Šimtatūkstantiniai šimtmečio užmojai

Artėjant Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimt­mečiui rajono valdžios dėmesį patraukė Lapiuose gyvenančio garsaus Lietuvos menininko Vytauto Karčiausko darbai. Pradėtos svarstyti galimybės Gargžduose pastatyti dvi skulptūras, viena iš jų – gintarinis žiedas jau dabar stovi Gargždų kultūros centro fojė – šimtai renginių lankytojų nepraleidžia progos prie jo nusifotografuoti ir nuotraukomis pasidalinti socialiniuose tinkluose. Tačiau svarūs skulptoriaus darbai svariai valstybės progai pažymėti turėtų ir svarią kainą, kurią tikimasi surinkti ne tik iš biudžeto, bet ir privačių rėmėjų.

Simbolizuotų klestintį miestą

V. Karčiauskas pirmadienį Savivaldybėje vykusiame pasitarime pristatė dvi savo 2012 m. kurtas skulptūrines kompozicijas „Amber O“ („Gintaro žiedas“) ir arkos formos skulptūrą „Lietuvos laisvės ir gyvybės medis“, simbolizuojančią 100 Nepriklausomybės, vilties ir atgimimo metų. Šimtmečio skulptūros pastatymui rajono Tarybos patvirtintoje programoje jau yra numatyta skirti 50 tūkst. eurų.

Po susitikimo „Bangos“ pakalbintas meras Vaclovas Dačkauskas, sakė, jog Gargždai, Klaipėdos rajonas gerokai atsilieka meninių simbolių, akcentų viešose erdvėse srityje.

„Mums patiko Vytauto Karčiausko pristatyti darbai, pats menininkas yra Klaipėdos rajono gyventojas, šio krašto patriotas ir garsus už Lietuvos ribų. Valstybės atkūrimo šimtmečiui skirta savotiška triumfo arka būtų iš metalinių kolonų, sujungtų 100 paukščių kompozicija. Jos aukštis siektų 5–6 metrus, plotis – 3–4 metrus. Tikimės, kad ši skulptūra kurs legendą, taps traukos centru miesto svečiams, turistams, simbolizuos laimingą klestintį miestą, jo žmones. Svarstėme tris galimas arkos pastatymo vietas – prie Savivaldybės, Klaipėdos gatvės pėsčiųjų alėjoje ir prie Gargždų kultūros centro – tarp bibliotekos ir buvusio viešbučio pastato“, – sakė V. Dačkauskas.

Meras neslėpė, jog arka kainuotų apie 100 tūkst. eurų. „Prašysime ir verslo paramos, prisidedant prie šios skulptūros pastatymo, kuri įprasmintų mūsų valstybės neeilinę sukaktį – šimtmečio istoriją. Bus sudaryta darbo grupė, kur pateiks savo siūlymus dėl abiejų skulptūrų projektų rajono Tarybai. Pagal galiojančią tvarką galutinį sprendimą dėl skulptūrinių kompozicijų pastatymo priims rajono Taryba“, – „Bangai“ sakė meras. Rajono vadovo teigimu, greičiausiai nebebus suspėta arkos įrengti iki 2018 m. vasario 16 d., kai bus minimas Valstybės atkūrimo šimt­metis, tad skulptūros atidengimas siejamas su kitų metų liepos 6-ąja, Valstybės diena.

Žiedas pritiktų ir parke

Antras menininko V. Karčiausko darbas – interaktyvi skulptūrinė kompozicija „Amber O“ šiuo metu yra saugomas Gargždų kultūros centre. Su šiuo meno kūriniu galėjo susipažinti ir mero padėkos vakaro svečiai pernai metų pabaigoje. Pasak V. Dačkausko, susitikime aptartos galimybės šį žiedą stikliniame kube statyti Kalniškės piliakalnyje. Pasak mero, „Amber O“ su kubu Savivaldybei kainuotų apie 50 tūkst. eurų, be kubo – 35 tūkst. eurų. „Visi skaičiavimai kol kas yra tik preliminarūs. Panašu, kad ant piliakalnio šios skulptūros pastatyti nepavyks, nes Kultūros paveldo nuostata yra neigiama, tiesa, kol kas išsakyta žodžiais. Tad kreipsimės oficialiai dėl šios nuostatos patvirtinimo raštu. Nagrinėsime ir kitas šios skulptūros pastatymo galimybes mieste. Manau, „Gintaro žiedas“ visai pritiktų ir Gargždų senajame parke. Artimiausiu metu tarsimės su Savivaldybės administracija, specialistais, architektais, menininkais“, – sakė V. Dačkauskas.

Rajonui trūksta idėjų

Žinomas mažosios plastikos kūrėjas, šį talentą derinantis su skulptoriaus išmone V. Karčiauskas džiaugėsi, kad Klaipėdos rajono valdžia atkreipė dėmesį į jo darbus, iš kurių vienas – „Amber O“ sulaukė net pasaulinės šlovės. Skulptorius teigia, kad Gargždams ir rajonui trūksta ne meno, o idėjų. „Važiuoji per miestą ir nėra jokio „kabliuko“. Galima pastatyti vieną ar du medinius „balvonus“, bet tai nieko nepakeis. Kalbu ne apie kokybę, o apie idėją. Gyvename XXI amžiuje, reikia tokių meno kompozicijų, kurios būtų netikėtos, keistose vietose, „gyvos“, traukiančios žmones. Juk tik tada menas atsigauna, kada yra žiūrovai, lankytojai, tik tada toli pradeda skambėti kūrybinė idėja“, – „Bangai“ sakė V. Karčiauskas.

Vilnius nepribrendo, Gargždai priima

V. Karčiauskas atskleidė, kad ši skulptūra–arka, kartu su bendraautore Laura Potet, buvo sukurta prieš penkerius metus ir tuomet vadinosi „Gyvosios legendos vartai“. Abu šio projekto autoriai siūlė sostinės valdžiai sukurti meninį-turistinį taką „Europos gyvosios legendos“ nuo Vilniaus iki Paryžiaus, kiekviename mieste sukuriant panašius vartus – arkas. Skulptūrų kompozicija būtų valdoma kompiuterine programa ir telekomunikaciniais ryšiais. Pavyzdžiui, įėjus žmogui į arką, paukščiai imtų judėti, pasakoti krašto istoriją ir pan. „Aš idėjų turiu labai daug. Jas pristatau viešai, ir jei nėra reakcijos, tos idėjos taip ir lieka neįgyvendintos. Nesiūlau jų kaip turguje“, – sakė menininkas.

Tačiau menininko darbai, nesudominę sostinės valdžios, atgarsį rado Klaipėdos rajone. „Aš visai atsitiktinai rodžiau savo darbų projektus Ligitai Liutikienei (Administracijos direktoriaus pavaduotoja – aut. pastaba), kartu verčiame juos, ir staiga ji, pamačiusi arką, sako: „Palaukit, palaukit, o Dieve, kas čia?“ Nuo to ir prasidėjo mūsų bendradarbiavimas su Savivaldybe. Man buvo siurprizas, kad Klaipėdos rajonas panoro įsigyti iškart abu mano darbus. Išties buvau nustebintas tokios reakcijos, nes Vilniuje iš valdžios žmonių tik girdėjau: „Čia per drąsu, mes Lietuvoje nepribrendę tokiam žingsniui“. O aš manau, kad nereikia bijoti interaktyvių skulptūrų, kur jaučiamas gyvybės pulsas, kompozicijos reikalingumas žmonėms, o ne vien stabai iš akmens ar bronzos. Tą rodo ir pasaulinės tendencijos“, – „Bangai“ sakė V. Karčiauskas, su pasisekimu dalyvavęs ne vienoje pasaulinėje parodoje.

Menininkas nenorėjo komentuoti savo skulptūrų kainų, pasakė tik tiek, kad jos nėra didelės, gal net labiau simbolinės, ypač „Amber O“ kaina, kurią jos kūrėjas rajonui atiduoda daugiau kaip duoklę, nes čia gyvena ir kuria pats.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content