Tarybos dauguma demonstravo neryžtingumą

Ketvirtadienį Savivaldybės tarybos posėdis prasidėjo dviem iškilmingais momentais – pasveikintas naujas Tarybos narys Andrius Vainius ir jubiliejų atšventusi Tarybos narė Aušra Norvilienė, kuri gavo ir mero padėkos raštą. Paskutinis rudens posėdis ilgai neužtruko svarstant gana neilgą darbotvarkės klausimų sąrašą. Tačiau karštų diskusijų, aštraus nuomonių pjūvio, įtampos net tarp bendrapartiečių, taip pat koalicijos partnerių išties netrūko. Posėdyje dalyvavo 26 politikai iš 27, trūko tik Vaclovo Macijausko. Tarybos nariai replikavo, kad per kadenciją pirmą kartą darbotvarkė buvo pateikta be papildomų klausimų, t. y. visi klausimai buvo iš anksto apsvarstyti, išanalizuoti Tarybos komitetuose.

Vietoje į Seimą išrinkto Broniaus Markausko Taryboje pradėjo dirbti kitas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas – endriejaviškis ūkininkas A. Vainius. Priimti jo, kaip Tarybos nario, priesaiką, sakomą padėjus delną ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, iš Vilniaus atvyko Vyriausiosios rinkimų komisijos narė Živilė Verbylaitė. A. Vainius pasirašė ir vardiniame priesaikos lape. Tarybos pirmininkas, rajono meras Vaclovas Dačkauskas pasveikino naująjį politiką, įteikė jam Tarybos nario ženklelį, pažymėjimą ir reglamentą.Ginčai dėl šimtmečio įamžinimo

Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis, pristatydamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programą, informavo apie papildomą priemonę – Šimtmečio skulptūrą Gargžduose, kuriai planuojama skirti iš biudžeto net 50 tūkst. eurų, o statybą numatyti 2018 metais. Kaip jau rašėme, šią idėją – menininko Vytauto Karčiausko arką su paukščiais viršuje – iškėlė meras V. Dačkauskas. Likusioje programoje yra numatyta 15 priemonių šimtmečiui paminėti ir iš viso 2017–2018 m. jai įgyvendinti, be skulptūros – arkos, teks 88,6 tūkst. eurų rajono biudžeto lėšų. Visoms seniūnijoms šventei paminėti skiriama vienoda suma – po 3 tūkst. eurų, vienintelė po numatomos skulptūros Gargžduose brangiausia priemonė – koplyčios-mauzoliejaus restauravimas Stragnų II kaime, Priekulės seniūnijoje. Jos restauravimas rajono iždui kainuos 46 tūkst. eurų.

Tarybos opozicija ėmė atakuoti merą ir pačią programą. „Tūkstantmečio skulptūra nepastatyta, o imamės šimtmečio. Ar čia norite šalį valdančiai partijai įsiteikti su tais paukščiais (Valstiečių ir žaliųjų sąjungos simbolis yra gandras – aut. pastaba)? Tai gal statysite ją prie Kultūros centro“, – replikavo liberalas Algirdas Liaudanskis. Meras V. Dačkauskas jam atšovė, jog Tūkstantmečio skulptūros idėjos dar neatsisakoma, jei bus Tarybos pritarimas, būsiančios skirtos lėšos ir šiam paminklui, kuris anksčiau buvo planuotas statyti prie Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro. Taip pat meras dar kartą išsakė savo nuomonę, kad Šimtmečio skulptūrą jis mato tik prie „Minijos“ kino teatro, t. y. toje pačioje vietoje, kurioje dar pavasarį Taryboje buvo skirtos lėšos ir kalbama, kad stovės Gargždų miestui skirta Algirdo Boso jau sukurta „Bangos“ skulptūra.

Koplyčią restauruos iš ES lėšų

Opozicijos pirmininkė Aud­ronė Balnionienė sakė neturinti nieko prieš Šimtmečio skulptūrą, tačiau diskutuotinas pats siūlomas arkos projektas. Anot politikės, nieko gražaus ir ypatingo jame nėra, tokių arkų galima pamatyti daug kur. Ir ji esanti Gargždų erdvėms per didelė.

„Manau, reikia sudaryti darbo grupę, ar Šimtmečio skulptūra būtent tokia turi būti, pakviesti į ją kultūros atstovų, menininkų architektų. Kodėl vežimas statomas prieš arklį“, – sakė A. Balnionienė. Meras replikavo, kad jokios darbo grupės esą nebuvo ir dėl „Bangos“, visi buvę „pastatyti prieš faktą“, kad paminklas bus Kvietinių gatvės skvere. Pasak mero, arką galima sumažinti pagal norimą mastelį. „Mere, čia jūsų pyktis ar kerštas?“ – nenusileido A. Balnionienė. Tarybos narys socialdemokratas Jonas Dromantas siūlė neskubėti statyti Šimtmečio skulptūrą Gargžduose, tačiau tam ruoštis. Juk esą ir Laisvės statula Amerikoje, padovanota prancūzų tautos, irgi savo vietos laukė 15 metų. Darbietė Andžela Šakinienė pasiūlė prie šios skulptūros idėjos įgyvendinimo kviesti prisidėti visuomenės atstovus, kad paminklas nebūtų statomas „valdiškai“, vien biudžeto lėšomis. Liberalas Aivaras Vasylius pastebėjo, jog seniūnijoms Šimtmečio programos lėšos trupinamos, o paminklams skiriamos didžiulės sumos.

Žemaičių partijos atstovas Egidijus Skarbalius atkreipė dėmesį, kad Savivaldybei itin brangiai kainuos koplyčios restauravimas. Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis į tai atsakė, kad būtina tvarkyti šį kultūros paveldo objektą, kuris savo eilės remontui laukia 15 metų, ir vis skrieja raštai su raginimais iš Kultūros vertybių apsaugos departamento. Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Raimonda Kučinskaitė informavo, kad jau yra pateikta paraiška gauti ES struktūrinių fondų paramą koplyčios-mauzoliejaus restauravimui, Savivaldybei tektų prisidėti tik 15 proc. lėšų.

Po aštrių diskusijų pritarta Šimtmečio programai, su joje įrašytos skulptūros šimtmečiui paminėti statyba Gargžduose – tokį pasiūlymą oficialiai teikė Ekonomikos ir biudžeto komitetas. Meras V. Dačkauskas vis dėlto sutiko, kad ir dėl šios skulptūros reikalinga darbo grupė, sudaryta iš politikų ir administracijos darbuotojų.

„Naminuko“ vadovės nepasigailėjo

Svarstant sprendimo projektą atleisti Gargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ direktorę Birutę Kasparavičienę iš einamų pareigų nuo šių metų lapkričio 25 d. pagal Darbo kodekso 136 str. 3 dalį (darbo sutarties nutraukimas be įspėjimo, kai darbuotojas vieną kartą šiurkščiai pažeidžia darbo pareigas), taip pat buvo išsakyta įvairių nuomonių. Jau rašėme, kad darželio vadovės nemalonumai prasidėjo po to, kai patikrinus įstaigą Savivaldybės kontrolierėms buvo nustatyta, kad ji pati sau skyrė išmokas bei priedus prie atlyginimo. Šiemet B. Kasparavičienė jau buvo gavusi už tai mero papeikimą. A. Vasylius posėdyje replikavo, kad vadovai baudžiami už pažeidimus nevienodai, esą Gargždų sporto centro vadovas už teisės akto pažeidimą negavo netgi įspėjimo. Meras V. Dačkauskas atsakė, jog minimą vadovą tikrinusi Specialiųjų tyrimų tarnyba jokių pažeidimų nenustatė. Ir jis neatmetąs galimybės, esant reikalui, paprašyti tarnybos atlikti tyrimą ir dėl darželio direktorės.

Tarybos narė Regina Kernagienė bandė užstoti B. Kasparavičienę, apeliuodama į tai, kad ji įstaigai atidavė 31 metus, daug dirbo, kolektyve nebuvo kadrų kaitos, nuoširdžiai gailisi, pinigus grąžins, ir jai esą užtektų papeikimo. Ji pasiūlė alternatyvų balsavimą: už atleidimą ar papeikimą. A. Šakinienė buvo už tai, kad atleisti direktorę iš darbo ir pareikalauti atsakomybės iš įstaigos buhalterės. „Priešingu atveju atversime Pandoros skrynią, ir direktoriai su buhalterių pagalba galės laisvai vogti“, – griežtai kalbėjo A. Šakinienė.

Paklaustas pasakyti savo nuomonę, Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas Romualdas Bagačiovas sakė, jog visų pirma skyriaus juristai aptarnauja Administraciją, o merą ir Tarybą – sekretoriatas, tad komentuoti turėtų jo specialistai, kurie ir parengė sprendimo projektą atleisti prasižengusią vadovę. „Kad būsite 100 proc. teisūs balsuodami už šį projektą – negaliu garantuoti“, – savo nuomonę išdėstė R. Bagačiovas. Kai kurie Tarybos nariai siūlė užkirsti kelią tokiems atvejams kartotis kitose įstaigose įvedant centralizuotą buhalteriją, skiriant papildomą etatą Savivaldybės kontrolieriaus tarnybai, nes neužtenka pajėgumų dažnai tikrinti 54 biudžetines įstaigas. Po ilgų svarstymų Taryba balsavo alternatyviai – už atleidimą 13, už papeikimą – 10, o 3 susilaikė. Kadangi už atleidimą balsavo lygiai pusė posėdyje dalyvavusių Tarybos narių, mero balsas už atleidimą buvo lemiamas.

Penktadienį „Naminuke“ jau buvo vykdomos mero pasirašyto Tarybos sprendimo dėl vadovo atleidimo, pareigų perėmimo procedūros. Laikinai įstaigai nuo lapkričio 28 d. vadovaus direktorės pavaduotoja Rima Butkuvienė, kol bus nuolatiniam darbui paskirtas šios įstaigos vadovas.

„Tai nemalonus įvykis visai rajono švietimo sistemai. Per mano darbo metus skyriaus vedėjo pareigose to nėra buvę. Likusių 35 įstaigų vadovų atžvilgiu tarsi tamsus šešėlis pasklido, pasigirdo įvairūs siūlymai centralizuoti, įtarimai. Ne veltui sakoma, kad šaukštas deguto medaus statinę sugadina“, – „Bangai“ po posėdžio sakė Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius.

„Banga“ tebekybo ore

Paskutinis darbotvarkės klausimas, kurį pristatė vyriausiasis rajono architektas Gytis Kasperavičius, buvo dėl „Bangos“ skulptūros pastatymo vietos. Architektas daug nekalbėjo, nes viskas jau iškalbėta. Jis pristatė darbo grupės pasiūlymą Tarybai nuspręsti, kur skulptoriaus Algirdo Boso skulptūra „Banga“ turi stovėti – centre, Kvietinių gatvės skvere, kuris jau baigiamas sutvarkyti, ar kažkur prie stadiono. Jau daug rašėme apie Savivaldybėje užsiplieskusius debatus dėl šios skulptūros vietos, kurie tęsiasi visą rudenį. Nors prieš pusmetį visiems buvo aišku, kur ji bus pastatyta „Bangos“ futbolo komandos 50 metų jubiliejaus proga. Pusę šios skulptūros kainos sumoka privatūs rėmėjai, likusią dalį – Savivaldybė. Gargždiškiai, sprendžiant iš pasisakymų viešojoje erdvėje, labai laukia šios skulptūros, specialiai sukurtos uždaram miesto centro skverui.

Tačiau „Bangos“ jubiliejiniai metai eina į pabaigą, o skulptūros mieste vis nėra. Tarybos posėdyje vėl buvo laužomos ietys, kas už ir prieš, kas kokių klaidų padarė. Posėdyje nuskambėjo racionalių pasiūlymų pagaliau baigti tą tuščių ambicijų karą, nes kodėl gi abiems „barikadų“ pusėms nesusitarti? Juk galėtų būti šimtmečio „Banga“ ar šimtmetis ant „Bangos“, svarstė kai kurie politikai. Bet meras V. Dačkauskas atkakliai tvirtino, kad „Bangai“ vieta – prie stadiono, tai jo asmeninė nuomonė, o ne politinės ambicijos. Tačiau meras jau net savo socialdemokratų frakcijoje dėl skulptūros vietos nebeturi 100 proc. palaikymo, nekalbant jau apie koalicijos partnerius. Per Tarybos posėdį išėjusi pasitarti socialdemokratų frakcija taip nieko ir neišsprendė. „Išsiskyrus nuomonėms, siūlome sprendimą dėl „Bangos“ skulptūros atidėti, nes klausimas dar ne iki galo išdiskutuotas“, – pasakė V. Dačkauskas. Už šį sprendimą balsavo 16 Tarybos narių, 10 išvis nedalyvavo balsavime. „Einame visi valgyti gedulingų pietų“, – replikavo opozicijos lyderė A. Balnionienė. Kitas Tarybos posėdis vyks gruodžio 22 d., o prieš tai, gruodžio 16 d., rengiamas kalėdinis vakarėlis, į kurį Tarybos narius pakvietė Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content