Seimo nario mandatą rinkėjai patikėjo socialdemokratui Alvydui Mockui
Naktį iš sekmadienio į pirmadienį paaiškėjo antrojo rinkimų į Seimą turo rezultatai. Jie parodė, kad daugiausia balsavusių rinkėjų simpatijų pelnė Lietuvos socialdemokratų partija. Nuo pat pradžių į lyderių pozicijas išsiveržę jos kandidatai nugalėjo net 32 apygardose. Iš viso vienmandatėse varžėsi 37 partijos kandidatai. Populiarumo viršūnėje per šiuos rinkimus atsidūrusi Socialdemokratų partijos banga į Seimą išplukdė ir Gargždų apygardoje dėl mandato kovojusį Alvydą Mockų, savo konkurentą liberalą Justą Ruškį aplenkusį bemaž dviguba balsų persvara.
Liberalas liko antras
78 parlamentarai į Seimą buvo deleguoti prieš dvi savaites daugiamandatėje apygardoje, dar 8 politikai pirmajame ture laimėjo vienmandatėse.
Antrasis rinkimų turas vyko 63 vienmandatėse apygardose, kur dėl Seimo nario kėdės varžėsi 37 socialdemokratai, 33 konservatoriai, 13 partijos „Nemuno Aušra“ narių, 10 demokratų „Vardan Lietuvos“ ir tiek pat „valstiečių“, 9 liberalai, po 3 Laisvės partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ir Lietuvos regionų partijos atstovus. Pakartotiniame balsavime dėl mandato taip pat kovojo 2 partijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovai, 2 savarankiškai išsikėlę kandidatai bei Nacionalinio susivienijimo narys. Socialdemokratų atstovai nugalėjo net 32 apygardose.
Savo atstovus į Seimą per pakartotinį balsavimą rinko ir Gargždų, Mėguvos bei Baltijos apygardų rinkėjai. Pastarojoje, surinkęs 6 006 balsus, laimėjo socialdemokratas Vytautas Grubliauskas, užnugaryje palikęs politinės partijos „Nemuno Aušra“ atstovę Liną Šukytę-Korsakę, į kurios „sąskaitą“ prikapsėjo 5 223 balsai. Mėguvos apygardoje į Seimą išrinktas Karolis Neimantas. Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos „Nemuno Aušros“ atstovas gavo 7 246 rinkėjų palaikymą, o jo oponentas konservatorius Mindaugas Skritulskas – 6 189. Tiesa, šioje apygardoje rezultatų skaičiavimas gerokai užtruko. Matyt, niekaip nebuvo galima patikėti, kad Mėguvos rinkėjai saviškį iškeitė į K. Neimantą.
Gargždų apygardoje nepralenkiamas, kaip ir per pirmąjį turą, buvo šiuo metu Vėžaičių seniūnijos seniūnu dirbantis Alvydas Mockus, kuriuo pasitikėjimą išreiškė net 9 660 rinkėjų. Naujasis Seimo narys laimėjo visose 25 apylinkėse. Tuo tarpu už jo konkurentą J. Ruškį balsavo beveik perpus mažiau gyventojų – 5 269. Pirmojo rinkimų turo metu A. Mockus susišlavė 5 037 balsus, o J. Ruškys – 3 908. Tad antroji vieta liberalui buvo užkoduota jau nuo pirmojo rinkimų turo.
Rinkėjai buvo pasyvesni
Gargždų rinkimų apygardoje į rinkėjų sąrašą įrašytos 36 168 pavardės, tačiau išreikšti savo valią antrajame rinkimų ture iš jų panoro vos 15 336, o tai sudaro tik 42,40 procento visų rinkėjų.
Svarbu ir tai, kad ne visi balsavusiųjų biuleteniai buvo galiojantys – remiantis Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, 407 biuleteniai buvo negaliojantys. Daugiausia – 73 – tokių suskaičiuota Dituvos rinkimų apylinkėje, o tuo tarpu Daukšaičių ir Girininkų apylinkėse sugadinta vos po vieną. Pirmojo turo metu negaliojančių biuletenių Gargždų rinkimų apygardoje būta dar daugiau – 693, iš jų net 99 vėl Dituvos apylinkės rinkėjų.
Vis dėlto per 2020 metų Seimo rinkimus Gargždų apygardoje šie skaičiai buvo didesni – per pirmąjį rinkimų turą nustatyti 749 negaliojantys biuleteniai, per pakartotinį balsavimą – 564.
Palyginti galima ir rinkėjų aktyvumą. Kaip matyti iš Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenų, pagrindinę antrojo turo Seimo rinkimų dieną – spalio 27-ąją – balsavo 30,52 procento rinkėjų, o tuo tarpu prieš dvi savaites rinkėjų aktyvumas siekė 40,31 procento.
Kartu su balsavusiais iš anksto bendras aktyvumas pirmojo turo metu – 52,06 procento, o štai per antrąjį jis nusmuko iki 41,31 procento.
Rinkėjų aktyvumo kritimo neišvengė ir Gargždų rinkimų apygarda. Per pakartotinį balsavimą užfiksuotas 42,44 procento aktyvumas, o tai yra 7,91 procento mažiau nei pirmajame ture, kai balsavo 50,35 procento rinkėjų. Kaip pastebėjo ir atidžiai rinkimus sekęs Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros docentas, socialinių mokslų daktaras Remigijus Riekašius, nė vienoje apylinkėje nepavyko pasiekti pirmojo turo aktyvumo rodiklių, o didžiausi rinkėjų nuostoliai Šalpėnuose, Priekulėje, Agluonėnuose, Ketvergiuose, Venckuose ir Dituvoje.
Rezultatais nenusivylė
Pradėjus skaičiuoti antrojo rinkimų turo balsus Gargždų apygardoje, pirmiausia, kaip ir prieš dvi savaites, sukrito pačių mažiausių apylinkių rezultatai. Tarp tokių – Daukšaičių ir Tilvikų, kur nereikėjo suskaičiuoti nė po 100 biuletenių. Vėliau viena po kitos užsipildė didžiųjų apylinkių eilutės. Gausiausia rinkėjų buvo „Kranto“ apylinkė, kur iš 3 714 gyventojų balsavo 2 018. Iš jų 1 101 rinkėjas palaikė būtent A. Mockų. Kaip jau minėta, netrukus seniūno kėdę į Seimo nario mandatą iškeisiantis socialdemokratas triumfavo visose 25 apylinkėse, tačiau tokios ryškios pergalės, kaip pats vakar prisipažino „Bangai“, nesitikėjo.
„Džiaugiuosi pasiektais rezultatais, žmonių išreikštu palaikymu. Surinkti tiek balsų, prisipažinsiu, nesitikėjau ir esu labai maloniai nustebintas. Be galo džiaugiuosi, kad žmonės pasitikėjo. Vadinasi, esame teisingame kelyje, girdime žmones, atliepiame jų rūpesčius, suprantame problemas ir esame pasiryžę padėti jas išspręsti“, – kalbėjo netrukus Seime savo karjerą pradėsiantis vėžaitiškis, kurio įsitikinimu, jo pergalei įtakos turėjo nuoširdus bendravimas su žmonėmis, įsiklausymas į jų bėdas ir ieškojimas būdų, kaip būtų galima jas išspręsti, bei darbas Vėžaičių seniūnijoje, kurioje praleisti bemaž 8-eri metai. A. Mockus sakė jautęs didžiulį Vėžaičių seniūnijos gyventojų palaikymą, už tai, kaip ir kitiems savo rinkėjams, esantis labai dėkingas.
Savo seniūnijos žmonėms, kuriems su juo, kaip su seniūnu, teks atsisveikinti A. Mockus linkėjo nebijoti pokyčių ir tikino esantis tikras, jog į jo vietą ateis ne ką mažiau geras žmogus. „O aš esu nusiteikęs ir būsimajam seniūnijos vadovui ir, žinoma, visam Klaipėdos rajono seniūnų kolektyvui padėti kaip Seimo narys, – „Bangai“ sakė būsimasis parlamentaras, kuris, dirbdamas Seime, save norėtų realizuoti aplinkosaugos ar savivaldos srityse. – Tiek vienoje, tiek kitoje, srityje jaučiuosi profesionalus, turiu atitinkamą darbo patirtį ir aš esu įsitikinęs, kad šita patirtis leis spręsti daug aktualių problemų, kurios mus kankina šiandien. Ir dar noriu pasakyti, jog, nepaisant to, kad Vilnius toli, aš savo krašto neapleisiu – atstumas man nesutrukdys būti su savo žmonėmis. Žadu didelę laiko dalį praleisti Vėžaičiuose ir apskritai Klaipėdos rajone.“
Nors liberalas J. Ruškys liko antras, balsavimo rezultatais sakė pernelyg nenusivylęs, juo labiau, kad per antrąjį rinkimų turą subūrė gausesnes palaikančiųjų gretas. „Vakar juokiausi, kad mane ištikęs Aistės Pilvelytės (niekaip neįveikiančios „Eurovizijos“ atrankos – aut. pastaba) sindromas ir vis lieku antras. Bet nesu nusiminęs, esu nusiteikęs pozityviai, nes padidinau balsų skaičių, išsakėme savo mintis, matymą, viziją, su tuo sutinka beveik 5 300 žmonių. Tai džiugina. Mes augame nuosekliai, plečiame palaikančiųjų ratą“, – pirmadienį kalbėjo J. Ruškys, kurio nuomone, prie jo nesėkmės stipriai prisidėjo per Lietuvą vilnijanti „raudonoji banga“. Tiesa, politikas neslėpė, kad tikėjosi, jog konkurento atotrūkis bus mažesnis ir tarp jų vyks nuožmesnė kova.
Paklaustas, kokie tolimesni jo planai, nelaimėjus rinkimų, J. Ruškys sakė, jog susitelks į tai, ką iki šiol darė, po to grįš į Gargždus ir stengsis žmonėms padėti kaip Savivaldybės tarybos narys.
Gintarė KARMONIENĖ
Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.