Sutartis privalu vykdyti
![](https://gargzdai.lt/wp-content/uploads/Sakiniene-1-edited.jpg)
Beveik 180 000 klientų turinčiai nepriklausomai elektros tiekėjai „Perlas energija“ penktadienį atsisakius vykdyti jau pasirašytas fiksuotos kainos sutartis, Energetikos ministerija pirmadienį paprašė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos bei Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos ištirti bendrovės veiksmus.
„Bangos“ skaitytojai teiravosi, ką reikėtų žinoti klientams sudarant sutartis.
Teisininkės, mediatorės, lektorės, teisinės kontoros Gargžduose įkūrėjos Andželikos ŠAKINIENĖS komentaras:
- Pasiraštytų sutarčių reikia laikytis, nes abiejų šalių valia yra aktyvūs veiksmai išreikšti parašais. Tai aiškina ir LAT: „Šalių valia dėl tokios sąlygos pripažįstama suderinta tik tuomet, kai kita sutarties šalis pritaria tokiai pasiūlytai sutarties sąlygai (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2019 m. lapkričio 14 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-343-916/2019). Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo praktikoje nurodo, kad kitos šalies pritarimas pasiūlytai sąlygai turi būti aktyvus.“
- Kiekvienoje sutartyje turi būti aptartos sutarties keitimo, nutraukimo tvarka ir sąlygos, jei to nėra, vadovaujamasi LR CK, ES teisės aktais, LR vartotojų teisių apsaugos įstatymu, teismų praktika.
- Kokiu būdu, t. y. kaip Perlo vartotojas gavo pranešimą, kad keičiamos sutarties sąlygos? Svarbu, kad Teikėjas raštu arba elektroninių ryšių priemonėmis informuotų vartotoją apie ketinimą pakeisti sutarties sąlygas. Taip pat vartotojas kartu turi būti informuojamas apie teisę per 30 kalendorinių dienų nuo informacijos apie ketinimą pakeisti sutarties sąlygas gavimo dienos, nepritarti sutarties sąlygų pakeitimui ir (ar) nutraukti sutartį. Kas iš to išplaukia, o gi tai, kad vartotojas:
a) apie pakeitimą turi būti informuojamas prieš 30 dienų;
b) vartotojas gali nepritarti sutarties pakeitimui dėl fiksuotos kainos keitimo į biržos kainą. Svarbu, kad vartotojas aiškiai ir raštu informuotų apie nesutikimą, t. y. per 30 kalendorinių dienų nuo pranešimo apie sutarties pakeitimą gavimo dienos;
c) jei vartotojas nepritaria pakeitimui, tai Teikėjas negali pakeisti tokios sutarties ir ji turės būti vykdoma pasirašytomis sąlygomis.
d) Vartotojas nepritardamas pakeitimui gali kartu vienašališkai nutraukti sutartį su tokiu Teikėju.
e) Jei vartotojui nesutikus keisti sąlygų Teikėjas nenorės tiekti elektros, vartotojas tokiu atveju gali nutraukti sutartį ir susitarti su kitu Tiekėju.
Akivaizdu, kad „Perlas Energija“ (Teikėjas) pažeidžia sutarties sąlygas ir įsipareigojimus. Perlas yra juridinis asmuo, o vartotojas fizinis asmuo – silpnesnioji šalis, todėl sutarties sąlygos turi būti aiškinamos ir taikomos vartotojo naudai.
Jei vartotojui tokiu atveju reikės mokėti brangiau, negu buvo sutarta pradinėje sutartyje dėl fiksuotos kainos, vartotojui atsiveria galimybė ginti pažeistas teises ir teisėtus lūkesčius – dėl nuostolių atlyginimo – kainų skirtumo.
Tai mano asmeninė įžvalga, kitas teisinininkas gali pateikti kitą įžvalgą ar konsultaciją.
1 Komentaras
labai puiku, kad kažkas išdrįsta apie tai kalbėti, rašyti, pagarba