Streikas įtraukė šimtus rajono pedagogų

Per 6 tūkst. iš apie 300 mokyklų – tiek mokytojų visoje Lietuvoje prisijungė prie vakar vykusio įspėjamojo streiko. Vien Klaipėdos rajone dvi pirmosios pamokos nevyko 13 bendrojo ugdymo mokyklų, streikavo apie 400 rajono mokytojų. Vaikai užuot mokęsi saldžiai miegojo arba švietimo įstaigose žiūrėjo filmus, gilino sveikatos žinias, skaitė knygas bibliotekose, mirko internete.

Pedagogai kraštutinės priemonės griebiasi jau ne pirmą kartą. Tikslas – atkreipti dėmesį į nepakankamą finansavimą švietimui, kuris kol kas esą prioritetas tik popieriuose. Tai įrodo ir ne vieno mokytojo vasaros atostogos, kurios prabėga uždarbiaujant užsienyje: tik taip įmanoma užsidirbti oriam pragyvenimui.

„Tėvams iš anksto buvo pranešta, kad pirmosios dvi pamokos nevyks, tad jei buvo galimybė, vaikai galėjo neateiti. O vis dėlto atvykusiesiems užimtumas švietimo įstaigoje buvo užtikrintas. 5–10 klasių mokiniai aktų salėje žiūrėjo animacinį filmą „Sniego karalienė“. O pradinukus užėmė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Svajūnė Šakienė, išdėstė sveikos mitybos pagrindus. Dalis pradinukų laiką leido ir bibliotekoje. Atvykę mokiniai nebuvo palikti be priežiūros, streikas praėjo sklandžiai“, – apibendrino „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius E. Žiedas.Spaudimo nebejautė

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė Birutė Vaičikauskienė teigė, kad šis streikas nė iš tolo neprimena 2008 m. streiko: „Tada visi mokėmės: tiek mokyklų vadovai, tiek profsąjungų pirmininkai. Tai kainavo daug nervų, buvo sunku, jautėme spaudimą tiek iš Vyriausybės, tiek iš vietinės valdžios. O dabar visi supranta, kad streikas yra norma demokratinėje valstybėje. Tvyro visiškai kitokia atmosfera, tad ir mokytojai labai solidarizavosi, streiką palaiko ne tik priklausantieji profsąjungoms.“

Pasak B. Vaičikauskienės, per streiką visi mokytojai privalėjo būti savo darbo vietoje. Ar jiems bus apmokėta už šį laiką, priklauso nuo įstaigos direktoriaus. „Jei atlygis dėl to nenukentės, mokytojai įsipareigos likviduoti ugdymo spragas. Jei ne, įstaigos direktorius turės pateikti terminuotas darbo sutartis su kitais mokytojais, kurie tas spragas panaikins“, – aiškino Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė B. Vaičikauskienė.

Priversti uždarbiauti papildomai

Gargždų „Kranto“ pagrindinėje mokykloje tądien streikavo 53 mokytojai, iš kurių 23 – profsąjungos nariai. Įstaigos direktorius Egidijus Žiedas pastebėjo, kai nepasitenkinimą darbo Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos profesinės organizacijos pirmininkė A. Jeriomenkienė įsitikinusi, jog tie, kurie tvirtina, kad pedagogams ir taip gerai, nes turi du mėnesius vasaros atostogų, pamokas baigia apie pietus, artimoje aplinkoje nepažįsta mokytojų: „Juk darbas nesibaigia uždarius klasės duris. Reikia ruoštis kitai dienai. Tam sugaištama daug laiko. Beje, tas kūrybiškumas, kurį tu galėtum panaudoti darbe, neretai yra nukreipiamas į mintis, kaip užsidirbti papildomų pajamų.“sąlygomis reiškia, pavyzdžiui, taksi vairuotojai, oro uostų darbuotojai, dažniausiai yra sutrikdomas visas darbo procesas, sukeliama sumaištis, o mokytojai pasirinko priešingai: pasyvią formą. Nors pamokos nevyko, atvykusių mokinių užimtumas buvo užtikrintas.

„1 000 eurų – galbūt toks tenkintų mokytojo atlyginimas, gaunamas į rankas. Pedagogas turėtų priklausyti vidutiniam sluoksniui, kuriam nereikia taip taupyti maistui, drabužiams, kuris gali sau leisti atostogauti“, – ekspromtu svarstė Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos profesinės organizacijos pirmininkė Alma Jeriomenkienė.

Kadangi gaunamas dabartinis atlygis yra nepakankamas, dalis yra priversti uždarbiauti papildomai. Direktoriaus E. Žiedo žiniomis, tokių, kurie užsidirba teikdami korepetitorių paslaugas, yra vienetai. Tačiau yra keletas, kurie du mėnesius vasaros atostogų paaukoja darbui užsienyje: „Nors tas laikas turėtų būti skirtas poilsiui. Ne veltui dažnas įėjęs į mokyklą ir pabuvęs šiuolaikinių vaikų apsuptyje, triukšme sako švietimo įstaigoje neištvertų nė dienos.“

Jei neatsižvelgs, nesitaikstys

Švietimo darbuotojai reikalauja atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 m. sausio 1 d. Kad nuo 2016 m. sausio 1 d. jis siektų 1045 Eur, o nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. – 1093 Eur. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų etate padidinti nekontaktinių darbo valandų skaičių iki 6 valandų per savaitę, o atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, didinant tarnybinio (tarifinio) atlygio koeficientus. Taip pat palaipsniui didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus: nuo 2016 m. sausio 1 d. – 5 proc., nuo 2016 rugsėjo 1 d. – 5 proc., nuo 2017 m. sausio 1 d. – 7 proc. Tai tik dalis švietimo darbuotojų iškeltų sąlygų.

„Jei į reikalavimus nebus atsižvelgta, bus rengiamas trijų dienų streikas. Jei ir to nepakaks, kovo mėnesį skelbsime neterminuotą streiką“, – planus dėstė Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos profesinės organizacijos pirmininkė A. Jeriomenkienė.

Švietimo ir mokslo ministerija skelbia, jog šis streikas surengtas nepaisant to, kad Vyriausybė skyrė papildomus 10 mln. eurų profesinių sąjungų reikalavimams įgyvendinti. Jau nuo 2016 m. sausio 1 d. pirmą kartą po šešerių metų didinami visų pedagogų – nuo darželio auklėtojų iki gimnazijų mokytojų – atlyginimai. Didėja ir mokinio krepšelis, nors mokinių skaičius kasmet mažėja. Tačiau, žinoma, papildomų injekcijų sumos ne tokios, kokių tikisi švietimo bendruomenė.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas PETRAVIČIUS: „Kiek teko bendrauti su rajono profesinių sąjungų vadovais, jie didesnių priekaištų Savivaldybei dėl švietimo įstaigų finansavimo iš Savivaldybės biudžeto neturi. Streikuotojų ietys labiau nukreiptos į Vilnių. Gaila, kad pedagogams šiuo streiku teko šalies politikams priminti, kad jų atlyginimas neadekvatus atliekamam darbui. Žiniasklaidoje skelbiama informacija, kad vidutinis mokytojo atlyginimas siekia 823 eurus, taip pat neatitinka tikrovės. Švietimo skyrius iš Informacinių technologijų centro gavo duomenis, kad vidutinis mokytojo atlyginimas siekia 665 eurus, o Klaipėdos rajone – 661 eurą. Šie skaičiai nesiekia vidutinio šalies dirbančiojo atlyginimo. Belieka pasidžiaugti, kad nuo Naujųjų metų pedagogų darbo užmokestis šiek tiek didės. Tikėkimės, kad tai bus tęstinis procesas.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content