Šildymo kainos vėžaitiškius privertė suklusti

Vėžaičių daugiabučių namų gyventojai prašo šilumos kainą suvienodinti su Gargždams tiekiamos šilumos energijos kaina. Vėžaičių centro seniūnaitijos seniūnaitė Simona Bartkevičiūtė kreipėsi į mūsų redakciją, Tarybos narius ir Klaipėdos rajono savivaldybės merą prašydama pagalbos vėžaitiškiams ir „suvaldyti galimai iš kaimo žmonių pasipelnyti siekiančias įstaigas“. Neseniai Tarybos nariai svarstė šią situaciją. Šildymo sezono metu miestelio daugiabučių namų gyventojams buvo dalinai kompensuojama centralizuotai tiekiamos šilumos kaina.

Skirtingos įmonės – skirtingos galimybės

Miestelio daugiabučių namų gyventojai už centralizuotai tiekiamą šilumos energiją galimai mokės 6,77 ct/kWh be PVM. „Kaina turėjusi susilyginti su Gargždų gyventojų mokamu mokesčiu už šiluminę energiją imant liepos mėnesį skiriasi beveik 43 procentais“, – piktinosi S. Bartkevičiūtė, galimai įžvelgdama ir skriaudą kaimo gyventojams

„Bangai“ pakalbinus Klaipėdos rajono savivaldybės specialistus, jie teigė, kad kainų skirtumas esąs objektyvus dalykas, nes praktiškai jų neįmanoma suvienodinti . „Juk paslaugas Gargždams ir Vėžaičiams teikia net ne ta pati įmonė. AB „Klaipėdos energija“, kuri tiekia centralizuotą šilumą Gargždų miestui, turi nepalyginamai daugiau vartotojų negu UAB „Klaipėdos rajono energija“, kuri aptarnauja Vėžaičius. Tad lyginti paslaugos kainas net šiuo požiūriu yra sudėtinga“, – kalbėjo Klaipėdos rajono savivaldybės Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Rasa Bakaitienė. Ją papildo Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojas Feliksas Žemgulys: „Negalima lyginti kainų šildymo ir ne šildymo sezono metu, nes prasidėjus šildymui skirtumas lieka kur kas mažesnis – apie 20–25 proc.“ Taip pat jo teigimu „Klaipėdos rajono energijos“ aptarnavimo teritorijoje nėra alternatyvių šilumos tiekimo šaltinių ir galimybės šilumos energijos pirkti iš alternatyvių tiekėjų. Tokias galimybes turi tik „Klaipėdos energija“.

Bijo nepakeliamos naštos

Seniūnaitė S. Bartkevičiūtė savo laiške atkreipė dėmesį, kad dauguma Vėžaičių daugiabučių namų šilumos vartotojų yra pensinio amžiaus, gyvena nerenovuotose būstuose, gauna minimalias pajamas. „Tokia kaina būtų nepakeliama gyventojams. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal šiuo metu galiojančią Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tvarką, tik maža dalis centralizuotai tiekiamos šilumos energijos abonentų gauna kompensacijas“, – dėsto S. Bartkevičiūtė.

„Klaipėdos rajono energijos“ direktorius Stasys Bučinskas „Bangai“ teigia, kad įmonė negali sumažinti kainos, nes sąnaudos yra labai didelės, o vartotojų skaičius mažas – tik 118. Pasak jo, kintamoji kainos dalis praktiškai nesiskiria nuo „Klaipėdos energijos“. Tačiau ryškus skirtumas esąs dėl pastoviosios kainos dalies. „Į pastoviąją kainos dalį įeina kanceliarinės prekės, komunalinės išlaidos, administravimas, auditas, draudimas ir dar daugybė kitų sąnaudų“, – vardijo S. Bučinskas. Pastovioji kainos dalis „Klaipėdos energijoje“ yra 0,99 ct/kWh, o „Klaipėdos rajono energijoje“ – 2,73 ct/kWh. Tokio didelio skirtumo priežastimi R. Bakaitienė įvardijo mažą vartotojų skaičių.

„Klaipėdos rajono energijos“ direktorius nustebo, kodėl laiško autorė pirmiausiai nesikreipė į jį. „Aš viską būčiau paaiškinęs ir nebebūtų kilę jokių klausimų“, – teigė jis.

Dar ketina spręsti

Vėžaičių daugiabučių namų šildymo kainų situacija Savivaldybėje nėra užmiršta, tačiau problemos sprendimo būdai kol kas tik svarstomi. „Mūsų tikslas – mažiausia kaina vartotojams. Savivaldybė iki šiol Vėžaičių gyventojams kainą sumažindavo iki Gargždų šildymo kainų lygio kitų rajono gyventojų sąskaita, taip jie netiesiogiai finansuodavo kitų gyventojų šildymą“, – aiškino Tarybos narys Nerijus Galvanauskas, kuris seniūnaitės S. Bartkevičiūtės laiške paminėtas kaip domėjęsis vėžaitiškių problema.

R. Bakaitienė pateikė Priekulės miestą, kaip pavyzdį: „Priekulėje gyventojai šildosi patys, todėl turi nemažai sunkumų. O Vėžaičių miestelio daugiabučių namų gyventojams yra teikiama tokia paslauga, kuri padeda žmonėms lengviau gyventi. Todėl manau, kad negalima norėti viską gauti pigiai, kai tuo tarpu kiti rajono miesteliai tokios prabangos, kad jiems kokia nors įmonė teiktų šildymo paslaugą, neturi.“

Tarybos narys Vaclovas Macijauskas, į kurį savo laiške taip pat kreipėsi S. Bartkevičiūtė, įvardino tris šios situacijos sprendimo būdus: plėsti vartotojų ratą, nutraukti šilumos centralizuotą tiekimą ir pagalvoti apie vietinių katilinių prie namų ar butuose įrengimo dalinę kompensaciją, dotuoti iš Savivaldybės biudžeto. Bet pastarasis variantas, pasak jo, būtų neteisingas kitų rajono gyventojų atžvilgiu. „Mano supratimu, reikia susitikti su vėžaitiškiais ir spręsti, kuris iš dviejų pirmųjų variantų yra priimtinesnis“, – sakė V. Macijauskas.

Nepaisant galimos nelygybės Savivaldybė planuoja svarstyti, kaip kompensuoti Vėžaičių miestelio gyventojų sumokamą skirtumą lyginant su „Klaipėdos energija“ kainomis. „Šilumos kainos kompensavimo klausimas Vėžaičių daugiabučių namų gyventojams bus sprendžiamas rugpjūčio 30 d. Savivaldybės tarybos posėdyje“, – tvirtino Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas.

Edita STARKOVAITĖ

Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių