STT tiria mažiau, bet tyrimai sudėtingesni

Švenčiančios 20-metį Specialiųjų tyrimų valdybos (STT) pareigūnai teigia, kad bylų sumažėjo, tačiau dėl informacinių technologijų tobulėjimo jos darosi vis sudėtingesnės. Tad korupcija niekur nedingo, ir gyventojai kviečiami būti pilietiški, pranešti apie tokius atvejus STT, juolab kad už tai solidžiai atlyginama.

STT Klaipėdos valdybos viršininkas Arvydas Juršėnas ir Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas Leonas Barišauskas šios tarnybos apvalios sukakties proga prie kavos puodelio pakvietė Vakarų Lietuvos žurnalistus.

2016 m. valdybai buvo darbingi: teismui perduotos 9 baudžiamosios bylos, pradėta 11 ikiteisminių tyrimų, gauti 57 pareiškimai. Šiuo metu pagal 5 pranešimus pradėti ikiteisminiai tyrimai. Pasak valdybos viršininko A. Juršėno, visoje STT tarnyboje nėra daug darbuotojų – Lietuvoje jų dirba panašiai tiek, kiek viename Klaipėdos policijos komisariate.

„Pastaraisiais metais galime pasigirti ne bylų gausa, o jų kokybišku ištyrimu. Ir už kyšininkavimą sulaikomų asmenų pareigos vis aukštesnės, jie darosi apsukresni, tikėdamiesi išvengti atsakomybės. Tačiau ir gyventojai tampa pilietiškesni, praneša apie korupcijos apraiškas, kurios dažnu atveju pasitvirtina. Tokiems piliečiams už pranešimą yra atlyginama premijomis, kurios siekia ir iki 500 eurų“, – sakė A. Juršėnas. Viena iš naujausių ir garsiausių STT Klaipėdos valdybos darbuotojų ištirtų bylų – tai Šilutės kardiologo byla, kuris iš paciento, norinčio gauti pažymą nedarbingumo lygiui nustatyti, pareikalavo pinigų. Tačiau pacientas pasitaikė nepėsčias – apskundė gydytoją STT, medikas buvo sulaikytas ir nuteistas pinigine bauda bei perkeltas dirbti į kitą skyrių. Apie kyšio prievartavimo atvejį pranešęs šilutiškis buvo premijuotas, panašų atlygį, pasak A. Juršėno, per metus gavo dar 2–3 asmenys.

„Yra antikorupcinės programos, priimti visi reikalingi teisės aktai, kad būtų galima veiksmingai kovoti su korupcijos apraiškomis. Kviečiame pasitikėti STT, bendradarbiauti, pranešti apie kyšininkavimą. Pradėsime gyventi kitaip, kai įvyks lūžis visuomenėje. O šis procesas jau vyksta: ar kas nors dar bando siūlyti kyšį kelių policijai? Manau, kad jau nedrąsu, nes tikrai nubaus. Įvirios apklausos ir bylos rodo, kad kol kas problematiškiausia sritis – tai sveikatos apsauga. Manome, kol patys medikai rimtai nesiims iniciatyvos kovoti su kyšiais, situacija dar ilgai nesikeis“, – teigė Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas L. Barišauskas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių