Šildo alpakų vilnos gaminiai ir bendravimas

„Čiobrelių rojaus“ savininkė G. Tarvydavičienė: „Saulėtomis dienomis ir rudenį sulaukiame lankytojų. Lyjant alpakos slepiasi.“

Antrus metus alpakas auginantys jauni ūkininkai Gintarė ir Tomas Tarvydavičiai patenkinti savo pasirinkimu. Į „Čiobrelių rojų“ Kojelių kaime, Agluonėnų seniūnijoje, užsukę lankytojai grožisi mielais egzotiškais gyvūnais, kurių banda šiemet pasipildė keliais jaunikliais. Žmonės domisi ir prabangia alpakų vilna, iš jos megztais gaminiais.

Gražios ir nedažytos

Vis labiau spaudžiant rudens vėsai, o drungniems radiatoriams nekaistant, žvarbsta rankos ir kojos, pavydžiai pagalvoji apie tuos, kurie nešąla. Pavyzdžiui, alpakos: kuo vėsiau, tuo labiau tankėja jų vilna. Šios lengvai ištveria minusinę temperatūrą – 20 laipsnių šalčio nebijo. Tarvydų ūkyje vasaros pradžioje nukirptos alpakos jau užsiaugino storą kailį. Užtenka šį paglostyti ir pajunti ne tik švelnumą: mezgėjos tikina, jog megzdamos iš alpakų vilnos siūlų sušyla visai dienai. Teigiama, kad alpakų vilna 5–6 kartus šiltesnė nei avių.

Bet alpakoms nebaisūs ir karščiai: jų vilna pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis. Birželio mėnesį šias „nurengęs“ kirpėjas suformavo šukuosenas. Beje, nukirpti alpaką kainuoja 50 eurų. Pasak G. Tarvydavičienės, nuo kiekvieno gyvūno nukirptos vilnos kiekis skirtingas – nuo kilogramo iki 4,5 kg. Trylika alpakų užaugino 16 kg vilnų, bet apdorojant jų sumažėjo.

„Tris mėnesius teko eilėje laukti Plungės vilnų karšykloje, kad sukarštų ir suverptų vilnas. Tai irgi kainavo“, – šyptelėjo Gintarė. Murzinus siūlus teko kelis kartus skalbti rankomis ūkiniu muilu. Siūlų nereikėjo dažyti – gražios natūralios šios vilnos spalvos. Skaičiuojama, kad pasaulyje yra 28 spalvų alpakų, o Tarvydavičių ūkyje rasi aštuonių – nuo baltos iki tamsiai rudos. Taigi siūlai chemiškai neapdoroti – išsaugotos vertingosios savybės. Ši vilna švelni, ypač vienų metų alpakų. Kiekvieno gyvūno skirtinga, plona ir minkšta, neturinti specifinio kvapo, atspari trinčiai, antialerginė.

„Čiobrelių rojus“ plėsis

„Tai viena iš patvariausių vilnų pasaulyje – prabangi vilna“, – kalbėjo G. Tarvydavičienė.

Iš suverptų siūlų jos giminės moterys ir kaimynės primezgė įvairių spalvų tradicinių raštuotų, reljefiniais raštais puoštų pirštinių pirštinaičių, kojinių kojinaičių. Jomis domisi ir perka jaunimas, o vyresnieji nori siūlų, kurių kilogramas kainuoja 150 eurų. „Jie labai lengvi – šimto gramų užtenka suaugusiojo kojinėms, pirštinėms – 70 gramų, – atskleidė G. Tarvydavičienė. – Tačiau siūlų nebeturime.“

Alpakų savininkė pastebėjo, kad gyvūnai iš savo vilnų prasimaitina: už vilnonius gaminius gautus pinigus išleidžia šienui ir kombinuotiesiems belgiškiems pašarams. Kitą vasarą vilnų nukirps daugiau – auga 5 jaunikliai. Jau aišku, kad kitais metais „Čiobrelių rojuje“ banda turėtų pasipildyti dar 7 jaunikliais.

Tarvydavičiai pasiryžę didinti ją iki 30 patelių. Jaunieji ūkininkai parengė projektą, kad gautų paramą alpakų ūkio plėtrai. Šiuo metu jie skuba statyti tvartą savo gyvūnams, kad šie iki gruodžio pabaigos jame įsikurtų. „Kiekvienas lankytojas prisideda prie jo statybos, – šypsojosi G. Tarvydavičienė. – Bilietas kainuoja 7 eurus, vaikams iki 2 metų ir neįgaliesiems – nemokamai.“ Ji pastebėjo, kad sunkmetis atsiliepė žmonėms. Atvykę į čia surengtą rudens šventę šie stebėjosi, kad įėjimas mokamas. „Privatus mūsų ūkis – viskas kainuoja, – sakė Gintarė. – Visokių bėdų nutinka – veterinaro paslaugos brangios, nes Lietuvoje tik vienas specializuojasi gydyti alpakas ir kitus šios šeimos gyvūnus.“

„Čiobrelių rojaus“ savininkai laukia baltos žiemos, kad pakviestų lankytojus į šventę, kurioje sušiltų glostydami mielas, protingas, komunikabilias alpakas ir pamirštų žmogiškus sunkumus.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content