Savivaldybių tarybų rinkimai: ar viską žinote?
Kad šiais metais per kovo 1 d. vyksiančius savivaldybių tarybų rinkimus pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje merą rinksime tiesiogiai, žino daugelis. Tačiau yra ir daugiau naujovių, apie kurias kalbėjomės su jau plušančios Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininku Zigmu BITINU.
Partijos rinks parašus
– Kandidatai į merus jau rikiuojasi prie starto linijos, įvardykite jums žinomas pavardes.
– Tai Česlovas Banevičius, kurį iškėlė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Vaclovas Dačkauskas – Lietuvos socialdemokratų partija, Sigitas Karbauskas – partija „Tvarka ir teisingumas“, Vaclovas Macijauskas – Žemaičių partija, Bronius Markauskas – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Audronė Balnionienė – LR liberalų sąjūdis. Kalbama, kad į mero postą pretenduos ir Andželika Šakinienė (Darbo partijos kandidatė), tačiau jos pareiškinių dokumentų dar nemačiau ir negaliu tvirtinti, jog tikrai dalyvaus.
Pirmą kartą per savivaldybių tarybų rinkimus rinkėjai gaus po du balsavimo biuletenius: vieną daugiamandatį, skirtą partijoms pasidalinti mandatus ir reitingavimo principu išrinkti konkrečius tarybos narius, kitą – vienmandatį, skirtą savivaldybės tarybos nario – mero rinkimams.
– Pasikeitusi rinkimų tvarka įpareigoja partijas rinkti gyventojų parašus, kad galėtų dalyvauti rinkimuose. Ar šis procesas jau aktyviai vyksta?
– Partijos iki sausio 15 d. privalo pateikti rajono komisijai pareiškinius dokumentus, mes juos patikriname ir teikiame Vyriausiajai rinkimų komisijai. Jei viskas tvarkoje, yra suformuojami ir išduodami parašų rinkimo lapai. Pagal kiekvienos savivaldybės gyventojų skaičių yra nustatomas kandidatuojančioms partijoms reikalingas surinkti parašų skaičius. Dalyvaujantiesiems Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos rinkimuose – 320. Duodame tiek lapų, kad tilptų 640 parašų. Juk neatmestina, kad dalis parašų bus išbrokuoti. Lapus su parašais reikia pateikti iki sausio 19 d. Kai kurios partijos intensyviai renka parašus jau dabar, o dalis – miega, laukia paskutinės minutės.
Prasidėjus parašų rinkimo vajui, norėčiau akcentuoti, kad vienas Klaipėdos rajono gyventojas gali pasirašyti skirtingų partijų lapuose: tai nėra balsavimas, tai tik pritarimas, kad viena ar kita politinė jėga su atitinkamu kandidatu į merus dalyvautų rinkimuose. Kandidatų sąrašą su pretendentu į merus galima paremti ir elektroniniu būdu, per AIKIS sistemą, tačiau pasirašius virtualiai už tą pačią politinę partiją nebegalima pasirašyti lapuose. Tokiu atveju parašai kartosis ir bus išbraukti iš abiejų vietų. Galite sukelti priešingą rezultatą – sumažinti partijos surinktų parašų skaičių.
Didelis užstatas atbaidė tik dalį
– Seniai žinomas partijų triukas – rinkėjus vilioti žinomomis pavardėmis, kurių savininkai po rinkimų išsilaksto ir dirba įprastus darbus, o taryboje atsiduria partijos sąrašo uodega. Kaip kovojama su šia ydinga praktika?
– Kiekvienas pilietis turi konstitucinę teisę būti renkamas. Dėl jūsų minimų kandidatų šiuose rinkimuose jiems yra sukurtas papildomas apribojimų mechanizmas. Jei pretendentų tiesioginės darbinės pareigos nesuderintos su tarybos nario pareigomis, jie turi susimokėti užstatą – 2 vidutinius mėnesinius darbo užmokesčius, t. y. 4 712 Lt. Vadinasi, jei, pavyzdžiui, mokyklos direktorius, seniūnas iškovos mandatą taryboje, tačiau šio posto atsisakys ir toliau eis direktoriaus ar seniūno pareigas, praras pinigus: užstato nesusigrąžins. Palyginti su ankstesniais savivaldos rinkimais, sąrašų išplėtimas žinomais, aukštas pareigas užimančiais žmonėmis kiek sumažėjo.
Kandidatų, kurių pareigos nesuderinamos su Tarybos nario, neturės socialdemokratai, „Tvarkos ir teisingumo“ bei Žemaičių partijos. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše yra 10 kandidatų, už kuriuos teko susimokėti užstatą, LR liberalų sąjūdžio sąraše – 6 kandidatai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše – 1 kandidatas. Nieko dar nežinome apie užsiregistravusios dalyvauti rinkimuose Darbo partijos pareiškinius dokumentus. Mūsų komisijos pareiga – patikrinti, kad teikiant pareiškinius dokumentus, būtų sumokėti užstatai, visa kita reguliuoja Rinkimų įstatymas.
– „Bangos“ skaitytojai teiraujasi, kokios vertės dovanėles turi teisę priimti iš politinių postų siekiančių asmenų?
– Leidžiama dovanoti ne vertesnę dovaną nei 5 Lt. Ši taisyklė galioja jau nuo praėjusių rinkimų, galbūt tik nebuvo labai akcentuota. Mūsų tikslas stebėti, kad dovanos būtų deklaruotos ir jų sumos neviršytos. Tam turime ir stebėsenos, ir tyrimų komisijas. Politikai jau žino, kad dovana gali būti 4,9 Lt, 5 Lt, tačiau jokiu būdu ne 5,01 Lt, tad dokumentus susitvarko.
Prognozuoja antrą turą
– Kada pradės darbą naujai išrinkta Klaipėdos rajono savivaldybės taryba?
– Dabartinė valdžia dirbs iki pirmojo naujos Tarybos posėdžio. Jis turėtų įvykti balandžio viduryje. Tam reikia pasiruošti, juk šįkart yra didžiulė tikimybė, kad reikės antrojo rinkimų turo dėl mero posto. Vargiai kas nors iškart surinks daugumą (50+1 proc.) balsų. Tad pirmą kartą savivaldybių tarybų rinkimų istorijoje tikriausiai turėsime du turus.
Pirmąjį naujai išrinktos Tarybos posėdį pradėsiu aš – rinkimų komisijos pirmininkas. Visos priesaikos, pasveikinimai atitenka būtent pirmininkui. Jis įteikia ir pažymėjimus. Kai pristatomas naujasis meras, jis perima vadovavimą.
– Kokia bus mero atstatydinimo galimybė?
– Labai menka, įmanomas tik teisinis kelias. Tai reiškia, kad toks pat, koks buvo nuverčiant prezidentą Rolandą Paksą. Reikės teisiškai įrodyti, kad apkalta pagrįsta. Manau, naujai išrinktas meras sustabdys savo dalyvavimą vienos ar kitos partijos veikloje ir sieks sutelkti Tarybos narius bendram darbui, rasti konsensusą.