Sveikatos apsauga
Venerinę ligą gali „padovanoti“ nepilnametė
Gargždų ligoninės gydytoja dermatovenerologė Zita Abromaitienė teigia, kad daugėja žmonių, sergančių venerinėmis ligomis. Pasak jos, tokia tendencija stebima ne tik rajone, bet ir šalia esančiame uostamiestyje.
Skaičiai verčia sunerimti
Gydytojos teigimu, 2005 metais Gargždų ligoninės odos ir venerinių ligų kabinete registruotų sifiliu sergančiųjų skaičius buvo sumažėjęs iki minimumo – vos dviejų atvejų, o 1997 metais buvo net 43. Tačiau vien per pirmuosius tris šių metų mėnesius nustatyti jau 6 sergantys šia lytiškai plintančia liga.
Gydytoja pripažįsta, kad šie skaičiai neatspindi tikros situacijos ir neabejoja, kad rajone yra kur kas daugiau sergančiųjų, tačiau dėl suprantamų priežasčių dalis gydosi privačiuose kabinetuose bei Klaipėdos gydymo įstaigose, kiti išvis nesitikrina ir nesigydo.
Neatsakingumo pasekmė
Sifilis – dažniausiai jaunų ir net labai jaunų žmonių liga. Šįmet ji diagnozuota 17 metų vaikinui, kurį užkrėtė penkiolikametė moksleivė, beje, turėjusi jau ne vieną lytinį partnerį. „Sunkiausia mums su nepilnamečiais. Jų neturime teisės priimti ir gydyti be tėvų žinios, tačiau vaikai bijo jų, nors gyvena pagal savo suvokimą ir visai nepaiso gimdytojų nurodymų, – kalbėjo gydytoja Z. Abromaitienė. – O nustačius sifilį laukia ilgas ir sistemingas gydymas. Laimei, šios ligos sukėlėjas dar pasiduoda įprastam antibiotikui – penicilinui. Tačiau nuo vienos dviejų injekcijų neišgysi“.
Gydytoja užtikrino, jog ji ir jos kabineto darbuotoja griežtai laikosi anonimiškumo, tačiau nepilnamečiai patys apie savo bėdą išsiplepa draugams, nes nelaiko tai negarbe, o kai kurie savo ankstyvu ir audringu lytiniu gyvenimu net didžiuojasi. Tokie dosniai dalijasi patarimais, kaip elgtis, kai atsiranda ligos simptomai – išbėrimai lytinių organų srityje, išskyros ir kt.
Palankias sąlygas užsikrėsti sifiliu sudaro atsitiktiniai lytiniai partneriai. Tačiau, specialistų teigimu, pakanka ir vienintelio lytinio kontakto, kad žmogus užsikrėstų šia viena iš sunkesnių lytiškai plintančių ligų. Pastaruoju metu tokias „dovanėles“ vis dažniau savo moterims parveža užsienyje dirbantys jauni vyrai, turėję atsitiktinių santykių, arba taip pat besielgiančios namuose likusios jų žmonos. Pasitaiko vienas kitas atvejis, kai liga nustatoma ir vyresnio amžiaus žmonėms. Būta, pavyzdžiui, kai sifilis diagnozuotas 65 ir net 73 metų vyrams.
Negydoma liga sunaikina organizmą
Negydomas sifilis žaloja visus sergančiojo audinius ir organus. Negydoma liga trunka visą gyvenimą, turi tris stadijas. Vėlyvojoje liga pasireiškia itin sunkiai – nervų paralyžiumi, aklumu ir kitų organų pažeidimais, kol juos galutinai sunaikina. Moterims jis gresia persileidimais 4-5 nėštumo mėnesį, priešlaikiniu gimdymu, be to, liga gali būti perduota kūdikiui. Visos lytiškai plintančios ligos kelia pavojų greitai užsikrėsti imunodeficito virusu (ŽIV). Todėl jų profilaktika yra labai grėsmingų ligų, tokių kaip AIDS, profilaktika. Svarbu pažymėti, kad nustačius ligą gydytis tenka ne tik užsikrėtusiajam, bet ir jo partneriui.
Ne tik asmeninis reikalas
Gydytoja Z. Abromaitienė teigia, jog pastaraisiais metais šių ligų profilaktikai skiriamas nepakankamas dėmesys. Deja, yra žmonių, kurie visai nesitikrina, nors gyvena audringą lytinį gyvenimą ir dažnai net nežino, kad yra ligos nešiotojai. Ankstesniais metais norint gauti sveikatos pažymėjimą buvo privalu atlikti tyrimą dėl lytiškai plintančių ligų, o jas nustačius per 24 val. medikai privalėjo paguldyti į ligoninę ir pradėti gydymą. „Deja, sveikatos apsaugos sistemoje yra padaryta nemažai neprotingų ir visuomenei net pavojingų pakeitimų“, – apgailestauja Gargždų ligoninės dermatovenerologė Z. Abromaitienė.
Irena KASPERAVIČIENĖ