Šypsena – sveikatos veidrodis: kodėl svarbi burnos higiena?
Šypsena – mūsų vizitinė kortelė. Tačiau sveika šypsena – tai ne tik estetinis grožis, bet ir svarbi mūsų bendros sveikatos dalis, kuriai reikšmingą įtaką turi tinkama burnos higiena. Bet tai nėra tik dantų valymas du kartus per dieną, tai – kompleksinė priežiūra, padedanti išvengti daugelio burnos ertmės ligų ir užtikrinanti bendrą gerovę. Apie tai „Bangos“ skaitytojams pasakojo Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centro burnos higienistė Daiva DAUKANTĖ.
Burnos higienos svarba
„Burnos higiena visų pirma yra ėduonies ir dantenų ligų profilaktika“, – sakė specialistė, pasak kurios, nepakankama burnos higiena skatina dantų apnašų ir akmenų susidarymą, kurie yra pagrindinės dantų ėduonies ir periodontito priežastys. Šios ligos gali sukelti dantų netekimą, o tai neigiamai veikia virškinimą, kalbą ir savivertę. Sveiki dantys ir dantenos leidžia mums laisvai valgyti, kalbėti ir juoktis, todėl teigiamai veikia mūsų savivertę ir bendrą gyvenimo kokybę.
Tiesa, tyrimai rodo, kad burnos sveikata susijusi ir su tokiomis sveikatos problemomis, kaip širdies ligos, insultas, diabetas, artritas ir net kai kurios vėžio rūšys. Bakterijos, besidauginančios burnos ertmėje, gali patekti į kraują ir sukelti uždegiminius procesus kitur organizme.
Bėdų, nulemtų netvarkingos burnos priežiūros, galima išvengti, jei, anot D. Daukantės, savyje įskiepysime tinkamus dantų valymo įpročius ir bent du kartus ar sykį per metus apsilankysime odontologijos kabinete. „Burnos higieną rekomenduojama atlikti kas šešis mėnesius, bet atėjus pacientui, žinoma, atsižvelgiame į jo situaciją. Būna, kad po pusmečio kai kurių iš jų burnos higiena – ideali“, – kalbėjo specialistė.
Tai esą priklauso nuo to, kaip rūpinamės savo dantimis ir bendra burnos priežiūra. „Jei namuose žmogus atsakingai prisižiūri, naudoja reikalingas priemones – tinkamus šepetėlius ir pastą, tarpdančių valymo priemones, – tai dažnai jis pasiilgina laiką nuo vieno vizito pas burnos higienistą iki kito. Kitas dalykas – ne visiems vienodai kaupiasi apnašos, nes būna, jog kitiems tenka ir kas tris mėnesius atlikti profesionalią higieną. Svarbu suprasti, kad nuolatinė priežiūra padeda išvengti odontologinių problemų ir sutaupyti laiko bei pinigų“, – patirtimi dalijosi Sveikatos centro darbuotoja Daiva.
Kaip atliekama procedūra?
Tie, kurie reguliariai lankosi dėl dantų patikros ir jiems atlieka burnos higieną, žino, kaip atliekama ši procedūra. O vis dar vengiantiems jos burnos higienistė paaiškino, kad profesionalios burnos ertmės higienos metu pirmiausia įvertinama dantų ir dantenų būklė, po to ultragarsiniu skaleriu yra pašalinami akmenys. Esantieji giliau šalinami specialiais instrumentais. Jei yra dantenų uždegimas, dantenų kišenės išplaunamos uždegimą slopinančiais ar dezinfekuojamaisiais skysčiais.
Kai ant dantų yra gausu pigmentinio apnašo, imamasi jo pašalinimo „Air Flow“ metodu, kuris yra veiksmingas ir efektyvus, kadangi pavyksta pasiekti net sunkiai prieinamas vietas burnos ertmėje.
Profesionalios burnos higienos metu dantys ir poliruojami. Tad pabaigus procedūrą dažniausiai nuo pusvalandžio iki kelių valandų rekomenduojama nevalgyti ir neskalauti burnos.
Kad pasiektas rezultatas džiugintų kuo ilgiau, anot daugiau nei 20 metų darbo patirtį sukaupusios specialistės, reikia nepamiršti po kiekvieno valgio išsiskalauti burną gaivinančiu skalavimo skysčiu, o jei nėra galimybės, tai nors paprastu vandeniu.
Dar higienistė atkreipė dėmesį, kad tarp kasdien naudojamų burnos priežiūros priemonių turėtų būti ne tik dantų šepetėlis, bet ir priemonės tarpdančiams valyti, irigatorius. Tarpdančių priežiūra, anot jos, itin svarbi, nes būtent ten – pati geriausia terpė maisto likučiams, bakterijoms, sukuriančioms palankią aplinką ėduoniui.
Negalima pamiršti ir liežuvio, ant kurio taip pat gausiai kaupiasi apnašos, valymo. Jį valyti specialistė rekomenduoja bent kartą per dieną.
O kaip svarbu kasdienėje burnos priežiūros rutinoje naudoti irigatorių, kuris pakankamai naujas daiktas tarp dantų priežiūros priemonių namuose? D. Daukantės žodžiais, dantų ir burnos irigatorius yra nedidelis aparatas, maža pompa generuojantis siaurą, aukšto slėgio vandens srovę, kuri efektyviai valo dantis, tarpdančius ir dantenas. Kadangi vandens srovė yra pulsuojanti ir ne per stipri, ji nepažeidžia dantenų ar danties emalio, tačiau efektyviai pašalina maisto likučius, apnašas ir bakterijas, dėl kurių atsiranda dantų ėduonis ir dantenų ligos. Todėl irigatorius yra puikus pagalbininkas prižiūrint dantis ir burną.
Bėda su mažųjų dantų priežiūra
Kalbėdama apie individualią burnos higieną, specialistė sakė iš darbo praktikos matanti, kad situacija tarp suaugusiųjų gerėja – jie vis atsakingiau žiūri į burnos ir dantų priežiūrą, skiria tam pakankamai didelį dėmesį. O štai su mažaisiais yra problemų – jie, nors ir žino, kaip svarbu prižiūrėti dantukus, daro tai atmestinai.
„Su vaikų dantų priežiūra reikalai vis prastyn. Ir nežinau, kodėl, nes apie to svarbą jiems aiškina specialistai, rengiamos specialios paskaitos. Ir odontologai primena, kaip svarbu rūpintis burnytėmis. Tėvų prašome pakontroliuoti atžalas, kaip je valosi dantis, nes vaikas gali tiesiog pastovėti vonioje ir išeiti, nė neįkišęs šepetėlio į burną. Nelabai kas padeda – tikrai daug vaikų su akmenimis, minkštomis apnašomis ir dantenų ligomis, kariesu, – kalbėjo burnos higienistė, akcentavusi, kad ir vaikai turėtų neaplenkti burnos higienisto kabinetų, ypač nešiojantys breketus ar turintys negalią, trukdančią patiems savarankiškai kruopščiai pasirūpinti dantimis. – Svarbu dar ankstyvoje vaikystėje pradėti formuoti burnos priežiūros įpročius.“
Klaipėdos rajono savivaldybės Sveikatos centre dirba dvi higienistės – mūsų pašnekovė D. Daukantė ir jos kolegė Kornelija Regalaitė, savo pacientų pasikeisdamos laukiančios kiekvieną darbo dieną. Tereikia iš anksto užsirezervuoti vietą, paskambinus į įstaigos registratūrą.
Gintarė KARMONIENĖ
Kokių šerelių dantų šepetėlį rinktis?
Burnos higienistė D. Daukantė rekomenduoja rinktis minkštus šerelius, kadangi valant dantis su tokiais šereliais rizika pažeisti dantų emalį ir dantenas yra pati mažiausia. Kartais galima pasitelkti ir vidutinio kietumo šerelius, siekiant apvalyti apnašas su spalva, jeigu minkštu dantų šepetėliu to padaryti nepavyksta.
Tačiau didžiausias priešas dantims yra kietas dantų šepetėlis, galintis pridaryti daug negrįžtamos žalos dantims ir dantenoms. Anot specialistės, visiškas mitas, kad kietas dantų šepetėlis valo geriau, nes išgauti norimą rezultatą galima ir naudojant minkštus dantų šepetėlius, jei atliekami taisyklingi valymo judesiai.