Stojamųjų rezultatai pradžiugino ir nuvylė
Ar pavyks įstoti į norimą universitetą, o gal teks eiti šunims šėko pjauti? – šis klausimas abiturientams ilgai nedavė ramybės. Tik praėjusį penktadienį buvo paskelbtas verdiktas kiekvienam, paviešinti bendrojo priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas pagrindinio priėmimo kvietimo rezultatai. Tarp populiariausių universitetuose siūlomų studijų programų išliko medicina, odontologija, teisė bei ekonomika. Valstybė finansuos 15,6 tūkst. pirmakursių studijas.
Kurie mokėsi, tiems pavyko
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientų auklėtoja Ilma Agajan sakė, jog iš 26 auklėtinių žino 14 stojamųjų rezultatus. „Vieni parašė sms žinutę, kiti skambino, išsiaiškinsiu ir kitų. Reikės pateikti įstojusiųjų duomenis“, – užsiminė pašnekovė. Ji džiaugėsi, kad daug kam pavyko iškovoti valstybės finansuojamą vietą. „Mano žiniomis, iš tų 14 mažiausiai 12 sieks aukštojo universitetinio išsilavinimo. Tie, kurie gerai mokėsi, įstojo ten, kur norėjo. Pavyzdžiui, Kristina Albertyan pasirinko Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą Vilniuje, politikos mokslus. Mindaugas Butkus – programų sistemų specialybę“, – auklėtinių pasiekimus dėstė I. Agajan. Priminsime, jog tiek K. Albertyan, tiek M. Butkus šiais metais tapo Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ inicijuoto konkurso „Geriausi Klaipėdos rajono abiturientai“ laureatais, jiems buvo įteiktos po 1 000 Lt premijos, kurias įsteigė UAB „Mars Lietuva“.
Užsienin – patirties
Anot I. Agajan, kol kas tik vienas jos auklėtinis Martynas Mazalas pasirinko studijas užsienyje, Anglijoje. Jis studijuos finansų valdymą. „Man pačiam yra tekę ne kartą keliauti, bendrauti su tais, kurie studijuoja užsienyje. Ten pamatai kitą pasaulį, visiškai kitokią mokymo programą, darbo metodus, tą daugiatautiškumą ir pan.“, – „Bangai“ pasakojo M. Mazalas. Baigęs studijas užsienyje ir įgijęs patirties jis ketina grįžti į Tėvynę. Paklaustas, ar studijos užsienyje kainuos brangiau, atsakė: „Taip, tačiau yra geros sąlygos pasiimti paskolą. Ją galima grąžinti kone per visą savo likusį gyvenimą. Nėra jokių palūkanų, taip pat galioja įvairūs saugikliai nedarbo atveju, kad paskola netaptų našta.“
Dauguma liks Lietuvoje
Pusę savo auklėtinių duomenų teigė turįs ir kitas Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos pedagogas Vidas Vaitkus: „Dauguma studijuos Lietuvos universitetuose ir kolegijose. Trys išvažiuos mokytis į užsienį: 2 – į Olandiją, 1 – į Daniją. Iš Lietuvos miestų dominuoja Vilnius ir Kaunas. Tik viena mergina iš klasės niekur neįstojo.“
Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorius Stasys Rameika taip pat teigė dar neturįs visų rezultatų, tačiau jau aišku, kad iš 35 abiturientų 14 įstojo į universitetus, 8 – į kolegijas. „Pavyzdžiui, vienas vaikinas įstojo į Karo akademiją, dar buvo norintis studijuoti užsienyje, manau, turėtų pavykti. Jaunuoliai rinkosi studijas ir Vilniuje, ir Klaipėdoje. Miesto pasirinkimą lėmė išlaikyti valstybinių brandos egzaminų rezultatai, taip pat kiekvieno individuali šeimyninė, finansinė situacija“, – įsitikinęs S. Rameika.
- Kasparas TOLIUŠIS, baigęs Gargždų „Vaivorykštės“ gimnaziją: „Įstojau į Lietuvos edukologijos universitetą Vilniuje. Pasirinkau šį miestą dėl poros priežasčių: didelio draugų būrio ir reikiamo universiteto. Patekau į valstybės finansuojamą vietą, todėl esu patenkintas.“
- Erika BUDRYTĖ: „Įstojau į Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutą. Patekau pirmuoju numeriu, į nemokamą vietą, todėl stojamųjų rezultatais esu išties patenkinta – tiesą sakant, to visai nesitikėjau. Nors rinkausi ne miestą, o specialybę, mano pasirinkimą studijuoti Vilniuje, manau, daugiausia lėmė noras pabėgti nuo įprastos aplinkos, praplėsti pažinčių ratą bei siekis įgyti savarankiško gyvenimo patirties.“
Tai žinotina
- Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti atstovė spaudai Aldona Steponavičiūtė informavo, kad šių metų bendrajame priėmime į 43 Lietuvos aukštąsias mokyklas (20 universitetų ir 23 kolegijas) dalyvauti užsiregistravo 39 712 asmenų (2013 m. – 41 015). Pagrindinio priėmimo prašymus pateikė ir konkurse dalyvavo 33 991 stojantysis (2013 m. – 34 981), iš jų 20 986 vidurinį išsilavinimą įgijusių 2014 metais (2013 m. – 21 381). Kiti stojantieji bendrojo lavinimo mokyklas yra baigę anksčiau: 4 178 – 2013 metais, 2 457 – 2012 metais, 1 652 – 2011 metais, 4 718 – 2010 metais ir anksčiau.
- Liepos 25 d. studijuoti valstybės finansuojamose ir su studijų stipendijomis pakviesti 14 922 asmenys (2013 m. – 14 855), į valstybės nefinansuojamas vietas pakviesti 18 654 stojantieji, dar 665 pasirašys tikslinio finansavimo studijų sutartis.