Sodų purškimai dieną – didžiulė žala bitėms ir derliui

Asm. archyvo nuotr.: Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis“ pirmininkė V. Račkauskienė įsitikinusi, kad šviesti gyventojus apie bitininkystės svarbą reikia nuo mažų dienų.

„Mūsų derlius – uogų ir vaisių gausa – priklauso ne tik nuo to, kaip gerai juos laistome, tręšiame, prižiūrime, bet ir nuo bičių, kurios atlieka ypač svarbų vaidmenį apdulkindamos žydinčius augalus“, – akcentuoja Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis“ pirmininkė Vaida Račkauskienė.
Siekdama gyventojams priminti bičių svarbą, bendruomenė „Midutis“ įgyvendina Klaipėdos rajono savivaldybės finansuojamą visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Pažinkime bites – apsaugosime save ir savo aplinką“.


Galima tik vėlyvą vakarą
Anot V. Račkauskienės, projekto tikslas – supažindinti visuomenę su ypatingai darniu bičių pasauliu. Per pažinimą bei praktines veiklas siekiama ugdyti, šviesti ir skatinti gyventojus, ypač jaunąją kartą, kasdienėje veikloje atpažinti ir pastebėti bičių svarbą ir pagrindinę jų misiją darnioje ekosistemoje.
„Mes, kaip bitininkai, ne tik patys dalyvaujame įvairiuose renginiuose, konferencijose, giliname bitininkystės žinias, bet norime šviesti ir visuomenę aplinkosauginiu požiūriu. Dabar – žydinčio pavasario metas, o dažnas žmogus, kuris turi savo sodelį, sugalvoja purkšti augalus nuo kenkėjų. Tačiau nepagalvojama, kad dėl to bitės patiria didžiulę žalą, sutrinka augalų apdulkinimo grandinė“, – pabrėžė V. Račkauskienė. Ji atkreipė dėmesį, kad turint sode vyšnių, trešnių svarbiausia purškimų nevykdyti dienos metu. O žmonės būna pasielgia priešingai: galvoja, ramus, geras oras – pats tas purškimui. Tačiau dienos metu nuo kenkėjų cheminėmis medžiagomis apipurkšta obelaitė paveikia tūkstančius bičių. „Bitėms nepakenksite, jei purškimus atliksite vėlai vakare, nuo 21 val. iki 4 val. ryto“, – pabrėžė Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenės „Midutis“ pirmininkė. V. Račkauskienė pastebėjo, kad didieji ūkininkai šią informaciją žino, tačiau dažniausiai apie bites nepagalvoja eiliniai gyventojai, kurie turi mažą sodelį ir vieną kitą obelaitę ar kitą vaismedį ir pan.


Vyks edukacija Doviluose
Kadangi bitės atlieka svarbų vaidmenį apdulkindamos augalus, jei tik kaimynas turi avilių, reikia džiaugtis. „Jei savo pažįstamų rate turite bitininkų, bičiulių, jei jūsų kaimynystėje dūzgia aviliai, – džiaukitės, augalai bus apdulkinti, derlius džiugins taip pat“, – įsitikinusi pašnekovė.
Šiuo metu bendruomenė „Midutis“ vienija 120 narių bitininkų, prisijungia vis daugiau jaunų žmonių, jaunų šeimų, kurios išsikelia gyventi į sodybas ir pradeda bitininkauti. Tačiau tokių bitininkų, kurie išgyventų tik iš bitininkystės, nedaugėja. Dažniausiai bitės yra tik pomėgis. Pradedantiesiems koją pakiša žinių stoka, praktikos neturėjimas, dėl ko bičių mažėja. Prisideda ir bičių apnuodijimas cheminėmis medžiagomis, kai vyksta purškimai dieną. Fiksuojami bičių šeimų praradimai“, – kalbėjo V. Račkauskienė.
Daugelis gyventojų vartoja tik medų, tačiau pamiršta kitus ypač organizmui naudingus bičių produktus: vašką, žiedadulkes, bičių duoną, pikį, bičių nuodus. Pirmininkės įsitikinimu, rudenį ir pavasarį ypač naudinga į racioną įtraukti bičių duonelę, kurią jų šeimoje skanauja tiek ji su vyru, tiek trys dukros.
Vasaros pabaigoje Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenė „Midutis“, vykdydama šį projektą, surengs ir edukaciją pažinčiai su bičių gyvenimu avilyje.
Edukaciją planuojama vykdyti Dovilų etninės kultūros centre. Bus kviečiami gyventojai, ypač jaunos šeimos su vaikais, susipažinti su bičių pasauliu, jų priežiūra, inventoriumi. Vyks medaus, kitų bičių produktų degustacija. „Kuo daugiau žmonių suvoks bičių svarbą, tuo kursime švaresnę aplinką ir džiaugsimės geresniu derliumi“, – neabejoja Vaida.

KOMENTARAI
Kazimieras KUDRIAVCEVAS: „Bitininkauju jau per 30 metų, per tą laiką bitininkystė labai pasikeitė, išskyrus medaus kainas. Bitininkų, bičiulių skaičius didėja, auga ir bičių šeimų skaičius, tačiau yra neraminančių niuansų. Prastėja ganyklos dėl biokuro. Taip pat mažėja gyvulių, pievose mažėja žiedų, daugiausia auga varpinės žolės. Automatiškai mažėja ir medunešis. Pramoniniai bitynai orientuojasi į rapsus, o mėgėjams bitininkams metai metams nelygūs, šis pavasaris šaltas, obelys žydi, o bitės iš avilių išskristi negali. Bitininkavimo sąlygos per tiek metų, žinoma, pagerėjo, inventorius pasikeitė. Dėl bitėms kenkiančių purškimų man asmeniškai susidurti neteko, tačiau beldžiu į medį, nes apie šią problemą girdėjau.“
Nikolajus GORČIAKOVAS: „Jau per 20 metų bitininkauju. Kai vedu edukacijas vaikams, visada akcentuoju, kad perduotų savo močiutėms, seneliams, kurie turi sodus, kad purkštų augalus tik vakare, nuo 21 val. Žinoma, ne visi to laikosi, kartais ir didieji ūkininkai nusižengia. Ar mano bitės nuo to yra nukentėjusios, sunku pasakyti. Šiemet netekau 4 bičių šeimų, kad išsiaiškinčiau priežastis, turėčiau vežti į veterinariją, kad būtų atliktas tyrimas. To nedariau, gal per vėlai pagydžiau ir pan. Trūksta, aišku, mūsų visuomenei švietimo aplinkosauginiais klausimais, daug politikuojama, o informacijos reikalingos stinga. Šiemet medunešis vėl, matyt, bus vėliau. Įprastai pirmąjį medų išsukdavau ir gegužės 27–28 d., o pernai – birželio 10 d. Šiemet bus panašus scenarijus.“

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content