Savivaldybės internetinis puslapis – patenkinamas
Klaipėdos rajono savivaldybės skaidrumas – patenkinamas. Tokias išvadas neseniai paskelbė tyrimų agentūra „Transparency International“, inicijuojanti tyrimus, skirtus korupcijos fenomeno analizei. Tiesa, tyrimas apėmė tik internete skelbiamą informaciją.
Prasčiausiai įtraukta visuomenė
Tyrimų agentūra analizavo oficialioje Savivaldybės interneto svetainėje www.klaipedos-r.lt talpinamą viešą, kiekvienam rajono (ir ne tik) gyventojui prieinamą informaciją. Iš 60 savivaldybių Klaipėdos rajonas atsidūrė 43 vietoje, skaidrumas įvertintas 48 proc. – patenkinamai.
Vertintos aštuonios sritys, iš kurių geriausias įvertinimas (83 proc.) teko finansams. Visgi Savivaldybei rekomenduojama metinius biudžetus ir finansines ataskaitas viešinti .xls arba .csv formatais. Didesnę dalį dabar talpinamos medžiagos galima rasti skenuotuose dokumentuose, dėl to rekomenduojama informaciją talpinti taip, kad svetainės lankytojas ją lengvai rastų pagal raktinius žodžius.
Gerai – 75 proc. – įvertintas Savivaldybės valdomų įmonių dalies viešinimas (t. y. kiek procentų akcijų ir kodėl tam tikrose įmonėse valdo Savivaldybė). Rekomenduojama aiškiai išdėstyti, kokie politikos (ar Administracijos atstovai) ir kodėl deleguoti atstovauti tokioms įmonėms.
Vertinta ir tai, ar gyventojai pakankamai įtraukiami į viešą sprendimų svarstymą, ar yra galimybė internetu pateikti skundą ir gauti atsakymą. Šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybės internetinėje svetainėje savo skundus ir pastabas gyventojai gali pateikti skiltyje „Klausimai-atsakymai“. Atsakymai čia pat publikuojami viešai. Tačiau galimybė gyventojams dalyvauti priimant sprendimus tyrime visgi įvertinta „blogai“ – vos 16 proc.
Paiso kitų reikalavimų
Ginčytinas įvertinimas (vos 50 proc. arba „patenkinamai“) skirtas Tarybos darbo viešinimui. Viešų posėdžių medžiaga svetainėje, regis, be didesnių priekaištų: vartotojai gali stebėti vaizdo transliacijas, rasti vaizdo ištraukas pagal kiekvieną svarstytą klausimą, parsisiųsti Tarybos sprendimus ir jų projektus.
Anot Savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Daivos Beliokaitės, „Transparency International“ reikalavimai savivaldybių svetainėms ne visada atitinka tuos teisės aktus, kurių institucijoms privalu laikytis. „Iš minėtos organizacijos buvome gavę informaciją, kad puslapis bus tikrinamas. Bėda ta, kad jų reikalavimai dažnai ne visai sutampa su tais, kurie tiesiogiai fiksuojami Vyriausybės nutarime, kituose teisės aktuose, kuriuos administruodama internetinį puslapį vykdo Savivaldybė. Tyrimą užsakiusi organizacija, reikalaudama „skaidrumo, viešumo“ nori, kad dalį informacijos dubliuotume. Pavyzdžiui, Savivaldybės puslapyje reikalaujama politikų ir Administracijos vadovų turto deklaracijų, o mes pateikiame nuorodą į Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapį, kuriame tos deklaracijos jau yra. Viešųjų pirkimų informacija irgi yra Viešųjų pirkimų tarnybos puslapyje“, – aiškino D. Beliokaitė.
Interneto svetainę www.klaipedos-r.lt pagal Administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintą tvarką administruoja kiekvieno skyriaus atsakingi specialistai. Medžiagą apie Tarybos narių darbą internete pateikia Bendrojo skyriaus atsakinga specialistė. Viešųjų ryšių skyrius, anot D. Beliokaitės, prižiūri, kad informacija nevėluotų, būtų atnaujinama. Skyriaus vedėja pripažįsta, kad pasitaiko ir „pražiūrėtų“, pasenusių medžiagų.
„Tokia puslapio administravimo tvarka labai pasiteisino, nes yra daug patogiau pačiam specialistui sudėti savo informaciją, nei kažkam ją siuntinėti, skambinėti, paskui dar tikrinti, ar tikrai viskas įdėta“, – tikina D. Beliokaitė. Jos nuomone, nepriklausomų tyrėjų atliktas tyrimas – puiki prevencija. Tačiau „Transparency International“ ji skatintų skaidrumo reikalavimus įtraukti į Vyriausybės nutarimus ir kitus Savivaldybėms taikomus teisės aktus. Kol kas dalis jų pastabų – įstatymiškai nereglamentuotos.