Šiukšlių deginimui priešinasi iš principo

Klaipėdos rajono savivaldybės taryba kiša pagalius į ratus termofikacinės jėgainės „Fortum Klaipėda“ plėtrai. Gamykla siekia 100 proc. deginti komunalines atliekas, bet rajono politikai griežti – priemiesčio gyventojams ir taip užtenka dūmų. Vieša paslaptis, kad politikai gina ne tik teršiamą gamtą, bet ir savo interesą. „Fortum“ yra įvelta į Savivaldybės ir UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) konfliktą.

Jėgainėje kertasi interesai

Ketvirtadienį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai diskutavo apie UAB „Fortum Klaipėda“ planus optimizuoti ūkinę veiklą. Bendrovės užsakymu atliktas planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas (PAV). Jo prireikė, nes „Fortum“ nori keisti deginamų medžiagų balansą. Oficialiais duomenimis, iki šiol buvo deginama 70 proc. komunalinių atliekų – tų, kurios lieka po rūšiavimo sąvartynuose ar yra netinkamos kitaip utilizuoti. 30 proc. energijos jėgainėje buvo išgaunama deginant biokurą. Dabar „Fortum“ siekia visu 100 proc. deginti tik šiukšles, o tam reikia gretimos Klaipėdos rajono savivaldybės pritarimo.

Regis, formalumas pristabdys gamyklos planus dūmais į orą paleisti daugiau atliekų, nes Klaipėdos rajonas veiklai nepritaria. Per posėdį Tarybos nariai net nesvarstė, ar reikia leisti didinti atliekų deginimo kvotas. Jiems buvo pateikta jau paruošta informacija. Administracijos direktoriaus Sigito Karbausko pasirašytame rašte teigiama, kad pritarti didinamoms kvotoms negalima, nes „Fortum Klaipėda“ nepriima deginti visų po rūšiavimo perdirbti netinkamų energetinę vertę turinčių komunalinių atliekų, surinktų Klaipėdos rajono teritorijoje. Esą tai turi poveikį rajono socialinei ekonominei aplinkai ir gyventojų materialinėms vertybėms. Priminsime, kad rajono atliekos pagal regioninę atliekų tvarkymo sistemą turi būti vežamos rūšiuoti į KRATC ir būtent ši įmonė netinkamas perdirbti atliekas turi deginti „Fortum“. Rajonas, nepritardamas KRATC kainų politikai, gyventojų atliekas rūšiuoja per konkursą laimėjusią bendrovę, kuri neperdirbtą likutį nori pati tiesiogiai vežti į KRATC. Deja, taip susikirtus KRATC ir rajono interesams, „Fortum“ riboja į jėgainę atvežamų rajono atliekų kiekį. Būtent tai ir sukėlė nepritarimą „Fortum“ inicijuotam PAV.

Rajonui – apspjaudyta špyga

Tarybos narys Jonas Dromantas gynė ir gyventojus: „Širdis srūva ašarose girdint tuos dalykus. Kai buvo statoma ta gamykla, Savivaldybė prieštaravo šiukšlių deginimui. Dabar rengiamas PAV deginti 100 proc. Vadinasi, padaugės išmetimas sunkių, lengvų ir nelabai gerų dulkių. Ką daryti Jakų, Rimkų ir kitoms gyvenvietėms? Tai mūsų rinkėjai ir mes, kaip Tarybos nariai, atstovaudami šitoms gyvenvietėms negalime didinti išmetimų pridengiant PAV, kuris, aišku, parodys, kad viskas lyg ir normaliai.“

Egidijus Skarbalius priminė spalį nuvilnijusį skandalą, kai į „Fortum“ viena Lietuvos komunalinio ūkio bendrovė bandė įvežti deginti atliekas iš Airijos. Šiukšles iš užsienio Lietuvoje deginti draudžia įstatymai. „Mūsų teritorijoje šiukšlių ne daugėja, o mažėja. Kyla įtarimas, iš kur tos atliekos bus vežamos, jei reikia didinti apimtis. Yra ir antra medalio pusė. Naudos gavėjai yra investuotojai Suomijoje ir Klaipėdos miestas, gaunantis pigesnę šilumą. Klaipėdos rajonas gauna dūmų, sąvartynus ir dar apspjaudytą špygą po nosimi. Gerbiamieji, tikrai pritariu nepritarti PAV“, – dėstė jis.

Atvykęs minėto vertinimo rengėjų UAB „Sweco Lietuva“ viceprezidentas Aidas Vaišnoras priminė, kad termofikacinė jėgainė – valstybinės reikšmės objektas. Jis bandė švelninti situaciją, esą PAV nagrinėja tik poveikį aplinkai, o teršalų kiekis deginant šiukšles nesikeis. Visgi politikai nebesiklausė tikinimų, kad PAV rengėjai nekalti dėl rajono netenkinančios atliekų kainodaros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content