargždų miesto centre?
– Valstybiniu mastu yra apsispręsta neįgaliesiems ir vaikams, likusiems be tėvų globos, paslaugas teikti bendruomenėje, o ne globos įstaigose. Praėjusių metų pradžioje Lapių globos grupėje buvo 24 vaikai, jų gyvenimo sąlygos Lapiuose buvo labai prastos, stigo prausimosi vietų ir pan. Reikėjo imtis ryžtingų sprendimų. Nuvykome pasisemti patirties į Vilnių, apžiūrėjome 3–4 butus, kuriuose jau apgyvendinti globojami vaikai. Butai atrodė it eilinių, vos galą su galu suduriančių vilniečių, susidarė net gana niūrus vaizdas. Tačiau argumentuota tuo, jog išėjusieji iš globos institucijų vaikai negaus geresnių gyvenimo sąlygų, suremontuotų ir tviskančių butų, tad naudinga gyvenimą iškart pamatyti tokį, koks jis yra.
Įgijome drąsos sekti tokiu pavyzdžiu, tad Klaipėdos rajono savivaldybė dar 2015 m. išnuomojo du butus – Klaipėdos g. ir J. Janonio g., pastaruosiuose apgyvendino po 6 ugdytinius, dar 12 buvo įkurdinti Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos bendrabučio trečiame aukšte. Patalpos žymiai gražesnės nei sostinėje, tvarkingos, strategiškai patogiose vietose.
– Kaip tokie pokyčiai pakeitė ugdytinių elgseną?
– Socialiniai darbuotojai būna su vaikais tiek dieną, tiek naktį. Jie niekada nebūna vieni namuose. Tačiau jaunuoliams yra suteikta daugiau savarankiškumo, bet kartu ir atsakomybės. Jie mokosi taupyti vandenį, elektrą. Patys išsineša šiukšles, gaminasi valgį, ko anksčiau neturėjo galimybės patirti. Žinoma, ir dabar šypsausi prisiminusi, jog pirmuosius išsivirtus koldūnus vaikai išsipilstė į lėkštes su visu vandeniu, tačiau gyveni ir mokaisi. Juk ne vienam yra tekę ir cepelinus į šaltą vandenį sudėti. Tai bandymų kelias, kuriuo eina ir tie, kurie auga šeimose.
Nuomininkus vertino įtariai
– Ar nesusidūrėte su nepagrįstomis žmonių baimėmis ieškodami butų paaugliams?
– Žinoma, surasti jiems nuomojamus butus buvo tikras iššūkis. Daugelis mūsų ketinimus vertino įtariai, esą iš tokių nuomininkų nežinai, ko tikėtis: ar langus išdaužys, ar padegs ir pan. Tačiau pasitikėjusieji mumis nenusivylė. Klaipėdos g. butą nuomojanti moteris pas jaunuolius atvyksta net su gėrybėmis iš sodo, tikina geresnių nuomininkų nesutikusi. Turime dar vieną privalumą. Kaip valstybinė įstaiga garantuojame atsiskaitymus laiku.
Kitą minėtą butą J. Janonio gatvėje iš pradžių taip pat nuomojome, o 2015 m. pabaigoje jau nusipirkome iš socialinei paramai skirtų ir sutaupytų lėšų. Dabar esame garantuoti, kad niekas neiškeldins.
– Tiesa, jog Klaipėdos rajono savivaldybė yra viena iš pirmųjų, iš dalies atsisakiusi institucinės globos?
– Taip, net garsioji Marijampolė rikiavosi po mūsų, juolab kad jų globos institucija buvo pavaldi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. O mūsų Savivaldybė viską padarė savo jėgomis. Tuo pačiu keliu norėtų eiti ir šilutiškiai, jie jau buvo atvykę pasisemti patirties į Klaipėdos rajoną.
– Nuo sausio 1 d. Gargždų socialinių paslaugų centre atsirado dar du nauji etatai, jų išlaikymas per metus kainuos 15 408 eurų. Kokios jiems priskirtos funkcijos?
– Šių pareigybių atsiradimas – taip pat žingsnis siekiant kuo greičiau ir sklandžiau pereiti nuo institucinės vaikų globos prie globos šeimoje arba net įvaikinimo. Idealu, kad vaikai augtų savo biologinėse šeimose, bet jeigu tai nebeįmanoma, vaikas turėtų patekti į kitą šeimą – įtėvių arba globėjų, o ne į globos namus (kad ir į pačius geriausius). Klaipėdos rajone globėjų šeimose auga apie 60 vaikų. Tačiau ne visiems pasiseka juos rasti. Tokių yra apie 40 kartu su Lapių globos grupės vaikais.
Kiekvieną globėją reikia labai gerai paruošti, jis turi išlaikyti kone egzaminą, kad po pirmosios euforijos pasiėmus vaiką, neišgaruotų noras jį auginti, kad jis turėtų pakankamai žinių ir suvokimą, kaip elgtis sudėtingose situacijose.
Šie du nauji atestuoti specialistai teiks konsultacijas globėjams, įtėviams ne tik pasirengimo priimti vaiką metu (kaip buvo anksčiau ir tik per projektinę veiklą), bet ir vėliau, susidūrus su globotinių, įvaikių paauglystės, tarpusavio bendravimo iššūkiais ar sveikatos sutrikimais. Labai džiaugiuosi, kad Klaipėdos rajono politikai suprato šios specializuotos pagalbos reikalingumą.